Author Topic: Електронски осигурувач од 500mA до 4.3A  (Read 3393 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Како НПН транзистор би го очитувал напонот на отпорникот кога тој се наоѓа помеѓу В и Е со позитивен потенцијал ? Ако е замислата да биде НПН тогаш би го врзал обратно,со отпорник према - пол.а отпорникот би дошол помеѓу В и С.И објасни зошто со НПН транзистор спојот не работи?

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Електронски осигурувач од 500 мА до 4,3А
« Reply #16 on 23.08.2012, Thursday, 01:32:18 (Edited 23.08.2012, Thursday, 01:35:31) »
Мене повеке на ова ми личи

Code: [Select]
http://encyclobeamia.solarbotics.net/articles/put.html
види го и ова



Овие шеми што ги постуваше се за друга намена.....

Едната, каде е обратно поларизиран E-B, тоа така се прави за да се произведе шум од понеквалитетни транзистори, и гледаш тука и на влез и излез имаш кондензатори за decouple-инг, се поврзува audio.

Другата, транзисторите се поврзина како тиристор.

Споено мислење: 23.08.2012, Thursday, 01:35:31
Како НПН транзистор би го очитувал напонот на отпорникот кога тој се наоѓа помеѓу В и Е со позитивен потенцијал ? Ако е замислата да биде НПН тогаш би го врзал обратно,со отпорник према - пол.а отпорникот би дошол помеѓу В и С.И објасни зошто со НПН транзистор спојот не работи?

Во шемата од темата, сите точки се позитивни.

Важно е која е по-позитивна од другата. Разликата во потенцијалите, напонот помеѓу точките диктира дали нешто е правилно или неправилно поларизирано.

Јас сум користел ваква шема со NPN и знам дека работи. Со PNP прв пат гледам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Електронски осигурувач од 500 мА до 4,3А
« Reply #17 on 23.08.2012, Thursday, 01:42:18 (Edited 23.08.2012, Thursday, 01:53:45) »
Добро, да, тоа што е претставено на линкот е слично, но шемите се далеку од исти. Колку што разбрав од текстот, функцијата на таа компонента (искрено, прв пат се сретнувам со неа) би требало да биде слична на онаа од шемата од првиот post, но не идентична.

Не знам дали забележуваш каде е проблемот, зошто јас и mkfe се буниме. На Lx ќе се јави пад на напон, чиј позитивен пол ќе биде на базата на BC212, а негативен пол на емитерот на BC212. За да биде правилно побуден (да влезе во ON) BC212, треба напонот да има обратен поларитет од оној кој пред малку го опишав (негативниот пол на напонот на краевите на Lx да биде на базата на BC212, а позитивниот пол да биде на емитерот на BC212), но ова никогаш нема да се случи, бидејќи струјата тече во насока од колекторот на TIP3055, низ неговиот емитер, преку Lx до излезот, што значи дека потенцијалот на „левиот“ (барем на шемата е така нацртано) крај на Lx секогаш ќе биде повисок од потенцијалот на „десниот“ крај на Lx. Со овој начин на врзување, само NPN транзистор може да биде правилно тригеруван, а не и PNP, како што е во овој случај. Во овој случај, PNP транзисторот не би требал да изреагира во нитуедна ситуација. Баш напротив, со растењето на струјата низ Lx, се зголемува и падот на напонот на неговите краеви, па со тоа BC212 уште „подлабоко“ навлегува во OFF, со што TIP3055 никогаш нема да се изгаси, односно, нема да изреагира „осигурувачот“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mkfe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 151
Одг: Електронски осигурувач од 500 мА до 4,3А
« Reply #18 on 23.08.2012, Thursday, 01:44:53 (Edited 23.08.2012, Thursday, 01:49:51) »
Склопот и го имам учено, и го имам анализирано, и користено.

Знам дека не ја сакаш Wikipedia, но тоа најдов најпрво..... вистина е:

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Current_limiting
Споено мислење: 23.08.2012, Thursday, 01:48:08
Така работи и она најстарото IC за стабилизирани исправувачи, мислам се викаше LM723.

Toj NPN транзисторот го има како интегриран, и најчесто така се поврзува.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
OK! Значи,вие мислите дека е спој како на сл.1,класичен спој каде НПН транзисторот е споен навистина да мери пад на отпорник.Во овој случај јас  мислам дека не е  така,па земав и го склопив со ПНП (оригинал) и НПН  транзистор.Со НПН не работи,веројатно има зошто.Иначе,шемата е одамна превземена од

Code: [Select]
http://electronics-diy.com

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Електронски осигурувач од 500 мА до 4,3А
« Reply #20 on 23.08.2012, Thursday, 02:13:05 (Edited 23.08.2012, Thursday, 02:18:36) »
Пробај место калемот стави отпорник ;). Би требало да работи ;).

ПС: Еве ја истата шема како во првиот post ;). Само што место PNP има NPN, нема што да измислувам ;).



Code: [Select]
http://www.vidisonic.com/2008/07/10/current-limiting-circuit/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."