Author Topic: Прашањa околу правилата  (Read 1026 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прашањa околу правилата
« Opened on 16.02.2011, Wednesday, 13:55:56 (Edited 16.02.2011, Wednesday, 17:23:18) »
Штотуку ги препрочитав, но не сретнав никаде дали е забрането/дозволено да се стави линк кој води кој некоја тема од форумов, на други форуми?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање околу правилата
« Reply #1 on 16.02.2011, Wednesday, 15:15:23 »
Вака сега, во принцип не мора да се кодираат тие линкови, но пожелно е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Прашање околу правилата
« Reply #2 on 16.02.2011, Wednesday, 15:20:46 »
Не, не обратно мислев. Значи линк кој води кон овој форум,  да се стави на друг форум.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Прашање околу правилата
« Reply #3 on 16.02.2011, Wednesday, 15:21:52 »
Не, не обратно мислев. Значи линк кој води кон овој форум,  да се стави на друг форум.

Па зависат правилата од другиот форум таму прочитај  ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање околу правилата
« Reply #4 on 16.02.2011, Wednesday, 15:25:14 »
Не, не обратно мислев. Значи линк кој води кон овој форум,  да се стави на друг форум.

Па зависат правилата од другиот форум таму прочитај  ;)

Да, баш така, значи само треба да се наведе од каде е превземен линкот, ништо повеќе од тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Прашање околу правилата
« Reply #5 on 16.02.2011, Wednesday, 15:28:33 »
Во самиот линк го има линкот од форумот   ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашање околу правилата
« Reply #6 on 16.02.2011, Wednesday, 15:40:36 »
Во самиот линк го има линкот од форумот   ;)

Добро, да, но во случај да има текст сличен на „ако сакате повеќе да знаете околу оваа тема, кликнете тука“ каде што зборчето тука е всушност линк и води до дел од форумот, треба да се наведе од каде е превеземен линкот, за да биде веднаш видливо и читко од каде е превеземен линкот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Прашање околу правилата
« Reply #7 on 16.02.2011, Wednesday, 15:45:40 »
Ме радува темава, добро е што има луѓе да се интересираат за правилата и сакаат да бидат примерни членови. Ако треба 100 пати прашајте ме мене или било кој друг администратор/модератор одколку еднаш да прекршите некое правило :) затоа се што не ви е јасно пишете во темава (не е лошо насловот да се смени од прашање во прашања)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Прашањa околу правилата
« Reply #8 on 16.02.2011, Wednesday, 17:47:28 »
мислам за "финтата" со "тука" треба да има поддршка од форумот или да се хиперлинкува, што значи за мене наједноставно е копи-пасте  ;D   
Друга работа мислам дека ќе биде се во ред ако форумот го ставам во користена литература во семинарска.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашањa околу правилата
« Reply #9 on 16.02.2011, Wednesday, 18:00:48 »
Друга работа мислам дека ќе биде се во ред ако форумот го ставам во користена литература во семинарска.

Па зошто да не, може, само што наведи дека литературата е превземена од elektronika-mk.net ако не е напишана лично од некој од членовите на форумот (се знае кои post-ови или текстови и уреди се лично напишани/дизајнирани од страна на членовите на форумот, а кои не, ако не е јасно, прашајте некој од аминистрацијата, ќе ви биде даден одговор ;)). Ако е напишана од некој од членовите на форумот, да, треба да се наведе форумот како извор на информација за текстот/написот/уредот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Прашањa околу правилата
« Reply #10 on 16.02.2011, Wednesday, 18:07:17 »
епа работата е што сам ја го напишав, не дека иам врска со форумов, него тоа е најмалку што можа да направам како возврат за форумов, пошто имам добиено многу одговори од членовите на форумот. Инаку се работи за туторијал за ц шарп кој ќе биде постиран одкако ќе биде завршен :)))

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Прашањa околу правилата
« Reply #11 on 16.02.2011, Wednesday, 21:29:56 »
епа работата е што сам ја го напишав, не дека иам врска со форумов, него тоа е најмалку што можа да направам како возврат за форумов, пошто имам добиено многу одговори од членовите на форумот. Инаку се работи за туторијал за ц шарп кој ќе биде постиран одкако ќе биде завршен :)))

Добро, ако сакаш, можеш да ни направиш реклама, ние немаме ништо против ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Прашањa околу правилата
« Reply #12 on 16.02.2011, Wednesday, 22:43:52 »
Реклама ако можеш да направиш би било супер, тоа го цениме :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.