Author Topic: Алат за лемење ( станици )  (Read 13979 times)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #75 on 13.02.2011, Sunday, 23:32:08 (Edited 13.02.2011, Sunday, 23:34:34) »
Па да ако греачот е 48 вати за да постигне толкава мокност при дупло помал напон ке се зголеми струјата
P=U*I....48=24*I....I=2 А при напон од 24 волти
а при напон од 12 волти ке е:
48=12*I...I=4A

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а отпорот на жицата???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Всушност во право си. ;) Со помал напон ке добиеш помала мокност.Така да ке добиеш на 12 волти 24 вати што нема да грее убаво греачот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ај сеа назад на проектот некој ако може нека ја види и плочката не ми е јасно на неа зашто има 2 места за напојување?

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Никола и јас сакав да го правам овој проект но никаде не можам да најдам таква рачка соломон сл 10

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дај сподели некое инфо за прокетов за рачка ке ти кажам како да се снајдеш. Зошто на проектов гледам напојување од 7-10в и уште 2 точки на напојување обележани со с1-с2?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Ај сеа назад на проектот некој ако може нека ја види и плочката не ми е јасно на неа зашто има 2 места за напојување?

тоа друго напојување е ако напојувањето ти е ако напојувањето за леткумот ти е многу големо и за да не ти грее стабилизаторот (LM7805) на тој влез се носи помал напон (од друга секундарна намотка од истото трафо или од друго трафо) и стабилизаторот нема да грее...а и кај е тоа с1-с2, дека јас неможам да го видам на плочката...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Никола проектот се напојува со 24 волти наизменичен напон.Потоа на плочките се исправа со диода па после со напонски стабилизатори се добива 5 и 9 волти.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ај сеа назад на проектот некој ако може нека ја види и плочката не ми е јасно на неа зашто има 2 места за напојување?

тоа друго напојување е ако напојувањето ти е ако напојувањето за леткумот ти е многу големо и за да не ти грее стабилизаторот (LM7805) на тој влез се носи помал напон (од друга секундарна намотка од истото трафо или од друго трафо) и стабилизаторот нема да грее...а и кај е тоа с1-с2, дека јас неможам да го видам на плочката...
с1 и с2 се одма над У23
Никола проектот се напојува со 24 волти наизменичен напон.Потоа на плочките се исправа со диода па после со напонски стабилизатори се добива 5 и 9 волти.
Гледам каде се добива 5в ама 9в не гледам?
Значи кога би го правел со 24в трафо каде би го довел напонот од трафото на У23?(зошто на плочката за у23 пишува 7-10в)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
А за кој проект зборуваш ти?Оној од емитер што е 10/11 2005

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
хехе не за тој туку за тој што го постирав во оваа тема. ти за сосема друг хехе

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
никола имаш ли прочитано што пишува на таа страната??? прочитај го цел текст, па потоа прашај нешто ако не ти е јасно...се си пишува таму убаво :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
иам прочитано неколку пати и пак не ми е јасно за напојувањето. ако ти си сватил те молам објасни ми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #88 on 14.02.2011, Monday, 14:36:44 (Edited 14.02.2011, Monday, 14:42:16) »
Ај да не quote-ирам и на сите да им одговарам, се извинувам, напонот на кој се грее рачката е најверојатно 24V, а моќноста му е најверојатно 48W, сум се збунил кога сум пишал, не знам што ми се вртело низ памет ;D.

Споено мислење: [time]14 Февруари 2011, 14:41:10[/time]
а отпорот на жицата???

Кај овие лемила нема грејна жица, има керамички греачи (дека напонот е низок, па нема потреба да се става кантал жица, доволно е еден керамички греач). Ако е напонот дупло помал, керамичкиот греач ќе повлече дупло поголема струја за да може да ја постигне истата моќност. Ова го имам некаде прочитано (мислам дека беше во некое списание, или така нешто), но тоа се случува со керамичките греачи ;) (или, барем така пишуваше).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
иам прочитано неколку пати и пак не ми е јасно за напојувањето. ако ти си сватил те молам објасни ми

значи човекот што го правел тоа напојување леткумот му работел на 24V. и сега ако твојот леткум треба да работи на поголем напон (пример 48V) стабилизаторот 7805 ке цркне и од преголем напон, а и многу ке се загрева. и има дадено предлог ако користиш многу голем напон за напојување на леткумот ке можеш да поврзеш и друго, посебно напојување (дали од друго трафо или друга секундарна намотка) со помал напон (од 7V па нагоре можеш да ставиш, само па немој многу голем напон дека ке ти грее многу стабилизаторот) и за тоа е другиот грец (тој што е долниот) а тој што е грецот горе нетреба таков да биде (како што имам приметено таквите грецови се до 1,5А максимална струја, а можеби и грешам) треба друг грец да ставиш што ке издржи поголема струја од струјата потребна за леткумот (барем дупло поголема струја треба да ја земеш во предвид дека греачот има мал отпор кога се уклучува на почетокот)...ок е сега, јасно е се?? ако не е јасно кажи што не ти е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)