Author Topic: Алат за лемење ( станици )  (Read 13064 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #15 on 14.01.2010, Thursday, 14:45:20 »
Хаха, денес верувај подобро Турција отколку Кина :)

I jas se slozuvam so ova 100%
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #16 on 14.01.2010, Thursday, 19:31:40 »
Богами има да се намачи човек по пропис со кинескиве производи за било која работа да му се дали хоби или профи затоа отварај очи  :o оти има гаранција додека да го купиш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #17 on 14.01.2010, Thursday, 20:09:24 »
Богами има да се намачи човек по пропис со кинескиве производи за било која работа да му се дали хоби или профи затоа отварај очи  :o оти има гаранција додека да го купиш
како да отвараме очи? Кога идеш во продавница за делови како дознаваш дали е или не е кинеско? Дали има нешто јапанско или германско да се купи? Мислам НЕ. Врти сучи пак кинеско мора да купуваме
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #18 on 14.01.2010, Thursday, 21:02:30 »
Првата станица за топол воздух што ја имав ја купив од бит пазар беше околу 3000 ден ги има уште сеа може да се и поевтини додека не ја користев многу беше супер ама после кога по
чнав почесто да ја користам сменив неколку рачки и на крај ја баталив купив соломон и сега немам проблеми со топење на рачката одлично работи.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
И мене ми се топи рачката, пробав да ја заштитам одвнатре со силикон за висока температура но почна и силиконот да се топи  :'(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хаха, со онај силиконот до 600 степени што е .. штом почнал да се топи и тој кузне колку е температурата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Незнам колку е точно температурата на греачот во рачката а сигурно е поголема од 600 степени греачот свети кога грее најверојатно е доста голема температурата.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Лемна станица на топол воздух може да се купи по некоја си нормална цена од 100 евра во БТ електроника што се наоѓа спроти олимписки базен.
Леткумот што е во комплетот нема везе, се прегрејува и црка за многу кратко време, но станицата за топол воздух врши работа.
Лично не ја користам многу  но се наоѓа. Најчесто користам обичен леткум Ersa Miltitip 15, како основно средство за работа.

Еве како изгледа чип (L4562) кој е залемен со обичен леткум (Ersa) кој што сум го залемил јас:


сале...од гојдо звучната ова???
иначе јас гага си добив Weller ама па врвот му е малце подебел за SMD лемење...ама па не сум се расправал со SMD до сега, сакам да си земам некој леткум со тенок врв зa SMD...а и имам гледано по интернетов демек домашно направени воздушни станици од обичен леткум и нешто што ке дува воздух....ама па немам пробано тоа, ако сакате линк....кажете...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Прати линк да видиме што чудо е тоа самоделско :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #24 on 02.03.2010, Tuesday, 23:37:31 (Edited 03.03.2010, Wednesday, 10:10:47) »
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/DIY-Hot-Air-Soldering-Iron-using-12-18volts-DC-at-/
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/DIY-Hot-Air-Soldering-Iron_1/
ја две што ги имам најдено...иначе и јас се мислам да си направам 100% мое...па кога ке го направам ке ви пратам туторијал како сум го направил...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #25 on 02.03.2010, Tuesday, 23:47:10 »
Чекаме успешна идеа и туторијал тогаш.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #26 on 31.03.2010, Wednesday, 21:37:47 »
А наместо правосмукалка може да се искорист,моторце од фризидер компесорот фреонот со ог турка,инаце незнам тоцно како се вика само знам некои како мало компресорче го користат јас си го викам компресор за турканје на фреонот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #27 on 31.03.2010, Wednesday, 21:51:50 »
Gestak, сега ме збуни...за што спомна па тоа компресорот???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #28 on 31.03.2010, Wednesday, 21:53:40 »
како пумпа која ќе праќа воздух до греачот, да не се става вентилатор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Алат за лемење ( станици )
« Reply #29 on 31.03.2010, Wednesday, 22:07:23 (Edited 31.03.2010, Wednesday, 22:10:42) »
Наместо вентилатор и како пумпа може ,има јачина да пумпа гума од кола само поспоро,дува воздух сега ама не ептен колку вентилатор ама како оние купечките и повеќе ке дува,иначе јас си го викам компресор зошто дува воздух така како компресор,фреоно го движи само има мал притискок не е голем.