Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 117046 times)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Супер ти се кутиите!
Мислам дека го препознав вуферот,тој е од поефтините и треба да работи у компресиона кутија,немој да правиш отвор у неа!
Среднотонецот дали ти е ставен у посебно кутивче,оделен од волуменот за вуферот?

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Среднотонецот не е ставен во посебно кутивче, туку фабрички си е затворен...

Зошто сега ме советуваш да не отворам отвор  :( ...Хахаха, и јас искрено и сум за отварање на отвор и не сум, бидејќи и вака ми вадат феноменален звук, само што сакам малце повеќе бас, дали ќе го добијам тоа од отворот незнам...

Уште едно прашање, внатре кутијата е обложена од сите страни, но има простор дали и тоа треба да се наполни за да биде добро...што ако не е доволно исполнета внатре со сунгерот(како се вика)  ::)

Offline tefe_negro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Отвори дупка на задната страна и тестирај како што ти кажа батка во некој од постовите погоре

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #183 on 03.08.2012, Friday, 13:25:55 (Edited 03.08.2012, Friday, 13:51:49) »
Среднотонецот не е ставен во посебно кутивче, туку фабрички си е затворен...

Зошто сега ме советуваш да не отворам отвор  :( ...Хахаха, и јас искрено и сум за отварање на отвор и не сум, бидејќи и вака ми вадат феноменален звук, само што сакам малце повеќе бас, дали ќе го добијам тоа од отворот незнам...

Уште едно прашање, внатре кутијата е обложена од сите страни, но има простор дали и тоа треба да се наполни за да биде добро...што ако не е доволно исполнета внатре со сунгерот(како се вика)  ::)

Прво одлучи се што сакаш,ама совет од мене - не отварај никакви отвори.За дампирање најди си кројачки конец ( стива) или исечи си ленти од парталите по дома и пробај да надополниш до максимум 2/3 волумен.Потоа постепено вади од полнењето(или додавај) па види дали ке добиеш звук кој те бендисува.Ако сакаш бодобар бас подобро малку со свртницата да експериментираш,ако знаеш.Дали е фабричка или некој ти ја правел? Стави шема ,па да видиме дали воопшто може нешто повеке да се извади.Звукот сепак е индивидуална работа и бадијата некој нешто да ти кажува или пресметува,ако тебе лично не те бендисува.Затоа е најдобро малку да експериментираш.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Среднотонецот не е ставен во посебно кутивче, туку фабрички си е затворен...
Зошто сега ме советуваш да не отворам отвор  :( ...Хахаха, и јас искрено и сум за отварање на отвор и не сум, бидејќи и вака ми вадат феноменален звук, само што сакам малце повеќе бас, дали ќе го добијам тоа од отворот незнам...
Уште едно прашање, внатре кутијата е обложена од сите страни, но има простор дали и тоа треба да се наполни за да биде добро...што ако не е доволно исполнета внатре со сунгерот(како се вика)  ::)

ОК за среднотонецот,онда нема потреба од посебно кутивче.
Не отварај отвор зашто вуферот ти е од поефтините и полошо ќе работи у бас рефлекс кутија,али ако сакаш максимум бука и минимум квалитет, онда стави пластична цефка фи=75мм а дужината прорачунај ја од формулата од мојот туторијал за фрекфенција од 40Hz до 45Hz.У тој случај дампирањето мора да биде само на зидовите од кутијата,не го пуни волуменот на кутијата внатре.
За компресиона кутија добро е барем половина од волуменот да се попуни со Лио или со кројачки конец.
Тоа што имаш мањак басови можда не е у тоа проблемот,можда у ствари имаш вишок средни и високи,пробај замени у скретницата помал кондензатор за среднотонецот и за високотонецот .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Како што тргна работата ,стави цевка за канализација 120 мм промер ;D Батали се и направи си нови кутии ,на овие само пробај со промени во свртницата и ништо повеќе.

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Па така ќе биде, на овие ништо не му менувам, ми вадат добар звук. Сега засега не ми се експериментира многу, многу бидејќи и немам време.
Само ќе ве замолам ако имате нацрт, односно готова шема за звучници, точни димензии за бас рефлекс кутија, со бас од 10" или 12", да го постирате да го имам за во блиска иднина да си направам и такви две кутии.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721

Само ќе ве замолам ако имате нацрт, односно готова шема за звучници, точни димензии за бас рефлекс кутија, со бас од 10" или 12", да го постирате да го имам за во блиска иднина да си направам и такви две кутии.

Точни димензии за кутија може да се дадат само ако се знаат ТС параметрите на вуферот,прочитај го мојот туторијал:

http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=5168.0;attach=5390

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само пиши или прати основни податоци за звучниците,Маки ке ти пресмета,а јас ке ти постирам нацрти за секој случај.

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Во ред, фала многу ќе сметам на вас!  ;)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Имам еден 10 инчен вуфер кинески не е кој знае што... е сега сакам да прашам на самиот обрач на звучникот ако му ставам поголем магнет поголема намотка и мембрана дали ке биде појак од колко што е фабрички и колко би ме коштало од прилика?  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па ова малеце е дискутабилно, треба и амортизерите да ги мениш и длабината на просторот кај што влага намотката... какао и неговата ширина... ако е намотката подолга ќе почни да бучи, ќе вади фазла звук од неговата фрекфентна резонанца. На крај прашање е дали ќе биде по осетлив(погласен) со тоа што ќе може да поднесе поголема снага. најверојатно ќе се промени и неговата амплитуудно фрекфентна карактеристика.. ќе треба и препрафки на кутијата... ако не си некој си судиофил (манџија ппо нашки) подобро купи нов, фабрички подобар 10 инчен звучник...

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
а од прилика што пари би коштало магнет, мембрана, намотка и амортизер??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зависи, од звучник до звучник, барем кај нас (во Македонија), пред се од неговата големина ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Имам еден 10 инчен вуфер кинески не е кој знае што... е сега сакам да прашам на самиот обрач на звучникот ако му ставам поголем магнет поголема намотка и мембрана дали ке биде појак од колко што е фабрички и колко би ме коштало од прилика?  :)

Уопште не ти се иплати таа компликација,продај го вуферот и купи си појак.А дали уопште ти треба појак?Што снага појачало имаш?