Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 117280 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хммм јас колуа што има гледано јбл таној босе и тн се по 50-70 евра на старо 6,5 инчни 2 звучници, а додека вивакс или некоја безвезе марка се 150 8.1 со 10-12 ки драјвери!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
хммм јас колуа што има гледано јбл таној босе и тн се по 50-70 евра на старо 6,5 инчни 2 звучници, а додека вивакс или некоја безвезе марка се 150 8.1 со 10-12 ки драјвери!

Да, добро, можеби, не знам бидејќи само еднаш имам купувано звучници на старо, се имам „изгорено“ и не преферирам такви работи на старо да земам, така да, не знам. Можеби и навистина се поевтини на старо ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
што пари ќе ме коштат батка?? не е проблем или може да дојдам или да ги пратам по некој да ти ги остави таму
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво да ги видам,дали и колку се оштетени,треба ли да се менува нешто или само да се премотаат..Потребно е да ги видам,во секој случај,но отприлика 10-15 еу по звучник,со тоа што барем една недела ке бидат кај мене.Како се изгорени и дали има видливи оштетувања?

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Имам два мали звучници од стар систем кои се во пластични кутии. Сега сакам да им направам дрвени кутии но, не ми е јасно како да им одредам димензии. Инаку звучниците се двосистемски: бас-3,5-4 инчи(на него пишува 4 оми, мин.15w макс.30w) и високотонец-2 инчи(4 оми,3w). Ако може некој да ми каже димензии за кутијата и поставување на звучниците. Фала однапред.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
направи некој по око за тие не вреде да се замараш ногу
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би ги оставил во истата кутија во која се, за тие малечки звучничиња не се исплати да се прават кутии :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,сега 3,5 или 4 инчи - колку е точно,пиши ке видиме за кутиички ;D

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Е,сега 3,5 или 4 инчи - колку е точно,пиши ке видиме за кутиички ;D

Епа ако се мери скроз од крај до крај дијаметарот тогаш се 4 инчи.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се мери дијаметарот на мембраната само не целата железарија  ;D Еве ти димензии за мали кутии.За свртници пробај самиот со пробање.Ако се поквалитетни звучните единици прави свртница ,а ако не се - стави само еден кондензатор сериски со високотонецот (2,3,4.7  микро фаради) со проба.

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #145 on 09.12.2011, Friday, 17:03:13 (Edited 09.12.2011, Friday, 17:04:59) »
Фала многу за кутиите.Инаку нема потреба од скретница, басот и високотонецот се фабрички поврзани со кондензатор меѓу нив.Имам уште едно прашање, дали звучниците треба да се постават од внатре или од надвор(видете на сликата)?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нареден пат ќе бараш директен линк до сликата, само така може да се користи image tag-от, во било која друга ситуација не може. Директен линк можеш да добиеш ако на сликата и направиш десен клик --> Properties или ако направиш View Image па линкот во address bar-от го ископираш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Обично се препорачува да се ставаат однадвор (како првата слика).

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #148 on 09.12.2011, Friday, 19:40:58 (Edited 09.12.2011, Friday, 19:46:27) »
Нареден пат ќе бараш директен линк до сликата, само така може да се користи image tag-от, во било која друга ситуација не може. Директен линк можеш да добиеш ако на сликата и направиш десен клик --> Properties или ако направиш View Image па линкот во address bar-от го ископираш ;).

Се извинувам за грешката. Фала за советот. ;)

Споено мислење: 09.12.2011, Friday, 19:46:27
Обично се препорачува да се ставаат однадвор (како првата слика).

Фала многу за помошта Батка. Деновиве ќе барам материјал и ке ги направам кутиите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пиши и стави слика од кутиите.Бас рефлексот е пластична цевка за канализација ,со промер 50 мм и вкупна должина 120 мм.