Author Topic: Прашањa поврзани со звучници  (Read 117281 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ама за басови јас други ќе најдам, овие ми беше идеа како среднотонци да ги користам, ќе има свртница за да ги дели, а ќе ставам и високотонци ако не може овие да се користат и за средни и за високи, поентата е да не ги купувам сите пошто скапо е :)

За среднотониц би вршеле работа, можебии за високотонци, но тоа треба да се види ;). Како и да е, дефинитивно ќе треба да си докупиш и басови и/или високотонци, но тросистемски звучници за домашна употреба... некако претерано е, а дста често се покажува и дека тросистемски звучни кутии со евтини звучници во нив вадат полоши резултати одколку двосистемски кутии со евтини звучници ;). Јас би одел со двосистемска комбинација, но тоа би значело дека нема да можеш да ги искористиш широкопојасните звучници :S, или ќе можеш да ги искристиш само како бас-среднотонци со многу висока горна гранична фреквенција :S.

Што знам, јас би земал нови, не би правел ништо со овие. Ако ти е за „колку да дрнка“ ;D, лупни ги во било каква кутија и ќе дрнкаат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Прашањa поврзани со звучници
« Reply #106 on 14.08.2011, Sunday, 17:40:37 (Edited 14.08.2011, Sunday, 17:58:15) »
заинтересиран сум за градба на звучници
најдов некои 130mm DIN Audio Design HP13 звучници со сл. карактеристики
40W, 80-19kHz фреквентен опсег, 120Hz резонантна фреквенција, 90dB ефикасност, 4 оми
некакви си двојно конусни со воздушна суспензија се (air suspension dual cone speakers)

нови се не се користени, но се за автомобил, дали е можно да ги искористам за нешто, ќе набавам некој басови а ови како среднотонци/ високотонци да ги користам
еве слики

           

Devil, погледаја сликата од "Лабораторија на звукот"?!!
Звучниците таму се тросистемски и како среднтонец кај нив користам звучници за во кола Sony. Идејата ми беше со овие звучници и басови да направам звучни кутии!!
Но кога Г-дин В.Филевски ги измери со CLIO - високотонците не ги биваше, работеа на 96dB (потребни беа 90dB!?). Затоа во звучниците користам и високотонци !
Ти кажуваш дека декларираната фреквенција кај твоите звучници е од 80Hz...19kHz, ако тоа е така следи препораката:
Монтирајги во ТL - кутија со должина од 95....100cm и напрви некоја кутија за сабвуфер тип: BASS REFLEX. За бас звучник одбери некој со Qts<0,5 и со моќност од 100W(rms) и немај гајле, ќе добиеш многу добар звук !
Потребни се мерења со мерна опрема,...ама кога немаш, останува според народната: При суша и град помага!!
Поздрав и успешна изаботкa !!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
значи за да се направи 3 системска звучна кутија потребни се 3 звучници со иста осетливот(снгата не е битна до некаде). во случај да високотонецот на пример е 95дб треба да се извршат корекции во скретницата т.е. да ставиш аутенатор со што ќе се намали неговата осетливост на 90дб... односно сите звучници треба да ги сведиш на нивото на најтивкиот звучник. Инаку 90дб за по дома се сосема доволни. моја препорака би била басовите да ги направиш во различна кутија или да се диференцирани од среднотонците, впрочем така и мора да е. ако си во можност да направиш активна свртница би било подобро.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Devil, јас би ти препорачал нешто вакво да си направиш ;D. Ем ефтино е, ем не се замараш премногу ;D.

Инаку, звучнициве се домашна изработка, лично ги имам правено... каков звук даваат, да не зборувам... милина ;D. Со едно лампашко предпојачалце како идат... м м м м м ;D. Остеливост, не знам колкава имаат, ама сигурно не им е под 250dB ;D, горна гранична фреквенција, и тоа немам мерено, ама еден дечко еднаш „од око“ ми рече дека им е околу 800KHz ;D. Супер зе за домашна употреба, а богами и за outdoor забави ;D, зависи колку јак засилувач имате, ама 1000W без проблем издржуваат ;D (тестирано 100% !!! ;D). Марката, не знам која им е, но преку неофицијални извори дознав дека во некои Grundig телевизори монтирале баш вакви разгласни звучници, па најверојатно се истите ;D ;D ;D (значи со проверен квалитет и издржливост се ;D).

Епа дечки, фатете се за работа (многу е комплициран дизајнот ;D, тоа се гледа и од сликата), треба да се направат многху bass reflex дупки ;D ;D ;D. Па ако треба помош, пишете на форумов, ќе ви помогнам колку што знам ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеш ли да ми дадеш Qts и други параметри,за да ми олесни во конструкцијата :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеш ли да ми дадеш Qts и други параметри,за да ми олесни во конструкцијата :D :D

Да да, како не, и каталог со параметри имам директно од производителот (кој не знам кој е ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова не е ништо! На Јурија во Велес,во ромското маало ,имам видено најоригинална кутија што може да биде.Штета што немав апарат да сликам - звучна кутија ( веројатно RIZ) со две 8 инчни единици.Место нив ставени две петки,затегнати со жица врз отворите на кутијата.Прва прилика - се враќам да ја сликам!! ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кој има видено звучна кутија направена од пластична корпа??? најверојатно за алишта беше, али како пееше тоа звучникот...од другата училна ни доаѓаа да ни кажат да поднамалиме :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
кој има видено звучна кутија направена од пластична корпа??? најверојатно за алишта беше, али како пееше тоа звучникот...од другата училна ни доаѓаа да ни кажат да поднамалиме :)

Ехо праи тоа пластиката многу, знам, сум чул ;D. Исто, финта за мобилни телефони ако сте во гради сте се „расположиле“ ;D со друштво во некој локален парк ;D. Земете една од чашките на располагање и ставете го телефонот во неа ;D. Чашката „глуми“ хорна и го засилува сигналот барем за 3dB (дупло), а некогаш и повеќе ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ами  Qts и Qrs параметрите !? Ништо без нив,додека не се пресмета волумен на чашата... 8)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
пластична чашка од 1 денар (негде се и 2 денари!!!) со бела боја...ај пресметајте сега ефикасност...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
кој има видено звучна кутија направена од пластична корпа??? најверојатно за алишта беше, али како пееше тоа звучникот...од другата училна ни доаѓаа да ни кажат да поднамалиме :)

има видено од шише од 5 литри за ,оторрно маслое. Со бас реглекс(инката за турање). идеално рамна фрекфентни карактеристики ! xD

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
заинтересиран сум за градба на звучници
најдов некои 130mm DIN Audio Design HP13 звучници со сл. карактеристики
40W, 80-19kHz фреквентен опсег, 120Hz резонантна фреквенција, 90dB ефикасност, 4 оми
некакви си двојно конусни со воздушна суспензија се (air suspension dual cone speakers)

нови се не се користени, но се за автомобил, дали е можно да ги искористам за нешто, ќе набавам некој басови а ови како среднотонци/ високотонци да ги користам
еве слики

               

Devil, погледаја сликата од "Лабораторија на звукот"?!!
Звучниците таму се тросистемски и како среднтонец кај нив користам звучници за во кола Sony. Идејата ми беше со овие звучници и басови да направам звучни кутии!!
Но кога Г-дин В.Филевски ги измери со CLIO - високотонците не ги биваше, работеа на 96dB (потребни беа 90dB!?). Затоа во звучниците користам и високотонци !
Ти кажуваш дека декларираната фреквенција кај твоите звучници е од 80Hz...19kHz, ако тоа е така следи препораката:
Монтирајги во ТL - кутија со должина од 95....100cm и напрви некоја кутија за сабвуфер тип: BASS REFLEX. За бас звучник одбери некој со Qts<0,5 и со моќност од 100W(rms) и немај гајле, ќе добиеш многу добар звук !
Потребни се мерења со мерна опрема,...ама кога немаш, останува според народната: При суша и град помага!!
Поздрав и успешна изаботкa !!

фала делија ќе ја разгледам темата, не ми е мене за да мерам со некој програми, пошто не поседувам толкава опрема, треба да ми се допадне по слух, ќе видам какви се кутиите таму, ќе побарам некое подобро дрво и ако стигнам ќе составам некоја кутија :)
 
дали овие да г користам како среднотонци и да му додадам во истата кутија високотонци (две кутии, во секоја кутија по 2 звучници, среднотонец и високотонец) и да направам два посебни звучници со басови или како ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
дали овие да г користам како среднотонци и да му додадам во истата кутија високотонци (две кутии, во секоја кутија по 2 звучници, среднотонец и високотонец) и да направам два посебни звучници со басови или како ?

Па и тоа не е лоша идеја, со таа разлика што подобро е да направиш две такви кутии и еден subwoofer ;), иако мене лично повеќе ми се допаѓа идејата за два класични двосистемски стерео звучници ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
гига, имам и јас такви звучници (како тие погоре) без кутија се ама се по 600оми треба нешто со ламби да правам за нив :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!