Author Topic: Општо околу PIC микроконтролерите  (Read 4517 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да,ама претходно го наведов тој регистарот PCON = 8

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ај едно прашање од мене..
Ме интересира на кој начин обично се прави да се зачуваат податоците во епромот на, да речеме некој ПИК кога ќе снема струја.
На пример, имам некој бројач кој брои, и кога ќе снема струја (или намерно се исклучи од струја) кога пак ќе го уклучам да ми го памти бројот до кај што стигнал.

Дали постојано треба да го запишувам тековниот број во епром, пошто нели има ограничен број запишувања, или има некоја друга финта?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па не е така, а можеби не е така во мојот случај. Пример со ЛЕД пораката, кога ке  ја пуштам врти некој текст и ако ја исклучам од струја и пак ја уклучам таа не продолжува со текстот од тамо каде што застанала туку од почеток.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па не е така, а можеби не е така во мојот случај. Пример со ЛЕД пораката, кога ке  ја пуштам врти некој текст и ако ја исклучам од струја и пак ја уклучам таа не продолжува со текстот од тамо каде што застанала туку од почеток.

Ок, можеби во твојот случај нема ни некоја потреба да ја памти до каде застанало, ама, еве јас ја имам направено 4-каналната ИР контрола (од Емитер) и ако евентуално снема струја секогаш памти која од сјалиците била уклучена..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Па не е така, а можеби не е така во мојот случај. Пример со ЛЕД пораката, кога ке  ја пуштам врти некој текст и ако ја исклучам од струја и пак ја уклучам таа не продолжува со текстот од тамо каде што застанала туку од почеток.

Ок, можеби во твојот случај нема ни некоја потреба да ја памти до каде застанало, ама, еве јас ја имам направено 4-каналната ИР контрола (од Емитер) и ако евентуално снема струја секогаш памти која од сјалиците била уклучена..
Oд кој број е шемата? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
цело време тој тековен број ќе го заменува со претходниот број, и сето тоа ќе зафаќа многу малку простор од мемориата, не мора сите пројки да и запишува само последната, кога ќе помини одредено време кога ќе се смеи таа, ја запишува следната и така..
и најважно од се е да му биде исклучен power on reset или како се вика, кога ќе се вклучи и исклучи микроконтролерот да не се ресетира туку да продолжи од кај што бил последно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па не е така, а можеби не е така во мојот случај. Пример со ЛЕД пораката, кога ке  ја пуштам врти некој текст и ако ја исклучам од струја и пак ја уклучам таа не продолжува со текстот од тамо каде што застанала туку од почеток.

Ок, можеби во твојот случај нема ни некоја потреба да ја памти до каде застанало, ама, еве јас ја имам направено 4-каналната ИР контрола (од Емитер) и ако евентуално снема струја секогаш памти која од сјалиците била уклучена..
Oд кој број е шемата? ;D

од 2/2007, се вика универзална далечинска контрола
Life is too short to remove USB safely ..