Author Topic: SAD1024, SAD512, ги има ли некаде да се купат?  (Read 866 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака сега, значи планирам да правам аналоген аудио delay ефект. Постојат три најпознати типови на изведби на delay кола. Најстариот користи магнетна лента за доценење на аудио сигналот, и скоро е исфрлен од употреба, така да не верувам дека ќе најдам баш таков „ленташ“, плус, станува збор за цел уред, а не само за интегрирано коло. Вториот тип не користи механички елементи како првиот и е хронолошки гледано понов од првиот. Принципот на работа му е „доцнење со полнење на кондезатори“, значи има во серија поставено голем број на кондензатори и како што поминува аудио сигналот низ сите нив, доцни за онолку колку што е потребно да се наполни едне кондензатор (ако има во ланецот поставено, на пример, 12 кондензатори, и ако секој од нив се полни за времетраење од 10uS, значи дека вкупното доцнење на сигналот ќе биде 1.2mS). Ваквиот принцип на работа се нарекува bucket brigade и во 70-тите и 80-тите (па и почетокот на 90-тите) се има многу често користено во аналогните педали за бас и електрични гитари, како и во ефектори, миксети, итн. ;). Но, со продорот на дигиталната технологија и DSP чиповите, овие аналогни интегрирани кола се исфрлени од употреба и веќе не се произведуваат (ги има на e-bay, ама се продаваат на аукции и едно интегрирано коло може да стигне вредност и од 100 па и повеќе долари :o). Најновиот принцип на работа е базиран баш на DSP чиповите, се врши А/D конверзија на сигналот, се користи buffer кој го држи сигналот определено време, потоа се врши D/A конверзија на сигналот и се препраќа на излезот од уредот, значи тоа е во принцип (скоро) истиот сигнал, само што е задоцнет за определено време (најчесто, тоа време може со потенциометар да се подесува и може да трае од 1mS до 1 или 2 секунди).

Бидејќи сакав сосема аналогна да биде изведбата на delay-от, сакав да го изведам со интeгрирано коло кое работи на принципот на bucket brigade, но проблемот се интегрираните кола. Нешто читав на net и видов дека овие две кола се најпопуларни, барем кога станува збор за bucket brigade принципот на работа (нешто повеќе околу принципот на работа на bucket brigade колата, можете да најдете тука). Може ли кај нас да се најдат/купат овие кола? Прашав во Алфа, но ги немаат, а колку што сум забележал од некои делови кои сум ги барал кај нив, познати се по тоа дека имаат некои vintage (ако може така да се изразам ;D) компонети, како на пример ICL8038. Во Скопје, нема шанси да ги има, освен ако некој не ги нарачал на времето, па да не успеал да ги продаде, а јас таква индивидуа не знам :S.

Прашањето ми е следново, значи дали може да се најдат овие кола во Македонија, или не, и дали има замени за нив, или евентуално некоја еквивалентна шема со која би можеле да се еквивалентираат овие кола. Исто така, дали има некои други кола кои работат на bucket brigade принципот на работа, бидејќи видов на net дека има, ама принципот не им е баш ист со bucket brigade принципот на работа, туку се нешто како хибриди, но без разлика, доколку ги има, и ако може да се најдат во Македонија, би сакал да знам ;).

Благодарам однапред ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тешко да најдеш,ама ке погледам деновиве да не имав еден модул со САД 1024 ,цела плоча од аналоген делеј со 6 глави ( мислам ПИ-ВИ беше).Ако ја најдам ја добиваш бесплатно! Провери кај овие отпадиве за ТВ во Ск имаше ГРУНДИГ ТВ со ова коло,да не се наоѓа некоја шасија.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако најдеш некое од овие кола (посебно ако ги одлемуваш од негде) пази, пошто се осетливи на статички електрицитет, имаше во некој SAM од осумдесетите коло за каснење со овие интегралци и го имам запамтено баш тој податок ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SAD1024, SAD512, ги има ли некаде да се купат?
« Reply #3 on 02.02.2011, Wednesday, 18:35:51 (Edited 02.02.2011, Wednesday, 18:47:24) »
Баш гледам дека TDA1022 е нешто како замена за ова коло, само што наместо 1024 кондезатори има 512, исто како и SAD512, баш го најдов на еден форум како замена за некоја шасија на Grundig ;). Не е директна замена, ама со две вакви кола и неколку минимални екстерни компоненти може да биде замена ;). Може TDA1022 да се најде кај нас?

Споено мислење: 02.02.2011, Wednesday, 18:47:24
Тешко да најдеш,ама ке погледам деновиве да не имав еден модул со САД 1024 ,цела плоча од аналоген делеј со 6 глави ( мислам ПИ-ВИ беше).Ако ја најдам ја добиваш бесплатно!

Фала, ако најдеш, супер, баш ќе имам со што да експериментирам ;).

Ако најдеш некое од овие кола (посебно ако ги одлемуваш од негде) пази, пошто се осетливи на статички електрицитет, имаше во некој SAM од осумдесетите коло за каснење со овие интегралци и го имам запамтено баш тој податок ;) :)

Фала богу, ќе гледам да пазам, не е ова 555 па да ги има илјадници да се купат ;D. Сепак, фала што ми кажа дека не знаев дека се осетливи на статички електрицитет, добро е да се знае ;).

Провери кај овие отпадиве за ТВ во Ск имаше ГРУНДИГ ТВ со ова коло,да не се наоѓа некоја шасија.

Барав на net, ама не најдов од која шасија е :S. Да најдам, сигурно ќе побарам на отпад, вака не знаејќи која шасија да ја барам :S, не верувам дека ќе најдам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да пишеше побргу ќе ти ги порачав од алфа да ги купат, само што ќе те фатеше малку поскапо ..
до денес да ми кажеше ќе му речев ке ги донесеа, денес му одеа колку што разбрав нарачките за роба :(
па кај што ќе порачав за тебе ќе земев нешто и за мене :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да пишеше побргу ќе ти ги порачав од алфа да ги купат, само што ќе те фатеше малку поскапо ..
до денес да ми кажеше ќе му речев ке ги донесеа, денес му одеа колку што разбрав нарачките за роба :(
па кај што ќе порачав за тебе ќе земев нешто и за мене :)

Па денес пишав, хахахаха ;D ;D ;D. Ај нема везе, ако најдам, ОК, ако не, тоа е тоа :S. Не е проблем и малку поскапо да ги платам, ќе ги платам, само да ги има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
А зошто не го правиш ова во дигитален домен? Таму границите се само човековата имагинација, ама баш буквално што сакаш тоа можеш да направиш, а за обично доцнење не ти е ни потребен јак процесор,  немора со DSP, тој е доста моќен за оваа работа. И самиот кажа, на денешницава се се прави во дигитален домен, со квалитет далику поголем од тие аналогни линии за доцнење.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SAD1024, SAD512, ги има ли некаде да се купат?
« Reply #7 on 03.02.2011, Thursday, 13:59:12 (Edited 03.02.2011, Thursday, 14:01:11) »
А зошто не го правиш ова во дигитален домен? Таму границите се само човековата имагинација, ама баш буквално што сакаш тоа можеш да направиш, а за обично доцнење не ти е ни потребен јак процесор,  немора со DSP, тој е доста моќен за оваа работа. И самиот кажа, на денешницава се се прави во дигитален домен, со квалитет далику поголем од тие аналогни линии за доцнење.

Намерно сакав да биде целосно аналогно, „сајзерот“ што го работам е целосно аналоген и изработен со дискрети компоненти (транзистори, подискретно од тоа... амин ;D), и да му додадам DSP на тоа... :S. Не оди :S. А инаку може со еднобитен DAC и ADC и линија за доцнење (бафер) да се изведе многу лесно, но тоа не ми беше поентата ;). Плус, не сум голем обожавател на дигиталниот звук, дигитализација на снимки е ОК, но се додека оригиналната снимка била на лента ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
А зошто не го правиш ова во дигитален домен? Таму границите се само човековата имагинација, ама баш буквално што сакаш тоа можеш да направиш, а за обично доцнење не ти е ни потребен јак процесор,  немора со DSP, тој е доста моќен за оваа работа. И самиот кажа, на денешницава се се прави во дигитален домен, со квалитет далику поголем од тие аналогни линии за доцнење.

Намерно сакав да биде целосно аналогно, „сајзерот“ што го работам е целосно аналоген и изработен со дискрети компоненти (транзистори, подискретно од тоа... амин ;D), и да му додадам DSP на тоа... :S. Не оди :S. А инаку може со еднобитен DAC и ADC и линија за доцнење (бафер) да се изведе многу лесно, но тоа не ми беше поентата ;). Плус, не сум голем обожавател на дигиталниот звук, дигитализација на снимки е ОК, но се додека оригиналната снимка била на лента ;).


Ама зошто аналогно??? Сега има доста евтини кодеци, 24bit, 300ksps, тоа неможе да го постигне нитуедно аналогно коло за доцнење, кои патем ке имаат по најмалку 3-4% THD и огромен шум. А патем изворот на сигнал ке ти биде во секој случај дигитален со 12bit, 44.1ksps. па сега што е квалитетното. А и со аналогниот дел ке направиш огромна плочка, кај која ке се појават многу шумови, индукции па дури и некои осцилации, и ке има доста големо THD ако го правиш со транзистори, па поставување на ненормални повратни врски за стабилизација и линеаризација, па диференцијални степени каде што небива поинаку, па термичко спојување за одржување на константна струја. Тоа не е воопшто едноставно да се направи да звучи добро, а зошто сето тоа кога има едно коло кое врши работа за се со 50 пати подобар квалитет (има операциски со 0.0001%THD  и 1nV/sqrt(Hz)). Така да не ја усложнувај без потреба, ке изгубиш многу време и живци и пак ке прејдеш на полесното, поевтиното и поквалитетното решение.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама зошто аналогно??? Сега има доста евтини кодеци, 24bit, 300ksps, тоа неможе да го постигне нитуедно аналогно коло за доцнење, кои патем ке имаат по најмалку 3-4% THD и огромен шум. А патем изворот на сигнал ке ти биде во секој случај дигитален со 12bit, 44.1ksps. па сега што е квалитетното. А и со аналогниот дел ке направиш огромна плочка, кај која ке се појават многу шумови, индукции па дури и некои осцилации, и ке има доста големо THD ако го правиш со транзистори, па поставување на ненормални повратни врски за стабилизација и линеаризација, па диференцијални степени каде што небива поинаку, па термичко спојување за одржување на константна струја. Тоа не е воопшто едноставно да се направи да звучи добро, а зошто сето тоа кога има едно коло кое врши работа за се со 50 пати подобар квалитет (има операциски со 0.0001%THD  и 1nV/sqrt(Hz)). Така да не ја усложнувај без потреба, ке изгубиш многу време и живци и пак ке прејдеш на полесното, поевтиното и поквалитетното решение.

Баш поради причините кои ги наведе го правам аналоген ;). Бидејќи веќе се е дигитално, јас сакам да направам аналоген „сајзер“ со delay и еветуално echo, со некоја hal спирала ;). Не ми пречи тоа што ќе потрошам повеќе време и нерви, важен ми е крајниот резултат, кој сакам да биде дизајниран како да е изграден пред 40 години ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Ама зошто аналогно??? Сега има доста евтини кодеци, 24bit, 300ksps, тоа неможе да го постигне нитуедно аналогно коло за доцнење, кои патем ке имаат по најмалку 3-4% THD и огромен шум. А патем изворот на сигнал ке ти биде во секој случај дигитален со 12bit, 44.1ksps. па сега што е квалитетното. А и со аналогниот дел ке направиш огромна плочка, кај која ке се појават многу шумови, индукции па дури и некои осцилации, и ке има доста големо THD ако го правиш со транзистори, па поставување на ненормални повратни врски за стабилизација и линеаризација, па диференцијални степени каде што небива поинаку, па термичко спојување за одржување на константна струја. Тоа не е воопшто едноставно да се направи да звучи добро, а зошто сето тоа кога има едно коло кое врши работа за се со 50 пати подобар квалитет (има операциски со 0.0001%THD  и 1nV/sqrt(Hz)). Така да не ја усложнувај без потреба, ке изгубиш многу време и живци и пак ке прејдеш на полесното, поевтиното и поквалитетното решение.

Баш поради причините кои ги наведе го правам аналоген ;). Бидејќи веќе се е дигитално, јас сакам да направам аналоген „сајзер“ со delay и еветуално echo, со некоја hal спирала ;). Не ми пречи тоа што ќе потрошам повеќе време и нерви, важен ми е крајниот резултат, кој сакам да биде дизајниран како да е изграден пред 40 години ;).

Аха, сатисфакција, свакам :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно не свакаш  ;D ;) И јас сум како Гига - се отепав еден ВОКС АЦ 30 да средам,па само натписот да мо го изрежат со ласер-гравер платив 10 ЕУ !  :D :D ;)
Се ла ви!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
кај си го нашол тој гравер ласерски?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има една фирма во Велес.Работат за себе (или за по некој пријател од страна), не вршат такви услуги.Инаку го земаа преку мојата фирма,Се мислев и  јас едно време, ама  е малку солено (6500 ЕУ), не се вади лесно таа пара на ситно. :o