Author Topic: Транзистори од компјутерско напојување  (Read 1300 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали може да се искористи некој од транзисторите кои ги има во компјутерските напојувања за некој радио предавател или засилувач? Знам дека за ФМ не може но дали може за MW,SW или LW
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Па не баш, тие од компјутерско напојување се високонапонски MOSFET моќни транзистори кои имаат релативно голем капацитет на гејт (неколку нанофаради) и секој сигнал над 100KHz ќе биде многу слабо појачан.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а за што друго па би можеле да се искористат тие транзистори??? дека имам еден куп од нив и само така ми седат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Хмммм.... можеби можат да се искористат за димер за светло контролиран од микроконтролер, ама уште не ми е готова шемата :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки ако поврзам со апаратче за струја на транзистор и тоа, плусот од апаратчето на базата а минусит на колекторот и покажува неколку оми а пак кога ке го ставам минусот на емитерот нема ништо, дали е радипан транзисторот ???

Ова се однесува на транзистори од компјутерско напојување а и на BC транзистори
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Ако мислиш на MOSFET транзистори со дрејн, сорс и гејт еве ти објаснато тука ама секако не е толку едноставно и со оваа постапка не можиш да бидиш 100% сигурен:

Code: [Select]
http://www.utm.edu/staff/leeb/mostest.htm

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мосфетите имаат најчесто инверзна диода на спојот Дрејн-Сорс додека биполарните транзистори се однесуваат како две диоди од база кон емитер и од база кон колектор. Затоа и на двата ти покажува дигиталниот инструмент „некој отпор“ што во суштина ако си го прочитал упатството на иструментот пишува дека тој број го дава приближно падот на напонот (во миливолти) на таа диода која ја мериш.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Транзистори од компјутерско напојување
« Reply #7 on 04.04.2010, Sunday, 15:33:49 (Edited 06.04.2010, Tuesday, 11:10:57) »
да во некои постари имаше класицни транзистори кои одат до 200мхз
има други бесплатни јаки транзистори за предавател а тоа се
од компакни неонски лампи сто се расипани таму имаш високонапонски транзистори
некои лампи се бувчша 400в 75W после можеш од стар телевизор високонапонски транзистор
да земеш ама најлесно се прави предавател со триак од димер
во комбинацижа со еднократни камери им се вади електрониката
што ствара напон за блиц а полни еден кондезатор од 2мф што триакот го празни преку ЛЦ
за саканата фрекфенцижа па принцип на тиристорско паленже за коли
ако сакас мозе да ти пустам сема тоа е можа конструкцижа
блиц +димер=предавател наједноставо може да биде и ефикасен метал детектор
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
е па ај ако сакаш отвори тема за тоа предавателот што си го правел, можеби некој ке го направи...а и мене ми треба некој метал детектор...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Транзистори од компјутерско напојување
« Reply #9 on 04.04.2010, Sunday, 21:12:04 (Edited 06.04.2010, Tuesday, 11:11:43) »
за предавател ке ви пуштам шема ама не за метал детектор бидејки се руси културното богатство на Македонија инаце јас сум и археолог
Z33MK

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Ах... не разочара сега xD Јас пак планирав злато да барам. Ахахахаха

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Транзистори од компјутерско напојување
« Reply #11 on 05.04.2010, Monday, 14:17:13 (Edited 06.04.2010, Tuesday, 11:14:24) »
сто се однесува до метални детектори можес да направиш брзо со комбинација на рачно сметало и транзистор со МW и LW
погледни на you tube
секој осцилатор мозе да биде метал детектор
само калемот за осцилацижа треба да се измени  да биде како рамка земаш за постабилно кварц од мф 4545кхз за стабилност и слусаш на транзистор со мф 455 со ефект на избванје
или месање на две фреквенции со иста фркфенција при појава на метал во рамката се мени индуктивноста и се слуша на транзисторот со зголемен или смален тон axaxaxa
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
MAKEDONIA мислиш на високо фрекфентни или висоно напонски транз. ? Иначе на жалост огромен дел од државата ни е исколан од диви копачи кои нашето богатство го продаваа на бугари и грци а сега они со истите ископани предмети (од наше тло) викаат дека тоа се нивни и вадат лажни докази против нас а пак други копачи беа НАТО кои имаат ископано многу ќупови со злато (заколано од македонците и од турците при повлекувањето од мкд)
извинете за оф топиков
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Транзистори од компјутерско напојување
« Reply #13 on 05.04.2010, Monday, 23:21:17 (Edited 06.04.2010, Tuesday, 00:48:19) »
Може ли да се направи нешто вакво но со појак сензор на поголеми растојанија да фаќа?

Code: [Select]
http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/076-picodetector.html

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Идеата не е лоша, може да се измисли нешто такво но посилно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.