Author Topic: 2SC1971 расипан, дали може да се искористи за нешто?  (Read 533 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Вчера при тестирање ми прегоре еден 2SC1971, не прегоре од повратна снага, заборавена антена или слично (не ни загреа туку мистериозно прегоре) и сега гледам на униметар кога ке поврзам со плусот на база а минутос на емитер дава некои 800 оми ама кога ке го ставам минусот на колектор нема проводност на струја. Иначе ако минусот го ставам на база а плусот на емитер или база нема проводност. Значи дета транзисторот е полу-расипан. Дали ова е знак дека дефинитивно е расипан и да го фрлам или има "надеж" ?
Иначе изгореа 300 денари.... ама тоа е тоа, скапи транзистори се тие а дали нивната работа ги правда потрошените средства е дрогу прашање...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најверојатно нема надеж за транзосторот, ако е полуизгорен, само проблеми може да прави, така да подобро е за ништо да не го користиш, едноставно фрли го, тоа е тоа :S.

А сигурен си дека е изгорен? Дека во принцип, треба да бие проводна базата према емитерот, а исто така не треба да бие проводен колекторот према базата, така да нормално реагирал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
џабе, не пропушта никаков сигнал... едноставно е како пречка.Со други зборови колекторот му е расипан :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Колега, жал ми е, ама нештата се сведуваат на црно или бело, работи или не, чинли или не...  Дур не си прегорел уште нешто друго најарно да го фрлиш.... отпорот може да се мени драстично при протекување и на најмали струи, да предизвика крааток спој итн...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а привезок да си го правеше??? или да го закопаш негде па да ги жалиш тие 300 денари што си ги дал  ;D :D ;) :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)