Author Topic: Фалсификувани електронски компоненти  (Read 1758 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
aхахаха каков конензатори ме потсетиа на оние моине сто ги земав од ботс на нив писува 4700 nF  јас дома ги мерам покажуваат 7400nF
леле јас од тамо имам изнакупувано кондензатори и сега :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
е ако де што,ако имаш алат да ги измериш види дали ке добиеш карактеристики како тие што ги пишува на кондезаторите.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
е тука е проблемот, сите кондензатори ми се монтирани на склопови во кутии и кај сега се да вадам и да мерам :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
чим ти работат склоповите,терај!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
kondezatori posebno elektroliti treba da pokazuvaat poveke ne zaboravajte tie nese 0,1%
povazen e rabotniot napon i dase 105 celzius obicno vekot im e 2000casa za elektroliti
Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ами ако се за напајање ако пишува 4700uF a se 7400uF, не сте зија.
Читајќи ја темава ми текна на еден виц добар-Господ ги создал кинезите, а тие останатото
Мислам дека од екс југолавиеја све што било добро одело на извоз, кај нас, поготово во македојиа све што е со најнизок квалитет.. Таков ни е к'сметот..
Да ви кажа право, кога ги видов кондензторине, оние од 2200 во 6300 ставени, ми се заплака... по појачалана којзнае колку има онкви  :-[ :-[ :-[ :-[