Author Topic: Активни звучни кутии со ТДА2005  (Read 1131 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Активни звучни кутии со ТДА2005
« Opened on 15.01.2011, Saturday, 22:32:27 (Edited 15.01.2011, Saturday, 22:37:21) »
Денес ми донесоа пар звучни кутии,рачно изработени ,со 5 инчи бас и калотен високотонец од 1 инч марка
* Симсоник*( убавина! :( ;D) Ама ,мораш да го слушаш муштеријата кој бараше свртници и некој мал појачувач за нив,а намерата беше да се искористат за бутик.Градбата на кутиите е столарски- добра,па решив да пробам една стара шема со ТДА2005 .Направив *во воздух* два склопа ,ги фиксирав со течна пластика во кутиите,заедно со ладилниците и напојувањето 12 В/50 вати ( со турско трафо за халогени ламби!) и испадна ок!!! Дури подобро од што очекував! :D :D Еве ја шемата.Склоповите се во една кутија ,како и исправувач,а кон другата кутија оди само 3-ро жилен кабел за басот и високотонецот.Решението е во проста пасивна свртница на влезот и потенциометар ( тример!!) за високите!!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Дај некоја слика од кутиите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Активни звучни кутии со ТДА2005
« Reply #2 on 16.01.2011, Sunday, 12:12:36 (Edited 16.01.2011, Sunday, 12:59:24) »
Давам слика


Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
batka перфектно направени звучници, навистина одлично изгледаат :), а сигурно и доста добар звук вадат со твојот вграден засилувач ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Звучниците не ги правев јас,туку мајстор - столар! ;D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Звучниците не ги правев јас,туку мајстор - столар! ;D
Знам batka дека не си ги правел ти туку друг мајстор - столар ;), прочитав во текстот што го напиша ти и еве уште еднаш ќе речам дека стварно звучниците ги направил перфектно :), одлично изгледаат на сликата :).

Offline The_KinG

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
батка
како што разбрав се занимаваш со поправка на аудио опрема,
од тука заклучив дека има голема веројатност да ги знаеш звучниците на Ei zr 40 35/20 W 4 ohm
некое пијачалце за во нив ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имаш колку сакаш,само треба да си одредиш какво напојување можеш да најдеш најлесно(трафо!),со ИК или транзисторско -  воглавном 20-40 вати  ома,спрема твоите звучници! Ако си почетник  има на Форумот многу  со ИК,па бирај!

Offline The_KinG

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
батка а шемата од тоа ти што си го иработил со конкретни делови ?
може ?
и отприлика какво трафо би требало од колку W ?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Активни звучни кутии со ТДА2005
« Reply #9 on 19.01.2011, Wednesday, 03:57:10 (Edited 13.02.2011, Sunday, 13:25:42) »
The_KinG еве нешто јас да ти препорачам (едноставно и квалитетно) ;). Разгледај го засилувачот и ако ти се допадне и одлучиш да го изработиш слободно пиши во темата што ти ја дадов под овој текст (линкот) за било што да те интересира околу него или ако ти треба помош околу изработката со задоволство ќе ти помогнам јас, а секако и другите колеги од форумов ;).

2x30W засилувач со STK465: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3715.0

Offline The_KinG

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
хмм благодарам за залилувачотт
алии малку не сме се разбралее (можеби јас не знам да ви објаснам)
засилувач имам туку сакам од пасивни звучници коии имаат во нив скретница која го дели басот од високотонецот сакамм да ги направам активни можно е тоа и како ?
(инаку звучниците се 20 W ХАЕСЕР со бас 8")

и уште снешто сакам да ве прасхамм сасилувач за sub woofer ги гледав тие веќе ираборении и сега сакам да направам јас својј со басс во него о 10"/12" и сакам шема од засилувач за него и шема каде што кје се наоѓаат потенциометрите.(инаку имам трафо кое има излез од 50V а моќноста незнам како да ја пресметам инаку на него писхува 2x24 но во тоа мн не  су сигурен) помош за се?

благодарам однапред.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За ова појачалце треба 12 волти и бар 3-4 А струја или подобро 60вати ( и со 5о ватно трафо ке завршиш работа ,како мене!).Јас користев 50 ватно турско трафо за халогенки и се е ок!!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
хмм благодарам за залилувачотт
алии малку не сме се разбралее (можеби јас не знам да ви објаснам)
засилувач имам туку сакам од пасивни звучници коии имаат во нив скретница која го дели басот од високотонецот сакамм да ги направам активни можно е тоа и како ?
(инаку звучниците се 20 W ХАЕСЕР со бас 8")

и уште снешто сакам да ве прасхамм сасилувач за sub woofer ги гледав тие веќе ираборении и сега сакам да направам јас својј со басс во него о 10"/12" и сакам шема од засилувач за него и шема каде што кје се наоѓаат потенциометрите.(инаку имам трафо кое има излез од 50V а моќноста незнам како да ја пресметам инаку на него писхува 2x24 но во тоа мн не  су сигурен) помош за се?

благодарам однапред.

Отвори нова тема во звучници и во неа стави слики од твоите звучници што сакаш да ги модифицираш (за да ги погледнеме убаво) и потоа ние ќе смислиме како ќе го изведеме тоа што го бараш ти ;).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кинг,ништо не објасни - те имаш појачалце,те бараш шема,па свртници,па сакаш актив,па сабвуфер.Отвори нова тема и седни убаво објасни што имаш и што би сакал да правиш,односно бараш помош.