Author Topic: Помош околу трансфер на контакти  (Read 916 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Имам проблем, земав нов телефон HTC Desire, и сакам да ги префрлам контактите од стариот (Nokia N79) на него.
Ова контактиве се најнестандардизирана работа кај мобилниве телефони незнам зошто едноснтавно нема некој фајл и сите контакти (и пораки) да се во ист формат кај сите телефони, вака е многу без врска.
Сега пробувам на разни начини ако има некој некакво искуство нека пише, ако не рачно...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
SIM transfer, со помош на празна SIM картица? Ги копираш сите наеднаш ;). Јас барем така правам, знам дека е гњаважа, ама поедноставен начин нема :S (освен ако немаш кабел за двата телефони и софтвер).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
проба да снимеш на сим картичката и од таму да ги префрлиш во новиот ?
или пак дали може на мемориска па од мемориска на другиот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Па сакам на друг начин пошто има ограничувања преку СИМ - на еден контакт ако имам ставено повеќе броеви и e-mail адреса нема да ги пресними и ги крати имињата - мислам максимум до 12 карактери може да биде името.


Споено мислење: 10.01.2011, Monday, 23:12:49
Инаку имам кабел за двата телефони ама софтвер јок. :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Инаку имам кабел за двата телефони ама софтвер јок. :(

Епа побарај на net софтвер и за двата и види, сигурно некој имал сличен проблем ;):
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Eptesicus

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Би требало да има опција за праќање преку bluetooth или e-mail, мислам дека има некој стандизиран формат за ова. Го имаше на телефонот што го имав купено пред 4-5 години, веројатно го има и на твоите

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Фала за одговорите, ама не успеав да најдам начин..  :( Пробав, на Нокиата имаше опција Switch Phone ама не поддржува Android, пробав преку Blutetooth ама ги праќа како визит карти.

И на крај преку СИМ картичка си ги префрлив.  :(
Ама за другпат да знам - сите контакти само на СИМ ќе си ги меморирам. ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И на крај преку СИМ картичка си ги префрлив.  :(
Ама за другпат да знам - сите контакти само на СИМ ќе си ги меморирам. ;)

Јас не ги меморирам сите на SIM, но затоа не запишувам mail-ови на исто место каде што ми стојат и контактите (знам дека новиве телефони имаат такви опции, но дури и да ги зачувате броевите на SIM, mail-овите од контактите ги зачувува на телефонот и само ги link-ува со „тој и тој“ контакт, истото важи и за домашен телефон, мобилен телефон, итн., некои телефони имаат опција под исто име да зачуваат и мобилен и домашен телефон, но само една од нив се зачувува на SIM картичката, сите останати бореви се зачувуваат на телефонот). Затоа, mail-ови и такви работи, во посебна порака (јас барем така правам), потоа пораката можам да ја зчувам на SIM и готова работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."