Author Topic: Предлог за бас рефлекс кутија  (Read 3024 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Благодарам колега :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предлог за бас рефлекс кутија
« Reply #16 on 10.01.2011, Monday, 17:10:21 (Edited 10.01.2011, Monday, 17:19:33) »
Со тервол ги обложуваш: задна ,горна,и една бочна страна! Терволот се лепи или  го прицврстуваш со клинци со широка глава преку тапи од пиво( може и сок! :D).Составување : прво дно и задна страна,една бочна ,кров,внатрешни прегради, потоа премаз со зифт,писа (катран) и поставување тервол,предна,па затвораш со другата бочна.Иверката е неоплеменета,обложувај ја надворечно како сакаш! Сите димензии ги има на сликата!!! Не ти треба дупла предна страна,само трошок,а ако имаш јак одзив стави една попречна даска 4 х 4 см веднаш зад басот (хоризонтално постави ја ) како појачување,ама мислам немаш потреба!! Цената на завршените кутии(зборувам за пар!),без обработка на надворешните површини не треба да биде повеке од 2200 денари.Тоа се цени по кои во Велес можам да ги направам!!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Батка јас разгледав и сега за сега нема да можам да  ја направам кутијата ... Скапа инвестиција а  татко ми има  работа па ке одложам за понатака ... Имаш ти да ми продадеш некоја кутија  :) ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Моментално немам ништо,а не мислам ни скоро да правам.Лично сум зафатен со дуканот, а и ладно е сега да се занимавам со тоа.Оној пар со 12-ки го продадов,а од звучници има уште еден пар Селекшн 12-ки ,како овие на сликава,ама не знам дали да ги продавам. Тие се од фЕНДЕР Твин реверб и се репарирани доста добро.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Колку за информација, ѕифтот се раствара со бензин, па може да фо попрскате за 30 сек ќе се направи како пластика стопена, и што ќе ставиш на него се лепи, така и паркет лепат, а и во 101-от имаше фабрички таква излолација. Инаку кутијата може да се дампира и со заштитна боја за коли, не кит туку боја, има метална боја и е доста густа, помешана со крупна пилевина(од пила моторна и од оние колкичињана за дрва сечење), а ако ја измешате со ситна пилевина (од шмирглање), нема да постигните ништо. Инаку за најдобра смеза за излолирање, сто сум читал до сега е смеса анправена од оловни зрна и пилевина, но е доста скапа инвестиција.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не мора толку со бензин да се трудиш - скап е и запаллив! Јас работам по метод:стопи го зифтот на оган во поголема конзерва и додека е вруќ го истурам полека и сп четка го растерувам подеднакво насекаде.Пред да згусне му посолувам ни сито ситна песок  и кога ке се стврдне ја протресувам песокта која е вишок.На места каде е преклоп на површините(внатрешни ивици),често постапката ја повторувам.Ако ставате тервол,додека е вруќ зифтот поставете го и тој се лепи,а потоа со клинчиња само го фиксирам.Обично работам со обична иверица,а од надвор обавезно ја китирам со пластобит,ситна струготина и дрвофикс.Ако ги фарбате црно во ова смеса можете да ставите и црна боја.Се нанесува со шпакла и се чека добро да се исуши,па потоа се струга.Не брзајте премногу.За пар кутии кај мене постапката за правење,сушење и финализирање е до 2 недели!

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
а што е тоа зифт?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а што е тоа зифт?

Катран, битумен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
По скопски - писа! :D :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а што е тоа зифт?

Катран, битумен ;).

катран и битумен не е исто ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Точно,битуменот е течен! :D ;)(Ама се стврднува и тој!) ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
катран и битумен не е исто ;D

Не сум знаел, секој ден нешто ново се учи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Не треба многу бензин за битумен да се разреди, а и стопен ѕифт е ризик, одма гори, башка се лепи за кожа. Али сепак тоа е ваш избор.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е страшно,се работи со него,нормално со сите мерки за заштита.Ама поризично е со разредувачи,секако работете на отворено!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да да инаку ќе почнит реалноста да ти се вртопери  :D