Author Topic: Предлог за бас рефлекс кутија  (Read 3023 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Предлог за бас рефлекс кутија
« Opened on 09.01.2011, Sunday, 16:52:56 (Edited 09.01.2011, Sunday, 16:57:50) »
Даниел со повеке e-mail пораки ме опсипа деновиве со желби да прави евина,а сепак за него добра кутија .Намерата му е да го испроба неговото * ценето* појачало,кое одамна го гради,па еве ,спрема сите податоци кои ми ги испрати му предлагам да направи една бас рефлекс кутија  која на најдобар можен начин ке ги надмине неговите очекувања ;D :D.
Значи, еве го нацртот искорегиран,на спрема мене - најдобар начин.Спрема тоа како ми го опиша своето сваќање за музиката и расположливите средства,мислам дека ке биде задоволен! Сега оставам на вас и на него да дадете мислење,сугестии и предлози! Да не заборавам - овој тип на кутии не се дампираат како оние компресионите,па би било добро ако Даниел набави тервол и обложи со 4 см тервол три страни: задна,горна и една бочна,со тоа да бас рефлексниот отвор од 11 мм остане слободен.
Иначе Даниел го одбра овој  бас звучник:

          CONRAD DYH 1530 E LOUDSPEAKERS 15"

        Load carrying capacity RMS/Max 150/250 W
            Frequency range 20 - 4000 350 Hz

Останатите параметри ги имам ,ама на овој пост нема да ги ставам,да не фаќам премногу простор.Кој сака,нека му се обрати лично нему.
Резонантната фреквенција на кутијата е многу ниска -30 Хз -скоро сабвуферска! :D :D ;)
Со среќа нека ти е !Алат во раце,ама прво простудирај ја градбата!!! ;)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
А имаш ли уште некои слики за нова кутија за звучници или пак дај линк каде има вакви работи. Исто така да има за звучници како оваа и да има скици само за сабвуфери.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Читај го постот,ова е прилагодување на звучникот на Даниел,немам намера да објаснувам повторно се од почеток,а не знам што тебе конкретно ти треба.Има еден пост * Како се прават звучни кутии * прочитај го ,па барај нешто конкретно,како Даниел.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Нене ништо посебно, туку да не имаш некои шеми кои може да се кажат дека се стандард за изработување на сабвуфер кутии.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не постои универзален стандард ,треба да ги знаеш точно можностите на твојот звучник,а и што бараш од звучникот,односно што тебе ти треба  за да слушаш музика.Прочитај го прво ова;

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ти благодарам Батка за предложената звучна кутија и имаш репспект + од мене  ;) Кога ќе почнам да ја правам ке очекувам помош од тебе и инструкци за полесна работа доколку негде малку заглавам  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предлог за бас рефлекс кутија
« Reply #6 on 09.01.2011, Sunday, 18:05:36 (Edited 09.01.2011, Sunday, 19:06:00) »
Мој совет е прво добро да разгледаш што е што на цртежот,да ги димензионираш точно до милиметар  плочите,а после да кроиш и сечеш.Ако немаш добар алат за иверица ,оди на мајстор или на некое складиште каде сечат иверица по димензии!!Потоа полека ,стрпливо,составувај дел по дел.Започни од дното и задна страна.една бочна,прегради,горна,предна,а на крај втората бочна страна. Пред да ја склопиш кутијата - внатре добро измачкај ја со зифт,писа или катран (како го викате кај вас!!), во 2-3 слоја !!Стави го потоа терволот.Јас го лепам на врукиот катран,па го ковам со клинчиња со широка глава преку пивски тапи!! ;D ;D ;D. Избери високотонец (8 омски) ,кажи ги карактеристиките,па ке ти ја пратам и свртницата.Резната фреквенција треба да биде околу 2500-3500 Хз ., со 6 или 12 дб пригушување

Споено мислење: [time]09 Јануари 2011, 19:02:58[/time]
Еве една шема за вуфери со разни типови звушници - од 10-18 инчи и соодветен бас рефлекс отвор. Димензии во табела,според големина на звучникот! Ова се самостојни бас кутии и се скенови од книга.Во табела Z е ширина на кутијата - тоа е изоставена ознака на сликата!!!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Предлог за бас рефлекс кутија
« Reply #7 on 09.01.2011, Sunday, 20:16:22 (Edited 09.01.2011, Sunday, 20:18:23) »
Батка не ми се јасни две работи  ;D
Иверицата колку да биде дебела и дали треба да биде оплеменета ??
Обложувањето со тервол треба да биде само од внатрешната страна , така  :D ??
И дали ке треба и од надвор да се обложи со тервол ?? И ако треба за да не биде така неубаво на изглед да му ставам синтелон врз него  :) ??

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
tervol се става од внатресната страна заради дампирање,а мислиш да ставас синтелон мозес да користис неопленета иверица бидејќи и така ке ја лепиш,ја колку што видов 18мм иверица ја на предниот дел би ставил 2 плочи.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Даниел погледни го ова видео и мислам дека од него ќе добиеш идеја како да направиш добри звучници за твоето појачало ;).

DIY Speaker Project

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Даниел,колку пари го купи тој звучник од Конрад?И дали го нарача?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Не не сеуште не  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
чекај малце,го купи или што не?

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
kolku e zavrsna cena na edna kutija bez rabota
Z33MK

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве Даниел уште едно видео за изработка на звучници од кое мислам дека ќе добиеш уште поголема инспирација како да ги направиш твоите звучници :).

Parts Express - DIY Trapezoid 12" Pro Audio Birch Cabinet Kit Assembly Video - Parts Express