Author Topic: Помош за ЛЕД на наизменична струја 220В  (Read 3670 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве нешто најпросто.
Оваа вака најтоп личи. испробана е?функционира?
Испробана од мене 100% работи ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Дечки знам дека е стара темава ама имам уште нешто да си прашам :)
Најдов диоди поголемки едни(ми личат како power led) а се од ламба која се уклучува на усб порта од комјутер па претпоставувам дека работат на 5 волти е сега во последнава шема што ја има само со 1 отпорник и диода колкава вредност та ставам на отпорникот за да свети убаво оваа од 5 волти диодава(дека овие другиве на 3 волти што се со таа шема малце слабичко светат)?
Инаку по таа шема ставив на терморегулаторот за лемило индикација дека е вклучен и ок функционира освен што е малце слабичко ама пак е ок за таа намена.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки знам дека е стара темава ама имам уште нешто да си прашам :)
Најдов диоди поголемки едни(ми личат како power led) а се од ламба која се уклучува на усб порта од комјутер па претпоставувам дека работат на 5 волти е сега во последнава шема што ја има само со 1 отпорник и диода колкава вредност та ставам на отпорникот за да свети убаво оваа од 5 волти диодава(дека овие другиве на 3 волти што се со таа шема малце слабичко светат)?
Инаку по таа шема ставив на терморегулаторот за лемило индикација дека е вклучен и ок функционира освен што е малце слабичко ама пак е ок за таа намена.
Пробај со намалување на отпорникот,стави пример од 39КΩ или пак од 33КΩ,само не е многу сигурно пробај преку сијалица сериски поврзана :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Дечки знам дека е стара темава ама имам уште нешто да си прашам :)
Најдов диоди поголемки едни(ми личат како power led) а се од ламба која се уклучува на усб порта од комјутер па претпоставувам дека работат на 5 волти е сега во последнава шема што ја има само со 1 отпорник и диода колкава вредност та ставам на отпорникот за да свети убаво оваа од 5 волти диодава(дека овие другиве на 3 волти што се со таа шема малце слабичко светат)?
Инаку по таа шема ставив на терморегулаторот за лемило индикација дека е вклучен и ок функционира освен што е малце слабичко ама пак е ок за таа намена.
Поентата на шемата е едноставна да биде ама затоа и струјата што ја дава низ диодата е мала - околу 5 mA. Затоа ти светат слабо лед диодите. Ако сакаш поголема струја, смали го отпорникот, како што рече Малецко на 33к или помалку ама моќноста ќе треба да му ја зголемиш на 2 W или повеќе зависи колкава струја ќе ти треба.. Уствари најдобро измери ја струјата низ диодата при мал напон, па потоа пресметај го отпорникот. ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Јас се вратив на доработка на стар проект, диодава што сакам да ја употребам влече 38мА ама јас незнам како да ја израчунам вредноста за отпорникот  :-\

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Јас се вратив на доработка на стар проект, диодава што сакам да ја употребам влече 38мА ама јас незнам како да ја израчунам вредноста за отпорникот  :-\

R=Unap-Uled/I
Unap-напојување од изворот
Uled-Работниот напон на лед диодата
I-струјата што ја влече диодата

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
значи
220-3/0,038?
ако е така тогаш добивам 5710оми некако малце ми се гледа  :-\

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако ти изгледа малце стави со поголема вредност :)
ако се работи за некоја ефтина диода стави прво ваков отпорник, ако изгори стави му од 10k
и внимавај на моќноста на отпорникот P=I^2*R
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Многу се 38 mA, подобро направи му капацитивно напојување
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ништо најдов место во кутијата да сместам и едно адаптерче тс полнач за мобилен и така го направив.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за ЛЕД на наизменична струја 220В
« Reply #25 on 10.02.2012, Friday, 00:33:19 (Edited 20.08.2013, Tuesday, 02:15:11) »
Еве за ваков капацитативно напојување ти  напиша МаркоМК.


Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Да ама пак ќе го имам тоа малото трепкање :) затоа се решив да го направам со ДЦ струја

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Да ама пак ќе го имам тоа малото трепкање :) затоа се решив да го направам со ДЦ струја

кое мало трепкање??? тоа од батка што е шемата работи на 25Hz, што треба да се гледа нај нормално...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
кое мало трепкање??? тоа од батка што е шемата работи на 25Hz, што треба да се гледа нај нормално...

Не, 50Hz е, само што нема 50 цели периоди, има 50 полупериоди ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Да ама пак ќе го имам тоа малото трепкање :) затоа се решив да го направам со ДЦ струја

Нема да приметиш трепкање со капацитивното напојување, слободно користи го... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio