Author Topic: Препорака за миксер Соундкрафт М8  (Read 5555 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Препорака за миксер Соундкрафт М8
« Opened on 07.01.2011, Friday, 17:26:51 (Edited 07.01.2011, Friday, 17:27:53) »
Набавив нов Соундкрафт М8 миксер и со  задоволство им го препорачувам на сите кои сонуваат за добар и релативно евтин миксер.За карактеристики не би говорел многу,еве ке ставам слика и една рецензија,ама ми се чини дека рецензентите сепак биле премногу љубоморни кога го нарекле - миксер со * англиска* (тврда) еквилизација.Едноставен е за ракување,ги има сите функции кои ви требаат,без ефекти, чист звук,продорен,без колорит ,јасен,прецизни басови,добри средни,супер високи... Да не испадне фалење овакво нешто сум немал досега и да ви кажам деновиве малку ме имаше поради миксеров( пробав да врзам се што можев да најдам,за да чујам како звучи! :)). Го платив со попуст некој 680  долари,ама вреди секоја пара! Ке го пробам на Водици,кога крстот ке се фрла од Мало мовче! ;D


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа, ајде со среќа да си го користиш ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Баш сега го тестирам во салава! Пинк Флојд го поминавме, сега свири Сантана лајв ,а го спремив и Жан Мишел Жар и  Стенли Кларк.Се е од ЛП плочи ,а имам и некое оригинално ЦД,ама слаб ми е ЦД репродукторот,па ке видиме како ке звучи. Ако си слободен - повели! :D ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
на колкаво појачало ти е поврзана миксетата?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам врзано 3 стерео појачувачи( сите вкупно 3Квати),еквилајзер 16 канален Соундкрафт и тросистемска активна свртница со 6 бас-среднотонци и две 18-ки во бас бин варијанта по канал(под сцената се!) ,ама го слушам на 1/3 од силата ! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Баш сега го тестирам во салава! Пинк Флојд го поминавме, сега свири Сантана лајв ,а го спремив и Жан Мишел Жар и  Стенли Кларк.Се е од ЛП плочи ,а имам и некое оригинално ЦД,ама слаб ми е ЦД репродукторот,па ке видиме како ке звучи. Ако си слободен - повели! :D ;)

За жал, не сум, а и да сум, пари немам :S. А баш имам ќеиф малку да го пробам да ти кажам искрено ;D. Ај, можеби некогаш, ако сум во Велес ќе ми дадеш да го „пипнам“ ;D. Инаку, јас да имав ваков, немаше дадам никој да го допре ;D.

Имам врзано 3 стерео појачувачи( сите вкупно 3Квати),еквилајзер 16 канален Соундкрафт и тросистемска активна свртница со 6 бас-среднотонци и две 18-ки во бас бин варијанта по канал(под сцената се!) ,ама го слушам на 1/3 од силата ! ;D

WOW, а паѓа напон во маало? ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Батка си има свој трансформатор дома,па што сака си поврзува на него.
Треба да го пријавиме на ЕВН :P ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Препорака за миксер Соундкрафт М8
« Reply #7 on 07.01.2011, Friday, 18:04:09 (Edited 07.01.2011, Friday, 18:06:34) »
Не бе ,си имам јас своја сала за проба! :D ;)

Споено мислење: 07.01.2011, Friday, 18:06:34
Абе Гига, дојди кога има *журка* ( на 19-ти на Мало мовче на Вардар во Велес се фрла крстот - 10-11 часот веројатно ) ке ти дадам да ги озвучиш поповите,барем * каро* ке ги има! :D :D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе Гига, дојди кога има *журка* ( на 19-ти на Мало мовче на Вардар во Велес се фрла крстот - 10-11 часот веројатно ) ке ти дадам да ги озвучиш поповите,барем * каро* ке ги има! :D :D ;)

Штета :S, на 19-ти и 21-ви полагам :S. Ахххххх, многу работи ми кочи fax-ов, ама тоа е тоа, сум го почнал, ќе го завршам ;). И нова година планирав да славам малку подалек од Скопје, ама ништо, ем слабо со финансии, ем време многу ќе утепав (ќе требаше дури во вторник да се вратам :S).

Убаво да си поминете, и се надвам во некоја друга прилика ќе бидам послободен, па ќе можам да дојдам и да ја видам, во живо ;D. Животна желба ми е барем малку да работам на Neve и Soundcraft SSL миксета ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако си толку заљубен во Саундкрафт,имам во салата еден спирит 16 канала,па ке ти јавам кога ке има некој добар настап кај мене(обично навечер од 18-19 часот!) па тркни,макар и со воз- не е далеку железничката станица!! :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако си толку заљубен во Саундкрафт,имам во салата еден спирит 16 канала,па ке ти јавам кога ке има некој добар настап кај мене(обично навечер од 18-19 часот!) па тркни,макар и со воз- не е далеку железничката станица!! :D :D

Повеќе сум во Neve заљубен, ама нема везе, и Soundcraft се топ ;). Spirit само еднаш во живо ја имам видено, но не смеев да пипкам ;D (кога бев на праква во МТВ, еден од mastering и mixing од радио работеше на неа на едно снимање, но дека бев на пракса, само смеев да гледам и да прашувам, не и да пипкам ;D).

Ај, кажи кога некогаш ќе има концерт, ако сум слободен, доаѓам ;). Само не сега во сесија ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеби за 8-ми Март!?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеби за 8-ми Март!?

Можеби, ако не ми се погоди некој испит во Мартовска блиску до тоја ден (најчесто ги ставаат на крајот од месецот, така да мислам дека нема да се погоди да имам некој испит на почеток на месецот ;)), нема да има проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам некоја најава за 8-ми Март - Голема журка -250 жени + гига и Батка мажи -- ее!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам некоја најава за 8-ми Март - Голема журка -250 жени + гига и Батка мажи -- ее!!

хахахахахаха ;D ;D ;D... да не биде после како вицот ;D.

Quote
Се караат маж и жена дома на ручек, и после некое време, мажот удира со тупаница на трпезариската маса и се дере:

- Добро, кој е маж во куќава бе !?!?

На ова, жената се завртила и му врзала еден шамар. Мажов си ја наведнал главата и рекол:

- Добро ма, само прашав.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."