Author Topic: Што мислите за овој аудиозасилувач ?  (Read 1477 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво за да направиш сам добри звучници т.е. кутии ти требаат 300 чуда. Дур купујш мерни апарати и сите инструменти поарно да си купиш фабрички кутии рцф јбл јамо таној.... Иначе за дома ќе бркат работа појачалцево, на таној добар звук ќе извајт, ама не очекуј пенџериња да пукаат  ;)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Колега емитеров овдека на интернет ја нема шемата прикажано туку само ова го има  ;)
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=964За што ти треба  :D ??
па да го правам имам трафо баш за тоа појачало дава 2x50v
rules are made to be broken

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
2x50V AC или DC?. Ако се AC нема да ти одговара бидејќи засилувачот се напојува од +-30VDC (минимум) до +-50VDC (максимум).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
на -+50волти ОБАВЕЗНО ќе прегори, не го пуштај. Незнам што ти е поисплатливо да правиш напојувања или да одмоташ по некоја намотка од трагото.

Offline MaF

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Даниел,едно офф топик прашање: си направи ли звучник за овие 300-400-500 ватни појачувачи? Прво среди го тоа,па оди на следниот проект.Ама не купувај ауто или некои Симсоник (или слични) *траскалчиња*.Собери некоја пара и купи солидна 15-ка и хорна и состави една добра кутија.Потоа е лесно да правиш појачувачи! :D :D ;)
Да Батка во право си  :) ! Следен проект звучни кутии  ;) , ама за пресметки како да се снајдам  :o ?
Бате да најдам јас тетраткатаа и ке ти казамм преку кој формулии се пресметуваше големината и ширината на кутиите ;D

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
2x50V AC или DC?. Ако се AC нема да ти одговара бидејќи засилувачот се напојува од +-30VDC (минимум) до +-50VDC (максимум).
+/-50dc
rules are made to be broken

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Аха ок е тогаш, ама ти препорачувам да намалиш некој волт (да одмоташ некоја намотка на трафото) и волтажата на секундарот на трафото да ти биде 2x35VAC ;).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Aма интегралното работи на -+40 волти МАКСИМУМ!!!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако се збори за таа првата шема што е поставена, од емитер таа страната, TDA7293 работи на +- 50V максимум, а мосфетите на 200V работат...е сега ти не го ставај точно 50V зашто напонот од градска мрежа не е цело време константен, или ке расте или ке се намалува, ако се намалува добро е...а ако расте ке има поголем напон на секундар и со тоа ке ти се спржи интегралецот :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Иначе вака да ве прашам нешо дали некој од ова појачало има ПЦБ шема зашто у задње време стварно ме мрзи да цртам.
Благодарам

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Јас немам PCB ама плочката готово изработена можеш да ја купиш од емитер  ;)