Author Topic: Ми треба мини дупчалка-бормашина за ппк  (Read 3105 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба мини дупчалка-бормашина за ппк
« Opened on 18.12.2010, Saturday, 09:49:03 (Edited 18.12.2010, Saturday, 16:53:53) »
Иако овој алат можеби е наједноставен и нај прост, сепак е најнеопходен. Дали знаете кај може да се набави солидна дупчалка за ппк, или барам само футер? Јас имам една сам направено од електромоторче од фен и од шестар-како футер, но фидејќи бургиите се мали, стегачот за црнка. т.е. графит од молив не ај "фаќа" бурцијата, анмотиав жица околу неа па ја залемив за "футерот". Сеага за сега си работи ок, ама кога ќе дојде на ред менување на бургија треба одново да ја мотам со жица па да ја центрирам да не шанта и да не бега и ред други мачни процедури....

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ваква дупчалка можеш да најдеш во секоја добро опремена продавница за електроника и цената и се движи од 500 па до 1000денари  :).

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Јас имам на батерии и многу е добра ја купив 1800 денари

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас па имам и тема отворена во моделарство.Мојата бурмашинка е со 10К вртежи и ме кошташе 1200 денари од Електронининвест

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
bicikle поправи го насловот, ако не знаеш како види во правилата. Во спротивно ја бришеме темата во текот на денов.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види на зелено пазарче или на битпазар би требало да има...јас мојата ја купив од автопазар, ама за жал веќе неработи  :-[ :'(
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Имате таква дупчалка за плочки во гац,ама скапа е 600ден.Мала е,во рака ја држиш и се напојува со адаптер(адаптерот не следува).Еден другар ја купи,ама не беше задоволен,баш ја пробувавме на неколку плочки од 1мм ти прави 3мм дупка,шантра ко нездрава :D.Е сега незнам неговата таква се погодила,можеби другите се ок.Има на нејзе мало футерче,мислам дека фаќа од 0,8 до 2мм,а може и помалце. ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Имате таква дупчалка за плочки во гац,ама скапа е 600ден.Мала е,во рака ја држиш и се напојува со адаптер(адаптерот не следува).Еден другар ја купи,ама не беше задоволен,баш ја пробувавме на неколку плочки од 1мм ти прави 3мм дупка,шантра ко нездрава :D.Е сега незнам неговата таква се погодила,можеби другите се ок.Има на нејзе мало футерче,мислам дека фаќа од 0,8 до 2мм,а може и помалце. ;D ;)
Леле колега немој и ти да се зезнеш како мене  :o Јас земав ама таа дупчалка за ништо не ја бива :o
Неможев едно обично дупче да направам со неа  :o Подобро ти се исплати да си направиш сам од електромотор од видео бидејќи таа дупчалка од гац нема снага  :o

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Имате таква дупчалка за плочки во гац,ама скапа е 600ден.Мала е,во рака ја држиш и се напојува со адаптер(адаптерот не следува).Еден другар ја купи,ама не беше задоволен,баш ја пробувавме на неколку плочки од 1мм ти прави 3мм дупка,шантра ко нездрава :D.Е сега незнам неговата таква се погодила,можеби другите се ок.Има на нејзе мало футерче,мислам дека фаќа од 0,8 до 2мм,а може и помалце. ;D ;)
Леле колега немој и ти да се зезнеш како мене  :o Јас земав ама таа дупчалка за ништо не ја бива :o
Неможев едно обично дупче да направам со неа  :o Подобро ти се исплати да си направиш сам од електромотор од видео бидејќи таа дупчалка од гац нема снага  :o
Ние ја шибнавме на 12V 1А адаптер и вртеше ко ненормална,ама за бељата па шантраше еден вод го искинавме,кога фати да шантра нејќе да се смири...Јас ги бушам со гравирка,нешто слично како што има SKOLS. ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Мини дупчалка-бормашина за ппк
« Reply #9 on 18.12.2010, Saturday, 15:54:19 (Edited 18.12.2010, Saturday, 15:58:23) »
Епа затоа и ти зборам колега таа дупчалка има брзина ама нема снага затоа што намотките и се мали а и магнетното поле и е слабо  :o

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Едноставно е, Ми треба... само да се внесува во насловите
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ок. Благодарам, ќе имам предвид за понатака  :)

Инаку сум побарал по продавниците ама или како што спомнавете таа од гац(таква имав па ја преправав)в или немало(ќе дошле)...  а Електронининвест колку што знам го нема повеќе ни во Беверли ни акј базентотн.. :(
Да не иам некој случајно до алфа земено да ми каже што е како е колку пари ... ?

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
дечкото од електроинвест продава на пазарот под кале во вторник и сабота тамо го имам видено и ја имаше дупчалката ти што ја бараш баш ја гледав јас...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
најверојатно мислиш на "цигански" што го викаат?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
дечкото од електроинвест продава на пазарот под кале во вторник и сабота тамо го имам видено и ја имаше дупчалката ти што ја бараш баш ја гледав јас...
Да не мислиш вторник и петок?Иначе го викаат циган пазар или бувљак :D ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker