Други технологии > Компјутерска технологија и софтвер

Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM

<< < (20/21) > >>

batka:
А јас да додадам дека со стандардното 550W напојување ( кое реално е некаде околу 350W!!-а ти треба барем 720W) и без додатно ладење (стандарден кулер и ладилник) не покушавај  да оверклокуваш.Најди упарени РАМ-ови,специјално погодни за оверклок,подоа водено ладење ,ладилници на мос-фетовите на матичната,како и подобро ладење за чипсетот....

386ka:

--- Quote from: batka on 28.01.2013, Monday, 23:52:47 ---А јас да додадам дека со стандардното 550W напојување ( кое реално е некаде околу 350W!!-а ти треба барем 720W) и без додатно ладење (стандарден кулер и ладилник) не покушавај  да оверклокуваш.Најди упарени РАМ-ови,специјално погодни за оверклок,подоа водено ладење ,ладилници на мос-фетовите на матичната,како и подобро ладење за чипсетот....

--- End quote ---
Ѕирни му ја матичната, мислам дека е океј во поглед на нејзиното ладење. Но во поглед на процесорот, да секако дека е пожелно подобар ладилник, но не е и неопходен за мал оверклок.

Сепак, овде скокот од .5 GHz најверојатно нема да може да го направи со обично ладење.

За напојувањето, доколку е вистина 550W real power.. ондак не е проблем. Што марка е ако може да знам?

Pance24:

--- Quote from: daniel spasovski on 28.01.2013, Monday, 23:09:35 ---Напојувањето е 550W реална моќ , мислам дека нема опција за кревање на множителот ако мислиш на тоа 333x9 .. (на 9-ката) , Ова не ти го сватив .. (претходно, дали ја откачи фреквенцијата на PCI-E од таа на FSB, и која фреквенцијата на меморијата? ) А матичната е jaка - JW-P45D2-ULTRA  :) Stock ладење користи :)

--- End quote ---
Како што кажа батка со сток кулерот не правеш ништо, исто така ке на ризик си доколку немаш доплнителни кулери во куќиштето.

daniel spasovski:
Множителот е максимум 9 :) Taка да неможе повеќе ..  :) Овој клок како ви се чини ? :)





Еве и стрест тест :)



При поголемо оптеретување (игри+интернет) температурата доаѓа и до 80 степени .. Дали со овој супер кулер при максимално оптеретување би можел ја спуштам температурата до 50 степени ? :)


--- Code: ---http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=20488&id=49&l=3&q=&SupplierArticleID=0530672&Action=
--- End code ---


Едит. Однапред се извинувам до администраторите и модераторите ако некој линк не е добро кодиран или слично .. Го копирав линкот за форуми .. Па ако не е тој .. Незнам кој може да биде ..  :o  :)

Steff_Maja:
Сеуште имаш висока температура.
Гледај максимум да ти е до 80 (преку сила)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version