Други технологии > Компјутерска технологија и софтвер

Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM

<< < (2/21) > >>

Malecko:

--- Quote from: Bojan on 15.12.2010, Wednesday, 16:31:37 ---луѓе оверклок не е само пушти биос и мењај бројките таму, треба да се има и подобро ладење, асална матична, да не ти се стопи и треба да се има skills за такво нешто, не е се толку просто....

--- End quote ---
Реков јас дека треба тоа COOLING system-от да ти е составен со течен азот хах :D

ShAdOw:
А кога веќе навлеговме во оваа тема еве една книга (на англиски) и во неа е до детаљ објаснето за overclock, бидејќи гледам дека има доста заентирисирани за експериментирање, али пак да напоменам бидете многу внимателни во оваа работа за да не има после (тато/мамо дај пари да купам нов процесор/графичка оти ми рикна стариот/та  ;D)  ;).


--- Code: ---http://hotfile.com/dl/21073127/a26e8fe/OC.PC.rar.html
--- End code ---

Malecko:
Ај вие по искусните со оверклок кажете што се придобивките?...Подобри перформанси,по брзо уклучување/стартување што?

Bojan:
@shadow повеќе ке трае оверклокуван процесор со добро ладење одколку не оверклокуван процесор со лошо ладење, тоа што го скратува векот на траење е топлината, ако се држи ладен продесорот ке трае и тоа како, а ако се тера со тоа ладилникот што ти го дале кога си го купил тогаш ке ти рикне...

@Malecko да, тоа се придобивките што ке ги добиеш со оверклок, поголеми перформанси....

и користи firewall при сексот со компјутерот :D да не почнат мали процесорчиња да ти трчаат низ соба :D

Malecko:

--- Quote from: Bojan on 15.12.2010, Wednesday, 19:27:19 ---@Malecko да, тоа се придобивките што ке ги добиеш со оверклок, поголеми перформанси....

и користи firewall при сексот со компјутерот :D да не почнат мали процесорчиња да ти трчаат низ соба :D

--- End quote ---
Firewall тоа обавезно,случајно и ја да не се скувам.И нај битното треба да користам паста за процесори,за подобро ладење ахахахаххаха ;D :D :D :D.После сите ќе ве частам процесори! ;D ;D ;D
Споено мислење: [time]15 Декември 2010, 20:39:26[/time]А чек,тоа како иде клокувањето?Како пресметувате,глеам има тоа фрекфренција од 100-600МХз(кај мене),има некои ПЦИ 90,100,110 некои такви сра*а,па напони за колку да се зголемат...Има некоја како „формула“ за пресметување?А да ви пишам јас тоа што компоненти има машинава,ќе знае некој да ми објасни колку каде да ставам,тоа бројките :D?Ги прифаќам последиците ;) ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version