Други технологии > Компјутерска технологија и софтвер

Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM

<< < (3/21) > >>

GigaWatt:

--- Quote from: Malecko on 15.12.2010, Wednesday, 19:32:38 ---
--- Quote from: Bojan on 15.12.2010, Wednesday, 19:27:19 ---@Malecko да, тоа се придобивките што ке ги добиеш со оверклок, поголеми перформанси....

и користи firewall при сексот со компјутерот :D да не почнат мали процесорчиња да ти трчаат низ соба :D

--- End quote ---
Firewall тоа обавезно,случајно и ја да не се скувам.И нај битното треба да користам паста за процесори,за подобро ладење ахахахаххаха ;D :D :D :D.После сите ќе ве частам процесори! ;D ;D ;D

--- End quote ---

Последица на ова е малку поголема потрошувачка на струја (читај многу поголема ;D), греење на компоненти, купување на подобро ладење, термопроводна паста (Arctic Silver се смета за една од најдобрите) и (ова е скоро неизбежно) подобро напојување (инаку нема да може напојувањето да го даде потребниот работен напон за поголема стабилност на процеосорот).
Споено мислење: 15.12.2010, Wednesday, 19:49:51
--- Quote from: Malecko on 15.12.2010, Wednesday, 19:32:38 ---А чек,тоа како иде клокувањето?Како пресметувате,глеам има тоа фрекфренција од 100-600МХз(кај мене),има некои ПЦИ 90,100,110 некои такви сра*а,па напони за колку да се зголемат...Има некоја како „формула“ за пресметување?А да ви пишам јас тоа што компоненти има машинава,ќе знае некој да ми објасни колку каде да ставам,тоа бројките :D?Ги прифаќам последиците ;) ;D

--- End quote ---

Ова е цела наука, луѓе се бафтаат со вакви работи со години, нема некоја егзактна формула за вакви работи ;).

Malecko:
Моево напојување,за ПЦ-то е 500 вати,ваљда доволно е...Нема проблем за тоа пастата хах ;D.Те бре луѓе дај вие мааалце повеќе што знаете за клокување,дај кажете хах :D

GigaWatt:

--- Quote from: Malecko on 15.12.2010, Wednesday, 19:53:24 ---Моево напојување,за ПЦ-то е 500 вати,ваљда доволно е...Нема проблем за тоа пастата хах ;D.Те бре луѓе дај вие мааалце повеќе што знаете за клокување,дај кажете хах :D

--- End quote ---

Прочитај ја книгата, па ќе знаеш повеќе ;). На оваа тема можеш цели ептиафи да пишуваш и пак малку да е ;D.

batka:
Абе МАлецко,сум видел и хакери и оверклокери,ама пак го носеле компјутерот на сервис! ;DПрва работа: спреми се да уништиш комп-два ,пред нешто да научиш! >:( За вакви работи коментар важи само со црни слова како на почетокот! Извинете- ама не се пишува за нешто што не го гледаш пред себе.За оврклокување е битна и серијата и произведувачот на РАМ-от, дали е 1,2 или ДДР 3,која серија е процесорот,каква графика,матична и кој чип сет е на матичната ,кој биос,кој и какви магистрали користи...... Многу прашања,ама малку директни одговори.Тука нема шема,со страв секогаш оверклокувам ,постепено,чекор по чекор... ама секогаш постои шанса да утнеш!   ;D

VLATKO*:
мојот стар компјутер е оверклокуван,од 1.8Ghz на 2.0Ghz е сеа мислам дека и волтажата треба да се зголеми,скоро 3 години тера без никаков проблем и да побрз е малце  ::)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version