Други технологии > Компјутерска технологија и софтвер

Како правилно да ги overclock-увате вашите CPUs/Mother Boards/RAM

(1/21) > >>

GigaWatt:
Тука можете да правите муабет за clock-ање на процесори и матични плочи, но да напоменам:

Админстрацијата на форумот не е одговорна ако вашиот компјутер се оштети поради советите кои ќе бидат post-ирани како адекватно решение за оverclock-ување на вашиот CPU и/или вашата матичната плоча/RAM меморија. Ова не е егзактна наука и никој не може да ги предвиди несаканите ефекти од overclock-увањето на компјутерот.

Malecko:
Oк,јас како тест јузер,направив да „речеме“ overclock на процесорот,ама компјутеров уште толку се поеб* хах ;D.Отидов таму во BIOS-от и најдов каде е за overclock.Стандарно за overclock беше 133MHz,ама ова кај мене,незнам кај другите можеби е различно.Прво му направив ресет на биосот и ок,почекав некоја минута и го уклучив PC-то е сега од кога го ресетирав,кај тоа overclock фрекфренцијата беше 100МHz,и ја „мајстор“ ја шибнав на 200MHz,друго ништо не overclock-ував се си оставив како што беше освен тоа за процесорот.Ок го рестартирав PC-то и ептен брзо се пушта одма и тоа,и стигна кај тоа како welcome screen и ништо си седи таму,не мрда хах ;D.И земав пак му мавнав рестарт и го вратив на 133МHz и компјутерот успешно си се врати по старо :D.Стварно ако не се разбирате поарно не чачкајте,ја имав среќа(ваљда)што не ми се скува процесорот хах ;D

Bojan:
луѓе оверклок не е само пушти биос и мењај бројките таму, треба да се има и подобро ладење, асална матична, да не ти се стопи и треба да се има skills за такво нешто, не е се толку просто....

GigaWatt:

--- Quote from: Bojan on 15.12.2010, Wednesday, 16:31:37 ---луѓе оверклок не е само пушти биос и мењај бројките таму, треба да се има и подобро ладење, асална матична, да не ти се стопи и треба да се има skills за такво нешто, не е се толку просто....

--- End quote ---

Ми ги зема зборовите од устa ;D. На оваа тема луѓе имаат дробено ехеееееееееее... ;D

ShAdOw:
И да напоменам дека overclock го скратува работниот век на компонентите, па затоа ако се решите да правите overclock на некоја компонета (процесор, графичка, ...) добро размислете  ;).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version