Author Topic: Спас за мобилен паднат во вода  (Read 3164 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Спас за мобилен паднат во вода
« Opened on 04.12.2010, Saturday, 23:37:11 (Edited 08.02.2011, Tuesday, 04:37:51) »
koga padne mobil vo voda prvo se vadi itno baterijata i se rasklopuva i site delovi se zakopuvaat  vo oriz so 2-3 kila oriz ke bide dovolno orizot e higroskpoen i ja privlekuva vodata, treba da stoi dva dena site delovi da se pokrieni so orizot
Z33MK

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #1 on 04.12.2010, Saturday, 23:38:34 »
koga padne mobil vo voda prvo se vadi itno baterijata i se rasklopuva i site delovi se zakopuvaat  vo oriz so 2-3 kila oriz ke bide dovolno orizot e higroskpoen i ja privlekuva vodata, treba da stoi dva dena site delovi da se pokrieni so orizot
Хах добра финтица,ако случајно ми падне телефонот во вода,ова мора да го пробам :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #2 on 04.12.2010, Saturday, 23:39:50 »
прво проблем е да се најде таков штравцигер за да се оштрафи телефонот бидејки тие штрафови се го*но и пролизгуваат при првото отварање :( е после е лесно, земаме ориз и го ставаме но нели може да кородира барем малце?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #3 on 04.12.2010, Saturday, 23:44:59 »
ne se razglobuva cel se vadi baterijata sim kartickata i site delovi sto mozat da se razglobat,ne treba da se odvrtuva nisto
Z33MK

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #4 on 05.12.2010, Sunday, 11:36:23 »
јас веке го испробав тоа и за жал го фрлив телефонот  :'(  не помогна нисто

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #5 on 05.12.2010, Sunday, 11:44:31 »
Jaс мислам дека на овие поновиве телефони ептен е тешко да се спасат ако паднат во вода.Според мене штом падне во вода,одма прегорува електрониката,водата прави краток спој на компонентите и отидоа сите интегрални,транзистори,диоди итн. :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #6 on 05.12.2010, Sunday, 11:55:19 »
si zgresil nesto vo postapkata
Z33MK

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #7 on 05.12.2010, Sunday, 11:56:39 »
не си во право малечко,водата не е добар спроводник.А ова со водата го имаат пробано стрина ми,ја им кажав откако прочитав во Емитер!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #8 on 05.12.2010, Sunday, 11:58:27 (Edited 05.12.2010, Sunday, 12:17:24) »
eve i video kako nekoj napravil nemojte  ako ne padnal pa da probuvate da go frlate vo voda da vidite dali e stvarno samo vo slucal ako padnal,ima i postapka na cistenje so amonijak samo toj e i steten za vdisuvanje
Code: [Select]
http://www.220.ro/documentare/How-To-Save-Your-Mobile-From-Water/RjHMacIWu2/
Z33MK

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #9 on 05.12.2010, Sunday, 12:43:42 »
Мене ми има паднато не паднато туку си го зедов со мене телефонот случајно да не ми се јавит некој на сред езеро и кога ми текна дека го носам го извадив и бесе исклучен и сам си се пушти тогаш ја извадив батеријата го ставив на сонце додека да си појдам дома после дома го расклопив на сите можни делчиња го сушев со фен и го оставив едно 2-3 дена да се одмори и еве уште  ме служи  ;D  ;D

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #10 on 05.12.2010, Sunday, 16:38:07 »
па и јас всушност се искапив во езеро со тел и за жал не проработи

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #11 on 05.12.2010, Sunday, 16:41:14 »
Македонија,постов дојде како *рамо за плачење* на оние кои си ги натопиле во вода телефоните! :D :D :D :D

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #12 on 05.12.2010, Sunday, 16:52:19 »
па не е баш така како ке си купиш нов тел ако не  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Spas za mobilen padnat vo voda
« Reply #13 on 05.12.2010, Sunday, 16:52:57 »
Македонија,постов дојде како *рамо за плачење* на оние кои си ги натопиле во вода телефоните! :D :D :D :D

Баш така ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Спас за мобилен паднат во вода
« Reply #14 on 16.03.2011, Wednesday, 22:00:08 (Edited 18.03.2011, Friday, 21:14:46) »
Јас знам уште една финта  ;D ;D
Земаш кутија колку да го собери телефонот, на пример од ајрокрем го растураш телефонот на делови и ставаш од оние кесички ли како се викаја  за чевли кога ти се испотени патиките нели се ставаја. И од кога ќе ги ставиш ќесичките 1 или 2, и мобилниот ја затвораш кутијата и ја лепиш трака - изолир околу капачката на кутијата и ја оставаш 1 ден.Ова го имам гледано на youtube само не знам како се викаше видеото, од постапката е толку.

Ако му се случи на телефонот нешто јас не преземам ништо  ;D ;D не би требало да се случи нешто па сега од тебе зависи  :)