Author Topic: Како да се одлеми ако се нема шмукач за калај (вакуум пумпа)  (Read 2149 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Како да се одлеми ако се нема шмукач за калај (вакуум пумпа)
« Opened on 03.12.2010, Friday, 07:53:53 (Edited 06.03.2011, Sunday, 17:37:24) »
moze da se koristi pletenka od bakar
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #1 on 03.12.2010, Friday, 15:57:07 »
Вакво нешто искрено никогаш немам користено, ама сум гледал како користат, и искрено, пак би се одлучил за пумпица, далку поедноставно е. Единствен прблем е што мојана е малку како „скакавац“, па удира на плочката ако е преблиску до неа кога ќе го стиснам копчето, и доста често се случува да го оштети лемното место или некој вод :S.

Како и да е, +rep за алтенативниот начин на одлемување ;), знам дека вака одлемувале порано, пред да бидат измислени пумпиците ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #2 on 03.12.2010, Friday, 15:58:58 »
Па смени го врвот со тефлонски,веројатно стариот е *подјаден* ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #3 on 03.12.2010, Friday, 16:07:30 »
Па смени го врвот со тефлонски,веројатно стариот е *подјаден* ;D

Е кај да најдам тефлонски ???. Плус, малку „лева“ е оваа пумпица, одлична е, ама не е баш стандардна, мислам дека врвот не и се вади :S. А тоа што малку „рипа“ не е заради врвот, федерот е малку прејак, затоа одлично вшмукува, ама проблем е тоа што па не можеш да ја контролираш во рака ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #4 on 03.12.2010, Friday, 18:12:08 »
ова е финта од Сале..

лицнаста жичка направете ја со паста за лемење и ставете ја на местото кај што треба да се одлемува и ставете го леткумот одозгора и калајот ке си се собере...исто како и плетенката...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #5 on 03.12.2010, Friday, 19:45:14 »
drzi ja pumpata pod agol od 30 -40 stapeni da skoka pruzinata na strana mislam ke bide podobro
Z33MK

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #6 on 03.12.2010, Friday, 23:42:35 »
со ова се лемат и СМД делови!Првин се леми делот,потоа вишокот од калај се собира со ваква плетенка!

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #7 on 05.03.2011, Saturday, 17:23:06 »
Абе најубаво се одлемува од едната страна со леткум држиш, а од другата страна со прсти влечеш. Јас ја применувам оваа технологија. Досега добра е.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #8 on 05.03.2011, Saturday, 17:45:13 »
и ја ја користам таа техника, ама некогаш неможе вакуумпумпа или плетенка да бидат заменети...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #9 on 05.03.2011, Saturday, 19:36:17 »
Еве еден предлог - кога одлемувате со пумпица, напред наместо пластичниот врв на пумпицата ставете цревце - уствари немора да се вади пластичниот врв него само цревце натакнете на него. Само да биде гумено пожелно е. Поубаво налегнува врз местото и повеќе шмука  ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #10 on 05.03.2011, Saturday, 19:41:37 »
на пракса во школото ние стававме силиконски цревца од каскада од тв.силиконските при допир со врвот  од леткумот не се топат и се трајни

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Kako da se odlemi ako se nema smukac za kalaj
« Reply #11 on 05.03.2011, Saturday, 20:20:04 »
и ке се стопи, и ке „плачеш“ заради одлемувањето (солзи ке ти течат)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
da toa so crevo  e odlicno
Z33MK