Author Topic: Најопшто околу радио техника  (Read 114196 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
да знам, детето имаше ставено обични и затоа рече дека многу крчело кога се слушало радио :)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
piezo zumeri se dobri slusalki za detektori
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Пред некое време правив тест со мало предавателче и во првиот случај користев блок кондензатори а потоа ги одлемив и ставив керамички. Во однос на хармониците не приметив никаква разлика. Дали вие имате некакви информации повеке ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #33 on 26.04.2011, Tuesday, 08:02:19 (Edited 26.04.2011, Tuesday, 09:10:02) »
Ова е нај малиот КБ предавател за радио дифузија, се наоѓа во Србија, немам информации колку kW е.
Ме чуди што ставиле толку сајли да го држат стубот кога истиот е толку мал што ке стои и без сајли



Ова е радио фар и зрачи на неколку фреквенции кои ја користат пред се авионите.Антената е АТ5 (20 м) и сајлите се всашност диполите( не се сите иста должина) со *трапови*.Силата е 1-2 К вати.Кај нас ја има на некоку места ова опрема( во МК)
Тоа детенце во Куманово имаше детекторски приемник за средни таласи ,кој работи без батерии ,со жичена антена и високоомски слушалки.Ако треба ке поставам тема.
Во однос на хармониците: во ВФ техниката се применуваат керамички блок кондензатори заради неутралноста на диелектрикот(не резонираво голема мерка) и пред се што е неутрален на високи фреквенции.Иначе,пластичните,стирофлекс,имаат погхолема апсорпциона компонента што придонесува поголема задршка,а со тоа и стварање на хармоници.Во пракса,кај мали снаги и пониски фреквенции*расипништвото* не е многу големо и уочливо,ама кај високи фреквенции (432 /1296) осетно се губи ВФ напон.Кај ВФ конструкциите во секој степен,особено во водовите кои носат + напон се бандажираат со блокови од 1 до 4,7 нано фаради.Исто така и преградите допринесуваат да се спречи излевање  на ВФ напон од степен во степен,да има преслушување на степени и сметњи.Посебен случај се излезните ВФ степени.Таму и положбата на транзисторот и калемот е дискутабилна,како и односот на два калема,кога мора да се пази на оддалеченоста,ама и поставеноста (под агол од 90 степени!) на блиските  намотки.Трето,за  стварање на хармоници  допримесува и антената и водовите,а богами и конекторите на антенскиот кабел.Неквалитетен кабел,несоодветни и недобро изолирани и монтирани конектори допринесуваат за губење енергија,Непожелните хармоници се одстрануваат со добри филтри (кои се поретко се употребуваат),потоа со прилагодни кутии(радио-аматерите добро ги знаат!).И уште нешто што се заборава: заземјување!! Уште од почетоците на радио-техниката заземјувањето е основен степен на сите првични конструкции.Во последно време малку се напушта со помош на други не секогаш соодветни методи.Во радио-техниката заземјувањето е неоспорен начин за филтрирање на хармоници!Ова го напоменувам од причина што и на Форумов имаше прашања,ама и практичен доказ кога еден ентузијаст чиј предавател *грчеше* ,со помош на заземјување мислам успеа да го реши проблемот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала ти Батка за убавиот одговор.

Правев тестови со два исти предаватели кои се разликуваа само по излезниот транзистор од кој едниот имаше 2N3866 на излез а другиот имаше 2SC1970 на излез.

Еве ја шемата во првиот пост
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=245.0

Е сега имав проблеми со голем број на хармоници кај тој предавател што имаше 2SC1970, а пак другиот предавател имаше минимални хармоници. После ги заменив излезните транзистори и така тој со новоставениот 2SC1970 имаше многу хармоници а другиот со 2N3866 имаше малку. Па ме интересира дали 2SC1970 е проблематичен транзистор или пак нешто друго е во прашање ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки имам едно мало предавателче со осцилатор со BC547 и засилувач во А класа со 2N3866 но ми е малце чуден бидејки го фаќам и на повеке фрекфенции и тоа, основната фрекфенција му е 98MHz но се слуша послабо или пак послабо со звуци од други радиа на овие фрекфенции во MHz,

98,5
100,6
105,6
106,2
90,1
91,9
94,5
96, 3

Не ми се верува да се овие хармоници бидејки хармониците нели се многу подалеку од основната фрекфенција, ако грешам поправете ме и пишете мислење.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај шема од уредот! Веројатно 3866 е препобуден ,па се расфрла со сила,а немаш добар филтер на излезот,бар некој хармоник да *упие*! Тоа е шест случај кога предавателот расејува сила во својата близина.Затоа и одблизу не се вршат тестирања.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да не знае некој каде е оваа локација во Битола ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)


Uploaded with ImageShack.us

Дали некој знае што е тоа 1P кај секоја намотка ?
што е тоа подоле F: pitch of coil
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
1Р - оставај празнина меѓу намотките за една дебелина на жицата ( народски кажано!)
За Ф :

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Најопшто околу радио техника
« Reply #40 on 13.05.2011, Friday, 19:41:49 (Edited 13.05.2011, Friday, 22:15:56) »
фала за одговорот, само не го сватив она во документот, ако може појасни ми некако што е тоа.

и тој кондензаторот од 2200pF дали да е керамички или електролит ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Online LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Си се збунил, кај има електролит од 2200pF? ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
pisuva 2200pf paralelno so 10mf elektrolit
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да, навистина се збунив :( него ако може некој да ми објасни на кратко што е тоа подоле F: pitch of coil
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Quote
Да, навистина се збунив него ако може некој да ми објасни на кратко што е тоа подоле F: pitch of coil


Едноставно, растојанието помеѓу намотите на една намотка.

Замисли тоа  вака, имаш два штрафови, постполно се еднакви со димензии, освен што едниот има “ситен“ а другиот “крупен“ навој.

Е сега ако моташ намотки на двата штрафа и жицата ја ставаш во самите зарешки од навојот, намотката мотана на штрафот со покрупен навој ќе има поголем  pitch of coil, ме сфаќаш?

Мислам, се трудам да објаснам без цртање.   ;D