Author Topic: Македонски радио музеј  (Read 8854 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Македонски радио музеј
« Reply #45 on 22.08.2014, Friday, 14:53:46 (Edited 22.08.2014, Friday, 14:56:21) »
Браво Z31GH.Добро е што некој сеуште за оваа техника се грижи.Убаво што уште луѓе вака реставрираат.И јас имав едно радио Ei хармонија но го растурив а ламбите ги загубив.Од толку елементи што имам просто немав кај да го чувам радиото.И сакаа да го фрлат и го растурив.Но браво што вака се грижите за овие радиа ги правите како нови. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Македонски радио музеј
« Reply #46 on 30.08.2014, Saturday, 23:13:57 (Edited 30.08.2014, Saturday, 23:21:02) »
Еве уште два примероци за кој не знам дали би требало да имаат место во оваа тема. тука се два КТ приемници.....сепак околу 40-50 години стари

Realistic DX-160

Произведен во 1975 година, го фаќа цел краткобранов опсег, како и модови на работа: SSB, CW, AM, буквално сите радиоаматерски бандови, вклучувајќи ги и АМ станиците.



А ова денес пак си го пронајдов во една кутија на таванот. Мислев дека го загубив засекогаш. Ова е Atlas RX-110 Special. Приемник од радиостаница кој е одделен од предавателот. Оваа мала кутија навистина е елегантен осетлив приемник кој фаќа 5 радиоаматерски бандови од краткобрановиот опсег и модови на работа SSB i CW,  нема АМ.

Hams do it! With Frequency

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Македонски радио музеј
« Reply #47 on 01.09.2014, Monday, 10:07:19 »
Quote
Од толку елементи што имам просто немав кај да го чувам радиото.И сакаа да го фрлат и го растурив.Но браво што вака се грижите за овие радиа ги правите како нови.
Јас да сум на твое место би ги фрлил сите за да направам место за него... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.