Author Topic: Opravka Radioaparata I Elektroakustičkih Uređaja (Velimir Mesaroš)  (Read 1158 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Opravka Radioaparata I Elektroakustičkih Uređaja (Velimir Mesaroš)
« Opened on 25.11.2010, Thursday, 10:33:34 (Edited 25.05.2019, Saturday, 06:49:28) »
Opravka Radioaparata I Elektroakustičkih Uređaja (Velimir Mesaroš)


Е оваа книга мислам дека ќе им се најде на многу луѓе кои се почетници во електрониката, како и во сервисирањето. На Српско-Хрватски е (ex YU книга), но сепак, мсилам дека повеќето нема да имаат проблеми со читањето на книгата ;). Некои од податоците (како за мерните инструменти на пример) се стари и веќе неупотребливи (се коистеле на времето), но сепак, основните принципи пак важат ;) (единствено што се разликуваат мерните инструменти). Исто така, ќе научите како да мерите исправност на кондензатори и калеми со обичен унимер и со некои додатни инструменти, како на пример сигнал генератор ;). Има и делумни шеми на некои стари уреди (нажалост, ги немам целосните шеми, доаѓале заедно со книгата, но ги немам :S) произведени во бивша Југославија (како на пример HSR 140, HSR 160, итн.), од фирми како Ei-Nis, Iskra, RIZ, итн., како и најчести „кварови“ на истите (со упатства за поправање на кваровите ;). Како што реков, има многу корисни информации во книгата поврзани не само со сревисирањето, туку и општо со практичната електроника. Како што наведов, совршена е за почетници ;).



download links:

Code: [Select]
https://cloud.mail.ru/public/tFQK/3sZNhEmWa
Code: [Select]
https://app.box.com/s/ibg8ol2zl0t3st7u9k02
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/4586D78A0B6847E6A63E2A342D618418Y
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас имам една книга од истово „SER(Tk)VIS“,само е за поправки на телевизори,ама од овие постариве.На српско-хрватски е и се вика „OPRAVKA TV PIJEMNIKA U BOJI Ei-NIS“ од Zoran L. Jerotic,220 страни е,ако си слободен некогаш да ти ја дадам да ја искенираш,ако веќе не си го направил тоа ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас имам една книга од истово „SER(Tk)VIS“,само е за поправки на телевизори,ама од овие постариве.На српско-хрватски е и се вика „OPRAVKA TV PIJEMNIKA U BOJI Ei-NIS“ од Zoran L. Jerotic,220 страни е,ако си слободен некогаш да ти ја дадам да ја искенираш,ако веќе не си го направил тоа ;D.

Нема проблем, мислам дека ќе им се најде на сите кои сеуште имаат телевизори од Ei-Nis ;). Ќе се најде ;). Зошто да не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."