Author Topic: Ми треба Испитувач за далечински управувач  (Read 1281 times)

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Ми треба Испитувач за далечински управувач
« Opened on 19.11.2010, Friday, 19:59:27 (Edited 20.11.2010, Saturday, 15:14:30) »
Дали ќе може некој да ми даде шема за испитувач на сите далечински управувачи било од ТВ, видео, ДВД итн.

П.С: Најдов една шема само ако може малку објаснување за компонентите кои се потребни за оваа шема.


Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега наједноставен испитувач  ;) - Ако имаш мобилен телефон со камера насочи го према далечинското и притисни некое копче од далечинското. Доколку кај телефон гледаш дека инфрацрвената диода свети со (бела боја мислам) тоа значи дека е исправно  ;) Телефонот гледа инфрацрвени зраци кои ние со голо око неможеме да ги видиме  :)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
T1 e фото-транзистор, базата кога добива сигнал (инфрацрвен сигнал) транзисторот се побудива и преку колекторот од прекинувачот (кога е затворен) зема струја од батеријата и ја пренесува на емитерот. Емитерот од Т1 оди на базата на Т2, кој работи на ист начин, сигналот од Т1 ја побудува базата на Т2 и транзисторот проведува кон отпорникот R1 кој служи за ограничување на струјата која течи од транзисторот кон ЛЕД D1 и таа свети. Кога нема сигнал на базата на Т1, тој е закочен, како и Т2 и D1 не свети.
Се надевам јасно и точно објаснав, ако згрешив некаде, нека ме поправи некој  ;)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колега наједноставен испитувач  ;) - Ако имаш мобилен телефон со камера насочи го према далечинското и притисни некое копче од далечинското. Доколку кај телефон гледаш дека инфрацрвената диода свети со (бела боја мислам) тоа значи дека е исправно  ;) Телефонот гледа инфрацрвени зраци кои ние со голо око неможеме да ги видиме  :)
Кај кого како,кај мене свети виолетово хах :D ;D

Eве ти шема за тестер на далечински испробана лично од мене. ;) ;D тој IR сензорот можеш да го замениш со друг ако ти треба друга фрекфренција TSOP17XX тие последните две бројки ја означуваат фрекфренцијата 38KHz...38KHz е стандард за далечнски за телевизор ;)
Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2008/03/remote-control-tester-circuit.jpg
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Фала ви на сите, кога ќе го направам ова последното со шемата ќе пишам дали е успешно, а ова со мобилниот нејќе го испробав.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Фала ви на сите, кога ќе го направам ова последното со шемата ќе пишам дали е успешно, а ова со мобилниот нејќе го испробав.
Само внимавај на пиновите од тоа IR сензорот...малце се зезнати..кога го гледаш од напред кај што има полу круг од лева страна идат 1 2 3(стандардно) и 1 ти е -,2 ти е + и 3 ти е излез...

Еве ти слика да видиш,да ти стане појасно ;) ;D
Code: [Select]
http://1.bp.blogspot.com/_LbXntwi2vPQ/SlbBorVKTgI/AAAAAAAAAHc/ZFI8EnhMDjg/s400/TSOP1738.JPG
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ovaa tema e veke diskutirana najdobro se proba so tranzistor na sredni talasi moze sekoe kopce da se ispita i dava razlicen zvuk ,za toa pisav porano
Z33MK

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Quote
а ова со мобилниот нејќе го испробав.

Према ова далечинсто не работи.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.