Author Topic: Алуминиумски Селотејп  (Read 4709 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #15 on 14.11.2010, Sunday, 19:02:05 (Edited 14.11.2010, Sunday, 22:46:40) »
Еве како изгледа алуминиумски „селотејп“ ;D
Code: [Select]
http://www.thcfarmer.com/forums/photoplog/file.php?n=8239&w=o]http://www.thcfarmer.com/forums/photoplog/file.php?n=8239&w=o
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #16 on 17.11.2010, Wednesday, 15:47:34 »
Еве како изгледа алуминиумски „селотејп“ ;D
Code: [Select]
http://www.thcfarmer.com/forums/photoplog/file.php?n=8239&w=o]http://www.thcfarmer.com/forums/photoplog/file.php?n=8239&w=o

И за што се користи ова чудо ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #17 on 17.11.2010, Wednesday, 15:49:55 »
За прицвртсување на разни електронски компоненти  ;)
Вујко ми кога ми даде трафо електролитите ги залеми за трафо и двата еден до друг ги прицврсти со овој селотејп  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #18 on 17.11.2010, Wednesday, 16:00:45 »
За прицвртсување на разни електронски компоненти  ;)
Вујко ми кога ми даде трафо електролитите ги залеми за трафо и двата еден до друг ги прицврсти со овој селотејп  :)

Аха, ама зошто па кондензтаорите, нема логика, ај да е трансформаторот ќе разберам (правиш Фарадеев кафез на некој начин), ама за кондензаторите, не гледам некоја логика :S ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #19 on 17.11.2010, Wednesday, 23:14:58 »
За прицвртсување на разни електронски компоненти  ;)
Вујко ми кога ми даде трафо електролитите ги залеми за трафо и двата еден до друг ги прицврсти со овој селотејп  :)

Аха, ама зошто па кондензтаорите, нема логика, ај да е трансформаторот ќе разберам (правиш Фарадеев кафез на некој начин), ама за кондензаторите, не гледам некоја логика :S ???.
Обично овој „селотејп“ се користи за прикачување на жици...например некои метали не се „спојуваат“ со калај,па ќе земеш со ова ќе си ја залепиш жицата и тераш.Исто така и за трансформаторите,на езгрото да му ставиш жица за земја т.е маса... ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #20 on 18.11.2010, Thursday, 02:58:13 »
Обично овој „селотејп“ се користи за прикачување на жици...например некои метали не се „спојуваат“ со калај,па ќе земеш со ова ќе си ја залепиш жицата и тераш.Исто така и за трансформаторите,на езгрото да му ставиш жица за земја т.е маса... ;D ;)

Ама челично е јадото на трансформаторите, можеш за него да лемиш ;). Мада ти треба доста моќен леткум (ко за олуци ;D), али можеш ;D. Со зборовите на LordZi, се освен алуминиум се леми ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #21 on 18.11.2010, Thursday, 03:15:22 »
Обично овој „селотејп“ се користи за прикачување на жици...например некои метали не се „спојуваат“ со калај,па ќе земеш со ова ќе си ја залепиш жицата и тераш.Исто така и за трансформаторите,на езгрото да му ставиш жица за земја т.е маса... ;D ;)

Ама челично е јадото на трансформаторите, можеш за него да лемиш ;). Мада ти треба доста моќен леткум (ко за олуци ;D), али можеш ;D. Со зборовите на LordZi, се освен алуминиум се леми ;) ;D.
Хах,ќе залемиш жица за јадрото со некој 600 ватен леткум за топење олово ахахахха :D :D ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #22 on 18.11.2010, Thursday, 03:40:20 »
Хах,ќе залемиш жица за јадрото со некој 600 ватен леткум за топење олово ахахахха :D :D ;D ;D

Па добро, можеш малку да подискривиш еден од лимовите (ама навистина малку, само врвчето), и ете ти лемна точка ;). Јас барем така правам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #23 on 24.01.2011, Monday, 18:59:00 »
еве ви ценовник од селопласт, таму најдов алуминиумска трака, ептен е евтина...и било каков салотејп ке најдете таму...и ептен се евтини...





еве и која трака како се вика ;D




и еве кај се наоѓа селопласт...тоа 5-ка кај што пишува таму поминува 5ка од ѓорче накај центар...



ако има некој проблем со постов (да испадне дека рекламирам некој, а тоа не ми е намера) избришете го ;D

П.С. очекувам 1К отпорник за трудов ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #24 on 24.01.2011, Monday, 19:32:49 »
добра информација.Фала Бојан
Ако сакаш ќе ти дадам еден од 1к2 5вати отпорник немам од 1к :P ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #25 on 24.01.2011, Monday, 19:40:32 »
ако, важна е пажњата не поклонот...;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #26 on 24.01.2011, Monday, 22:15:53 »
Еве од мене имаш 1к пажња... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #27 on 24.01.2011, Monday, 23:54:06 »
луѓе кога некој нешто ми должи НЕ ЗАБОРАВАМ!!!!  8)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #28 on 25.01.2011, Tuesday, 11:01:46 »
и ние не забораваме дека треба да си частиш за роденденот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Алуминиумски Селотејп
« Reply #29 on 25.01.2011, Tuesday, 16:07:08 »
Пажња Бојан и од мене , знам јас ја отворив темата  и барав одговор  - имаш од мене 11 вати отпорник  8) 8) 8) , вредноста подоцна ке ти ја кажам  ;D ;D ;D