Author Topic: Стробоскоп од еднократна камера  (Read 1437 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Стробоскоп од еднократна камера
« Opened on 08.11.2010, Monday, 00:55:12 (Edited 29.12.2010, Wednesday, 22:53:09) »
 eve sema na stoboskop od ednokrayna kamera
 VNIMANIE SE RABOTI SO VISOK NAPON OPASEN PO ZIVOT
TOA E ZA ISKUSNI ELEKTRONICARI SE VADI BATERIJATA OD KAMERATA I SE PRAVI KRATOK SPOJ NA KONDENZATOROT KOJ POSLE SE ZAMENUVA SO NOV OD  470 nf ili 0,47 mikrofaradi 400volti raboten napon

Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
имам многу работи гледано на интернет правено со блиц од камера, ептен се корисни ако ти треба голем напон, а имаш батерија од 1,5В 
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Da imam okolu stotina kameri so takvi delovi i si pravam razni probi ,mnogu se korisni,visokiot napon moze da koristi za vdojuvanje za  gaiger brojac,za metal detektor za jonizator na negativni joni,i se sto se granici od fantazijata,imam i drugi semi
Z33MK

Offline zsbreaker

  • Нов член
  • *
  • Posts: 13
Одг: Стробоскоп од еднократна камера
« Reply #3 on 06.03.2011, Sunday, 12:04:21 (Edited 06.03.2011, Sunday, 12:39:54) »
kako moze golemiot kondenzator 470 uF da go kontroliram kolku vreme ke se prazni ?

sakam da imam kontrola i da mozam da go prazam ne celosno, tuku na primer 1/2, 1/10 pa i 1/100

nekade procitaf so Tiristor ili slicno, ali nemam resenie seuste.

Quote from:  Администрација
Пишувај кирилица

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
prvo kondenzatorot e 470 nanofaradi za da mozi skoro da se prazni ai da se polni
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
друже тоа е малку посложена работа, зашто во тоа ампулата се јавувакраток спој (воздухот се јонизира и тече голема струја, или исто е како краток спој) така да таа контрола е малце потешка работа бидејќи ке треба за многу кратко време да се прекинува доводот на струја...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
edna druga moznost za stroboskop so upravuvanje na impulsite preku potenciometar se upravuva kolku svetlenja na sekunda
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас имам ваков сличен стробоскоп (од пазарче земан) го имам растурено и единствена разлика е наместо тоа дијакот има тлеалка... и од што зависи колкава ламба можеш да ја палиш??? од напонот што се носи на тригер-от??? и може ли тоа ламбата да се зафркне некако???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
јас имам ваков сличен стробоскоп (од пазарче земан) го имам растурено и единствена разлика е наместо тоа дијакот има тлеалка... и од што зависи колкава ламба можеш да ја палиш??? од напонот што се носи на тригер-от??? и може ли тоа ламбата да се зафркне некако???
Ако збориш за големината на блиц цефката,ако е поголема ќе треба да ставиш по јако тригер трафо,повеќе KV да даде,дека има разни од 2,3,4KV па и нагоре...Можеш да ја зезнеш цефката од overvoltage,бар така мислам и ако го напињаш стробоскопот ептен,пример да работи подолго време и ептен брзо да трепка. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ako trepka skoro naponot pagja nemozi da izgori
Z33MK