Останато > Мерна опрема

Испитувач (тестер) на оптокаплери

<< < (17/17)

GigaWatt:

--- Quote from: Toma on 08.12.2019, Sunday, 21:15:02 ---Твоите мислења од каде се, од IEEE ?
--- End quote ---

Моите мислења ги презентирав и зе базираат на факти, како што треба да се базираат и мислењата на другите, но барем на некој рамен на мене (електро инженер), а пожелно е и да е некој кој има повисока титула од мене, како што е случајот со повеќето членови на IEEE.


--- Quote from: Toma on 08.12.2019, Sunday, 21:15:02 ---Еве неможам. Просветли ме мене и останатите со твоето тврдење како што пишуваш!
--- End quote ---

Јас си го презентирам, не сметам дека просветлувам никој. Како и секое мислење (во конкретниов случај, на некој начин е хипотеза), може да го прифатиш или не, бидејќи до сега немало научна анализа на оваа шема (барем јас не знам за таква), така да, се додека некој од куговите на IEEE или некој друг научен/професорски кадар не ја изанализира оваа шема и не пише во каков режим анализира тестеров, јас си се држам до моето мислење: тестерот тестира во каков-таков динамички режим... не е идеален, но подобар е од само статички ;).


--- Quote from: Toma on 08.12.2019, Sunday, 21:15:02 ---Изгледа и Пеџа, Меџа се некои недоучени па пишуваат се и сешто!
--- End quote ---

Тоа ти го пиша, не јас ;D.


--- Quote from: Toma on 08.12.2019, Sunday, 21:15:02 ---Имај малку почит кон човеков кој беше несебичен и добронамерен има, nick name.
--- End quote ---

Имам... и затоа сеуште не си на бан.


--- Quote from: Toma on 08.12.2019, Sunday, 21:15:02 ---Да. Не е фер зашто мачките како и да ги фрлиш не паѓаат на грб туку секогаш паѓаат на нозе!
--- End quote ---

Појма немам што сакаш да кажеш со ова.

milika:
Просто кажано и двајцата сте во право. Ако користиме и разни модели во електрониката PSpice или други се знае чим правиш тран функција транзиетна анализа, се работи за динамички режим. Било кој склоп посебно оптокаплерите ако им снимаме карактеристики мораме од функциски генератор да менуваме фреквенција и тоа е потполн динамички режим. А не вака гасиме палиме тоа неможе да е потполн динамички режим личи повеќе на статички но не е и статички. Но за 20 денари не се исплати некогаш да се губи време. И јас сум за тоа не се изданок голем мењај ги од старт. Но сепак секој има право на свое мислење па луѓе сме.

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version