Author Topic: Испитувач (тестер) на оптокаплери  (Read 17021 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
за да испиташ точно треба и график да нацраш, и рани фрекфенции да пушташ, но со потенциометар сепак повеќе ќе увидиш него со фиксен отпорник. По дефиниција и он/оф да прајш е динамички режим, ама ништо не си увдел ( осим ако не прајш 30000 пати во секунда :D ) и сетоа тоа да го анализираш, што е сулудно... можда трафо + ne555 би било нај идеално, ама сепак е премногу за елемент од 20 денара...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас останувам на ставот дека во темата не станува збор за динамичко испитување на оптокаплерот!

Во темата е презентирана шема која испитува оптокаплери во статички и (каков-таков) динамички режим и е релативно едноставна за изработка.

Што е динамички режим на работа зависи од колото кое се анализира. Иако овој начин на испитување (според шемата што LordZi ја има post-ирано) не е баш најадекватен, сепак добиваш квантитативна (објективно и субјективно перцептибилна) вредност за тоа како комуницираат LED диодата и фото сензорот во оптокаплерот. За разлика од таа шема, онаа која ти ја презентираше врши испитување исклучиво во статички режим. Не можеш да негираш дека шемата што ја има презентирано LordZi врши подинамичка анализа од онаа која ти ја post-ираше, колку и да е таа динамичка анализа проста.

можда трафо + ne555 би било нај идеално, ама сепак е премногу за елемент од 20 денара...

Дури и ако е исплатливо, не се испитува оптокаплерот само со импулсен сигнал. Вистинскиот тест е со континуирано променлив сигнал. Не мора да е периодичен, но да биде баш крива, а не редица од импулси. Станува збор за аналогна компонента, така да, најдобар тест би бил токму таков, како реагира кога имаш глатка промена на влезниот напон/струја и што се добива на излезот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: bicikle
...но со потенциометар сепак повеќе ќе увидиш него со фиксен отпорник...
Quote from: Toma
Oнаа што го имам јас може да ја извршува истата функција само под услов да се користи извор на напојување со регулација на напон од нула до девет волти!
Од двата цитати може да се заклучи дека и двете изведби  имаат свои разлики кои не го менуваат концептот на изведбата.
Бидејќи во темата спорен е поимот “динамични или статични испитувања“, нема потреба од погодување освен да се каже дека направата по шемата од првиот пост е за динамични или статични испитувања, толку!

Истата шема со исти подтоци па ако разбирате српски читајте (можеби овие таму немаат поим од “статика и динамика“ )

Code: [Select]
http://fanzo.org/forum/viewtopic.php?f=27&t=11720
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Дури и ако е исплатливо, не се испитува оптокаплерот само со импулсен сигнал. Вистинскиот тест е со континуирано променлив сигнал. Не мора да е периодичен, но да биде баш крива, а не редица од импулси. Станува збор за аналогна компонента, така да, најдобар тест би бил токму таков, како реагира кога имаш глатка промена на влезниот напон/струја и што се добива на излезот.
Нели кај смпс е баш пулс ?
Ем ти од око ќе процениш колку е ок оптокаплерот ? :)
Ако работи, напајањето ќе пали, не нзма овие дали имаат измеѓу фала, да работи, ама лошо...
Генерално дваа тестери ќе збркаат работа, и се 5 пари...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Истата шема со исти подтоци па ако разбирате српски читајте (можеби овие таму немаат поим од “статика и динамика“ )

Code: [Select]
http://fanzo.org/forum/viewtopic.php?f=27&t=11720

Цитати од темата на fanzo.org.

Quote from: alexa_pg
Kada sam vidio ovaj ispitivac optokaplera na slici pomislio sam da hoce Kinezi ponovo da nam uzmu pare za neke jednostavne stvari. To sto ovaj ispitivac radi, rade dva instrumenta.

Апсолутно неточно. Инструмент не може да менува напон/струја на влез на оптокаплерот.

Quote from: Stolle
Merio sam i ja pomoću dva instrumenta i dojadilo mi i ovo mi je palo na pamet. Ovde se pomoću potenciometra može videti da li može da vrši regulaciju.

Тоа е всушност динамички режим на проверка. Дали знае или не како се вика, па дури и како му е името (дали се вика динамички или „чкљ-мкљ“ режим на проверка/работа), не е ни важно. Важно е дека Stolle увидел дека ова е попрецизен начин за проверка на оптокаплер.

Quote from: Stolle
Nije mi se do sad desilo da me prevari, ali...uvek ima ali.

Апсолутно точно... на секоја метода за проверка, колку и да е добра, не може да и се верува 100%-но, дури и ако се во прашање ганц нови компоненти (колку пати ви се има случено да купите неисправна компонента од продавница ::))... но, во зависност од тоа колку е добра, може да се даде некоја груба проценка за тоа колку може да сме сигурни дали е исправна компонентата која се тестира или не.

Нели кај смпс е баш пулс ?

Да, но во SMPS, оптокаплерот не пренесува импулси (иако може и тоа да пренесува, на пример, таков начин на работа на оптокаплерот се користи кај лемните станици на топол воздух, т.е. дувалки), се пренесува определен напон кој се „преведува“ како определена јачина на сјаење на LED диодата во оптокаплерот, а потоа опто-сензорот, оваа определена јачина на сјаење ја „преведува“ како определен напон на краевите на опто сензорот (односно, определен пад на напон) за да може потоа SMPS контролерот да изврши правилна корекција на бројот на импулси или соодносот импулс/пауза, за да пак може излезниот напон од SMPS-от да остане константен (да не падне). Оптокаплерот е потребен само ако имаме потреба од фиксен излезен напон на излезот од SMPS-от (како што имаат потреба најголемиот дел од дигиталните уреди) при различни јачини на излезната струја од напојувањето (да не падне излезниот напон при зголемена јачина на излезната струја). Ако нема таква потреба од фиксен излезен напон, нема потреба SMPS-от да има оптокаплер (или било каква компонента за feedback). SMPS контролерот се подесува да работи со определен број на импулси во секунда (KHz) и/или определен однос импулс/пауза и ќе си тера така без разлика што се случува на излезот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Испитувач (тестер) на оптокаплери
« Reply #35 on 06.09.2019, Friday, 17:47:03 (Edited 06.09.2019, Friday, 18:08:02) »
И оваа од фанзо.

Quote from: tom
Provokativno pitanje.
Da li se može reči da okretanjem potenciometra optokapler se ispituje u dinamičom režimu rada?
Ja mislim NE.
Jesam li u pravu ili ne?


Quote from: Stolle
Ma kakav dinamičan rad. Samo da se vidi promena jačine svetla LED, odnosno, reaguje li na promenu napona.

И оваа

Ако горниот цитат е твојата поента, тогаш според мене онаа што го имам јас може да ја извршува истата функција само под услов да се користи извор на напојување со регулација на напон од нула до девет волти!

Да, точно, може и така ;).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Немам намера да се правам паметен, далеку сум од тоа.
Мислам дека треба да дефинирате што признавате како динамички режим на тестирање.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И оваа од фанзо.

Quote from: tom
Provokativno pitanje.
Da li se može reči da okretanjem potenciometra optokapler se ispituje u dinamičom režimu rada?
Ja mislim NE.
Jesam li u pravu ili ne?


Quote from: Stolle
Ma kakav dinamičan rad. Samo da se vidi promena jačine svetla LED, odnosno, reaguje li na promenu napona.

Тогаш Stolle греши... бидејќи баш на тој начин работи оптокаплер во класично SMPS напојување. LED диодата намалува и зголемува јачина на светлина за да адекватно изреагира опто-сензорот, односно да направи адекватен пад на напон на неговите краеви сразмерен со јачината на светлината од LED диодата во оптокаплерот.

Мислам дека треба да дефинирате што признавате како динамички режим на тестирање.

Зависи од електричното коло и што функција извршува. Во конкретниов случај, динамички режим на работа е некој кој ги емулира нормалните услови на работа на оптокаплерот. Со шемата од LordZi, може да се тестира прекинувачки режим на работа, како и континуирано променлив непериодичен режим на работа (како што има во SMPS-ите). Практично, тоа ги покрива сите можни динамички режими на работа на еден оптокаплер, а освен тоа, ако оптокаплерот реагира како што треба во континуирано променлив непериодичен режим на работа, сигурно ќе работи како што треба и во прекинувачки режим на работа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Испитувач (тестер) на оптокаплери
« Reply #38 on 06.09.2019, Friday, 20:20:04 (Edited 06.09.2019, Friday, 20:39:14) »
Од досега напишаното од Гига (според мене) произлегува логичен заклучок дека самото вртење на потенциометарот е “динамичен режим на работа“ !
Дали ќе имаме “динамичен режим на работа“ ака наместо потенциометар поставиме скалесто менување на вредноста што би произлегла од потенциометарот.
Како пример да поставиме скалест прекинувач со отпорници слично како на сликата долу.



А за  Stolle и alexa_pg продискутирај со нив па да се видиш дали тие нешто знаат или се онака приучени!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од досега напишаното од Гига (според мене) произлегува логичен заклучок дека самото вртење на потенциометарот е “динамичен режим на работа“ !

Да, точно. Ги емулира сите можни режими на работа. Ако работи како што треба со непериодичен променлив сигнал, ќе работи како што треба и со периодичен и со прекинувачки.

Дали ќе имаме “динамичен режим на работа“ ака наместо потенциометар поставиме скалесто менување на вредноста што би произлегла од потенциометарот.

Не идентично но слично... според мене, прифатлива апроксимација.

А за  Stolle и alexa_pg продискутирај со нив па да се видиш дали тие нешто знаат или се онака приучени!

Нема зошто јас да ги барам да правам маубет... ако сакаат они да прават, бујрум, кој е член на fanzo, слободно може да ме цитира и да им презентира (post-ира) што имам пишано, па ако сакаат, нека дојдат тука нека дискутираат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Како само ги спореди скалесто и континуирано и ги стави во ист кош!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
По мое, мн. битна ствар изоставате, сооднос (ratio). Во овај случај двата тестери бркаат иста работа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како само ги спореди скалесто и континуирано и ги стави во ист кош!

Повеќе од две напонски нивоа генерираат и едниот и другиот систем (потенциометар и преклопник), за разлика од прекинувач кој буквално има само две напонски нивоа: има напон, нема напон.

И потенцирав дека има разлика меѓу двете.

Не идентично но слично... според мене, прифатлива апроксимација.

Колку повеќе напонски нивоа, толку подобро. Теоретски, потенциометар има бесконечно многу, но и преклопник со голем број на позиции не е лоша замена.

По мое, мн. битна ствар изоставате, сооднос (ratio). Во овај случај двата тестери бркаат иста работа.

Да, тестираат оптокаплери. Со тоа што едниот (првиот во темата) го тестира секој можен режим на работа на оптокаплерот, додека оној што го post-ираше Toma, само еден режим на работа, прекинувачки.

Не сакам да бидам разбран погрешно... и двата имаат иста цел, да проверат дали оптокаплерот е исправен, но не го прават тоа на ист начин и јас барем, лично, кога некој би прашал, дефинитивно би ја препорачал првата шема бидејќи не само што ја имам тестирано и направено, туку згора на тоа направив и мала анализа околу тоа колку овој тестер ги оптоварува самите оптокаплери (ја има во овој post) и колку е сигурно да се тестираа оптокаплери со него.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Внатре има лед сијаче и транзистор фактички, и сефа тоаили работи или не работи, но може диодата да го изгубла сјајот, или транзисторот осетливоста. Зборот ми е ни со едниот ни содругиот немада направиш прецизномерење дали преносот е во предвидениот опсег... то ми беше муабетот... Без разлика ти што со едното ќе видиш дека свети помалце повеќе,што бво случајов не ти дава никаква информација. Ако сњвети во еден режим, ќе свети во цел обсег, но колку треба да свети на одредена позиција на потенциометарот, односно на фиксен напон нема да знаеш во секој случај. Може подовро да направиш уместо диода волтметар, па да имаш бележано кој оптокуплер до кај треба да дава отклон.. Или ако одиш со степенаст отпорник да наравиш табела...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Зборот ми е ни со едниот ни содругиот немада направиш прецизномерење дали преносот е во предвидениот опсег... то ми беше муабетот...

Не, но сигурно попрецизен е методот од шемата на LordZi... а освен тоа, и не смееш да го проверуваш оптокаплерот во целиот опсег (со максимално дозволената струја If), може да го изгориш. Затоа и ја правев таа анализа која ја направив, за да знам дали го оптоварува оптокаплерот до максимум. Ако така тестираше, тогаш сигурно ќе ја преправев шемата за да не го прави тоа.

Ако сњвети во еден режим, ќе свети во цел обсег...

Не, не мора да значи. Можно е да оштетен опто-сензорот, да реагира само како ON/OFF прекинувач и да окида при определена јачина на светлина низ LED диодата во оптокаплерот.

Исто така, можно е да е оштетена и LED диодата и да почнува да свети само при определена јачина на струја низ неа (ова се има случувано и со класични LED диоди).

Може подовро да направиш уместо диода волтметар, па да имаш бележано кој оптокуплер до кај треба да дава отклон.. Или ако одиш со степенаст отпорник да наравиш табела...

Ова е веќе прекомплицирано, но може да се изведе поедноставно со микроконтролер или развојна околина во која ќе бидат внесени преносните криви на определен број на оптокаплери (мала база) и ќе треба да ја внесеш ознаката на оптокаплерот, па уредот да спореди дали се поклопува преносната крива од datasheet со измерената.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."