Аналогна електроника > Високонапонска техника

Електростатски филтер

(1/3) > >>

MarkoMK:
Имам котел за парно греење. Идејава ми е да направам филтер за него, за да не испушта многу црн чад односно за да можам да согорувам и други „не-дрвени“ материјали (пластика??). Вака ако ставам едно парче пластика одма искача црн чад и после се жалат комшиите црни им биле алиштата  :) :)

Мислам дека електростатски филтер лесно може да се направи  ??? од некој генератор на висок напон кој ќе се постави по должина на оџакот и ќе ги лепи црните честички од димот - како што се лепи прашина на екранот од ТВ. На интернет барав ама нема многу податоци за оваа работа. Ако знае некој нешто нека пише  :) :)

SKOLS_OLD:
А ти на што се грееш на пластика или на дрва.Јас  се греам а пелети,дрва и брикети!Имам  филтер ама незнам каков(не се гледа црн е)!! ;D

Malecko:
Па би требало да може да се направи нешто со негативен генератор за напон и некоја метална мрежа да се постави па тие што летаа од оџакот да се лепат на мрежата,ама не сум сигурен колку ова ќе успее :)

Devil:
мислите нешто како јонизатор на воздух да правите ?

Malecko:

--- Quote from: Devil on 24.10.2010, Sunday, 15:09:37 ---мислите нешто како јонизатор на воздух да правите ?

--- End quote ---
Па јас мислам така нешто со негативен генератор на јони кој ќе генерира негативни јони и тоа да се поврзе на мрежа па тие како „парчиња“ што летаат од оџакот да се лепат на мрежата. ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version