Author Topic: Како да го одлемам и залемам чипот со "дувалка" - фен ?  (Read 3339 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Браво Део и јас сум успеал веке неколку да средам . :D Се чудеше Гига Ват што чепкам чипсет  :D :D ;)
ама тоа ти е исто.Само јас го охрабрувам колегава да проба,успех ке има сигурно - добра е лемнава станица.Едино - пази да не се изгориш!! ;D ;D ;D Мене за вакво нешто ми требаат интензивни 1-1,5 часови работа!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво Део и јас сум успеал веке неколку да средам . :D Се чудеше Гига Ват што чепкам чипсет  :D :D ;)
ама тоа ти е исто.Само јас го охрабрувам колегава да проба,успех ке има сигурно - добра е лемнава станица.Едино - пази да не се изгориш!! ;D ;D ;D Мене за вакво нешто ми требаат интензивни 1-1,5 часови работа!!

Искрено, ептен ако е некој мој проект па да се замарам со нешто вакво ;D, инаку нитуедна пара не би ми го платила тој труд и нервоза :S, сериозно, заради тоа и се откажав од одлемување и залемување на ball bearing чипови. Каков е, таков е, ако е расипан, тоа е тоа...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
deophorant: Фала ти на советот, види гледав некои видеа на youtube, гледам ставаат флукс паста пред одлемување а за Bga balls, исто така некоја паста му ставаат на пиновите на плочата и ја чистат без проблем, после самиот чип исто така го чистат со паста и го лемат на плочата без проблем.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Не дека неможе да се залеми, но која е маката, колку ке чини опремата (пастите). Дури сум слушнал и дека има некој посебен кала, со примеси на цинк и литиум, кој успева да направи такви топчиња. Јас после 20 прелемувања конечно успеав, иако се работеше за многу мал чип. Овие поголемиве не би се нафатил. А фабрички вакви чипови сум лемел без проблем (ARM9 MCU, Delfino microcontroler, VIRTEX2, ...) и тоа со по 500+ пинови.