Author Topic: Како да го одлемам и залемам чипот со "дувалка" - фен ?  (Read 3248 times)

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Како да го одлемам и залемам чипот со "дувалка" - фен ?
« Opened on 23.10.2010, Saturday, 13:44:59 (Edited 23.10.2010, Saturday, 21:17:07) »
Здраво ако може некој да ми објасни како да го одлемам и повторно да го залемам следниов чип без да го оштетатам ни најмалку од плочата. Чипот е без пинови и ми представува голем проблем за одлемување. т.е. пиновите се директно на плочата под него залемени.

користам стандардна дувалка за одлемување.




Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Tоа не може да ти се објасни: треба да видиш или да пробаш :D Подобро прво малку вежбај на некоја расипана плоча,за да стекнеш рутина колку време е потребно да го грееш чипот.Не кажа ни со каква апаратура работиш,какво искуство имаш ... Принципот е тој- го усмеруваш и подесуваш млазот топол воздух на чипот и ги грееш пиновите.Ако е апаратурата јака треба пократко време за греење.Ппотоа со пинцета го подигаш равномерно ИК и го ставаш на подлога да се излади(не факај со прсти! :D).Јас користам алуминиумска плоча и го ставам на неа,слободно да постои бар 2-3 минути.СМД техниката се учи и од Јутјуб  ;),погледај ,има некои снимени материјали.Овој чип,како што го видов,треба од страна да го грееш равномерно и истовремено да го притиснеш со пинцета одозгора за да оцениш кога * ке пушти* ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ball Bearing чипови ги викаат тие, малку тешко се одлемуваат со „фен“, а уште потешко се залемуваат пак назад :S. Јас успешно до сега не сум одлемил нитуеден :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Одг: Како да го одлемам и залемам чипот со "дувалка" - фен ?
« Reply #3 on 23.10.2010, Saturday, 16:34:22 (Edited 23.10.2010, Saturday, 21:17:46) »
batka: Користам hot air station, еве ке ставам слика видија од кинеските најевтините е, има на неа два потенциометри еден за "Air" другиот за "Heater"  немам искуство имам одлемувано 2,3 пати со неа обични интегрални кола а од овие другиве без пинови немам, ако има некој искуство можам да му ја пратам плочата да ми го одлеми ке си платам колку треба.

Фала ви

Мислам ако пробам сам ке го стопам лесно чипот.


Дали можам да го грејам од долната страна на плочата ? Значи не директно врз него туку од долната страна


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
може но не се знае дали рамномерно ќе се одлеми!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не се гледа баш убаво на сликата,ама ако нема од другата страна ништо друго провај, Зошто те страв да го загрееш чипот штом имаш регулација-оди постепено.Сепак,прво пробај на нешто друго и не се плаши не можеш да згрешиш.Само полека и внимателно,да не се изгориш ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Само не ми е јасно зошто се прикриени ознаките на чипот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Jove

  • Guest
колку пари е таа станица за лемење ??? ??? и оди пишува desolderin station само за одлемување користи или и за лемење ??? ???

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
DX-er: Чисто онака без врска да не биде реклама за интел :)

Jove: Да може да се леми и одлемува, околу 70 евра е .

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
уживај, интел не ни се конкуренција ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Jove

  • Guest
а твојава  за одлемување колку пари е

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
Jove: па за мојата ти кажувам , не е лично моја ја позајмив од пријател близок, му ја донеле директно од Кина за 70 евра.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ваква имаме на пракса во фирмата каде што идам!Иста а имаат и едни нови 200 евра дигитали (без потециометар) најнови!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зошто е наопаку? Две работи : прво да се скрие кој чип е,второ - постојат чипови за над и под штампа. ;D ;D За да бидам појасен - еднаш порано се з... во Турција земав 7107 со ножички кои се обратно поставени и тој чип беше ако сакаш да го лемиш ИК од страна на штампата! Поради дисплејот:D Од прва волтметарот не проработе,ама имав срека кога го врзав обратно - не беше прегорен и работеше! ;D ;D ;D

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
За одлемување овој чип може да се одлеми и тоа не е никаква филозофија. Истиот да се залеми повторно неможе. Ако сакаш да го одлемиш слободно нагоди ја температурата на 380 степени, и дувај дирекно врз него. Првен окулу него загреј ја околината окулу 1 минута, па после врз него и ке се одлеми. Е после веке неможе да се залеми. Ова пакување се вика BGA или FBGA (зависи од распоредот на пиновите). Овие уште од фабрика се припремаат за лемење и ако некогаш се извади, неможе повторно да се леми. Имено на неговите ногички има оставено прилично доста калај (направени топчиња) и тие кога се топат се нафаќаат на штампата и на метлниот дел од чипот. Кога ќе го извадиш чипот тие топчиња од калај се веке стопени и ги нема, а нови скоро и да е невозможно да направиш (од искуство ти кажувам). Јас сум успеал да залемам еден ваков веќе одлемен со 32 пина. 2 дена нервоза и залудни обиди и конечно успеав, идејата е во некој борум, и една паста што незнам како се вика, и со нив можат да се направат прилично добри количини на калај на пиновите, но и со нив е екстремно тешко. За ентузијастите нема граници, па пробувај, експериментирај, можеби ке успееш.