Author Topic: избор на лемилница  (Read 10609 times)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #45 on 19.11.2010, Friday, 11:08:39 »
Во искра во Битола 1100ден   беше лемило од 50W + 1 или 2 години гаранција,имаше и поефтини,има земено едно дете од мојот клас еве веќе 2 години гајле нема ни врв му се има расипано ни ништо.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: избор на лемилница
« Reply #46 on 19.11.2010, Friday, 11:14:17 »
Јас имам една кинеска, 40W, ја терам веќе втора година, ич нема гајле, ја зедов од Алфа Електроник околу 400 денари  ;)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: избор на лемилница
« Reply #47 on 19.11.2010, Friday, 13:33:53 »
Колеги имам мал проблем  :-\
Значи имам леткум соломон ама пред некој ден се зезнав  :-\ Сакав да го очистам и го исшмирглав врвот  :-\ Сега земав врв за него ама бидејќи беше малку поголем го скратив и сега е таман и леткумот супер одлемува ама не залемува убаво  :-\ Калајот не го топи убаво , имате некој совет што да направам за да го топи калајот убаво  ???

Сликај го и post-ирај ги сликите, вака немам/немаме идеја што си скратил/исшмирглал, не ми е јасно што точно си му направил...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #48 on 19.11.2010, Friday, 14:02:15 »
Јас го скратив долниот дел од новиот врв не кај врвот  :) Го заштрафив и супер одлемува ама не залемува убаво калајот не го топи убаво  >:(

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: избор на лемилница
« Reply #49 on 19.11.2010, Friday, 17:38:07 »
е како е тоа можно ако одлемува мора и да залемува,а да не е затоа што новиов врв е 3мм потенок,па не се допирадо  греачот и не се загрева како предходниот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: избор на лемилница
« Reply #50 on 19.11.2010, Friday, 17:45:30 »
Гига Ват,кај нас го нема за жал,комплет во ташниче е .Има неколку додатоци за одлемивање  8,16,24,32 пински ИК  ;) Комплетот е 60ЕУ во Германија.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #51 on 19.11.2010, Friday, 17:48:12 »
Колега нерамно ми е исечен ке пробам да го израмнам убаво со брусалица па ке ви кажам што сум направил  :)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: избор на лемилница
« Reply #52 on 19.11.2010, Friday, 17:52:36 »
Quote
Јас го скратив долниот дел од новиот врв не кај врвот Го заштрафив и супер одлемува ама не залемува убаво калајот не го топи убаво

За залемување треба површините што ги лемиш  да бидат чисти (светнати а не оксидирани)

Исто така каков калај користиш?

Некои калаи имаат поголем процент на олово и бараат висока температура (300 Ц и повеќе) за да се леми со нив, вообичаената 60:40 % легура се топи на 185 степени.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #53 on 19.11.2010, Friday, 18:05:05 »
Површината е пројдена со шмиргла а калајот е од искра карши ботц електроник  :-\

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #54 on 19.11.2010, Friday, 20:31:06 »
Површината е пројдена со шмиргла а калајот е од искра карши ботц електроник  :-\
Па купи нов врв во гац 60 ден е...види дали ќе фаќа... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: избор на лемилница
« Reply #55 on 19.11.2010, Friday, 20:51:03 »
па нов е врвот таков како што викаш од 60 ден,ама за соломон е малце пократок и подебел,паз атоа даниел го има скратно,ама јас мислам дека 3мм луфта има затоа не загрева до тој степен за да може убаво даљ леми.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: избор на лемилница
« Reply #56 on 19.11.2010, Friday, 21:36:59 »
уффф...3мм е многу за таква работа...ако можеш со некое бакарно лимче да го замоташ тој делот што иде во греачот па со тоа да ја зголемиш допирната површина...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
Одг: избор на лемилница
« Reply #57 on 22.11.2010, Monday, 20:02:30 »
брат врвот мотај го со жица само да не е лакирана или ивчистиго лакот од лакираната :-\ и супер ке биде ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: избор на лемилница
« Reply #58 on 22.11.2010, Monday, 20:32:48 »
ете и така може, на тоа не ми текна, а и така полесно ке го направиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: избор на лемилница
« Reply #59 on 14.12.2010, Tuesday, 17:42:25 »
Како сте задоволни од соломон сл-20?
Планирам деновиве да го земам.

валјда за ова збориме?