Author Topic: избор на лемилница  (Read 10541 times)

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: избор на лемилница
« Reply #30 on 09.11.2010, Tuesday, 15:10:39 »
бев денеска во логин да си купам solomon но немаше од 30W,па појдов и до aswo ми понудија леткум на proskit за ефтини пари,дали некој има искуство со овие леткуми мене вака ми делува солидно.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #31 on 09.11.2010, Tuesday, 23:27:20 »
Мене искрено не ми прави ќеф леткумов :D,а незнам зашто некако не ми е позната како добра таа фирма proskit,јас би ти препорачал да земеш леткум од овие фирми:искра,solomon и weller,знам дека имаат скапи леткуми ама веруј повеќе ти се исплати да земеш еден поскап од колку да купуваш секој месец нов леткум...сепак јас би ти ја препорачал искра,имаш леткум доста добар за 1100 ден 25W е,јас сум пре задоволен од леткумот. ;D

ПС.До колку би дал за леткум,да побараме по продавнициве ако ни се успат :D?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #32 on 09.11.2010, Tuesday, 23:30:22 »
Јас си земав соломон леткум од продавницата искра карши ботц електроник за 620 денари и презадоволен сум од леткумот еве кај го користам 4 месеци а леткумот супер си работи  :)

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #33 on 10.11.2010, Wednesday, 13:09:54 »
Јас си земав соломон леткум од продавницата искра карши ботц електроник за 620 денари и презадоволен сум од леткумот еве кај го користам 4 месеци а леткумот супер си работи  :)
Се до денеска коа му го пројде врвот со шмиргла!
Влатче а може некој ден да одиме и до conrad да најдеме нешто како ова
Code: [Select]
http://www.conrad.mk/artikel.php?ID=330!
R135
└┼┼┤
  246

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #34 on 10.11.2010, Wednesday, 13:27:13 »
во Конрад нема некои добри леткуми!Јас имам од Логинг,марка Велер за 2500 денари го земав го користам веќе 2 години!И врвот си работи како нов! :D ;D
Стариот ле

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: избор на лемилница
« Reply #35 on 10.11.2010, Wednesday, 14:16:40 »
абе имам јас сомон стар модел,ама врвот одма му гори бакарен е,се мислам да си земам врвче ново иначе супер работи леткмот.а да тие врвови сто се како хромирани никако со шмиргла заоа што ке се извади тој заштитниот слој и одма потемнува после.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #36 on 10.11.2010, Wednesday, 14:29:44 »
Е тоа да колеги на мене на мојов леткум од соломон тоа ми се случи  :-\ но леткумот сеуште работи добро само врвот треба да му се замени  ;)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: избор на лемилница
« Reply #37 on 10.11.2010, Wednesday, 14:35:00 »
Земи подебела бакарна жица и истругај ја на врвот и ете ти добар врв

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: избор на лемилница
« Reply #38 on 10.11.2010, Wednesday, 14:56:39 »
па на таков систем работи мојот едно 10 години ама па ме нервира што гори бакарот и фаќа еден слој како ќумур,ке пробам ке си земам врв од соломон тие што се заштитени.

Jove

  • Guest
Одг: избор на лемилница
« Reply #39 on 10.11.2010, Wednesday, 21:44:21 »
 не се бисплати да правиш врв затоа што 60 ден  е хромиран а бакарниот само ке го чистш со жицА И ПАСТА  така да не се исплати

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: избор на лемилница
« Reply #40 on 18.11.2010, Thursday, 21:17:09 (Edited 19.11.2010, Friday, 02:44:54) »
Еве да видите едно алатче кое ми го донесоа.Специјална двојно лемило за СМД компоненти .Врвовите се обложени со тефлон и бруниран метал,некоја легура  на бакар која издржува 700 степени.


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: избор на лемилница
« Reply #41 on 18.11.2010, Thursday, 21:51:17 »
јас имам лемило некое Astron кинеско или кој знае чие е, ама веќе 5-6 години тера никаков проблем ми нема појавено :)
сеуште прв врв, стакло е врвот убав остар калаисан светнат :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: избор на лемилница
« Reply #42 on 19.11.2010, Friday, 02:45:54 »
Еве да видите едно алатче кое ми го донесоа.Специјална двојно лемило за СМД компоненти .Врвовите се обложени со тефлон и бруниран метал,некоја легура  на бакар која издржува 700 степени.



Ова е топ ;D. Има кај нас нешто вакво да се купи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #43 on 19.11.2010, Friday, 09:06:21 »
бев денеска во логин да си купам solomon но немаше од 30W,па појдов и до aswo ми понудија леткум на proskit за ефтини пари,дали некој има искуство со овие леткуми мене вака ми делува солидно

Proskit е одличен леткум...Они прават професионални леткуми на плин, имам користено неколку од нив до сега и сум задоволен...Тоа што не се познати марки кај нас, не сме виновни ние...
Ако не е тајна по која цена го зема?
Вака на прв поглед солидно делува...Го зема од беверли хилс дуќанчето?
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #44 on 19.11.2010, Friday, 09:46:02 »
Колеги имам мал проблем  :-\
Значи имам леткум соломон ама пред некој ден се зезнав  :-\ Сакав да го очистам и го исшмирглав врвот  :-\ Сега земав врв за него ама бидејќи беше малку поголем го скратив и сега е таман и леткумот супер одлемува ама не залемува убаво  :-\ Калајот не го топи убаво , имате некој совет што да направам за да го топи калајот убаво  ???