Author Topic: избор на лемилница  (Read 10544 times)

Jove

  • Guest
избор на лемилница
« Opened on 21.10.2010, Thursday, 22:08:17 »
е сега сакам да си купам леткум не со топол воздух   леткум со регулирање на топлина за полуматура е сега ми преорачувавате да си купам или да си направам такво нешто имам сега леткум есра 60 вати мислам е и имам еден пиштолче леткум 80 вати и сега сакам нешто послабо ко за сммд прпорачајте или да си купам или направам а се занимавам со  електроника од хоте купено препорачајте какво иби и така ако прпорачува

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #1 on 21.10.2010, Thursday, 22:17:00 »
е сега сакам да си купам леткум не со топол воздух   леткум со регулирање на топлина за полуматура е сега ми преорачувавате да си купам или да си направам такво нешто имам сега леткум есра 60 вати мислам е и имам еден пиштолче леткум 80 вати и сега сакам нешто послабо ко за сммд прпорачајте или да си купам или направам а се занимавам со  електроника од хоте купено препорачајте какво иби и така ако прпорачува
Според мене по исплатливо е да си купиш лемна станица со променливи врвови,па сакаш леми THD,сакаш леми SMD. ;) До колку би дал за лемна станица,да видиме да побараме?Во логинг имаш ама не верувам да има подоле од 100-150 евра :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #2 on 21.10.2010, Thursday, 22:19:04 »
земи си рачка соломон сл 1  и направи си сам станица за лемење со контрола на температура. се заедно ке те чини околу 1200ден а ке добиеш квалитетна лемна станица , јас си ја направив онаа од емитер првата
и ја користам интезивно 7 години

Jove

  • Guest
Одг: избор на лемилница
« Reply #3 on 21.10.2010, Thursday, 23:41:27 »
е сега сакам да си купам леткум не со топол воздух   леткум со регулирање на топлина за полуматура е сега ми преорачувавате да си купам или да си направам такво нешто имам сега леткум есра 60 вати мислам е и имам еден пиштолче леткум 80 вати и сега сакам нешто послабо ко за сммд прпорачајте или да си купам или направам а се занимавам со  електроника од хоте купено препорачајте какво иби и така ако прпорачува
Според мене по исплатливо е да си купиш лемна станица со променливи врвови,па сакаш леми THD,сакаш леми SMD. ;) До колку би дал за лемна станица,да видиме да побараме?Во логинг имаш ама не верувам да има подоле од 100-150 евра :D.
имам со топол воздух но ми се распадна рачката некако цела се истопи и така сеа незнам каде е зафрлена таа ми ја даде братучетди тој се бави професионално со електроника и му се истопила и ми ја да де мене сменав рачка пак се стопи и ја забаталив некаде неможам ни да ја најдам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: избор на лемилница
« Reply #4 on 22.10.2010, Friday, 04:41:20 »
Земи си SL-20 лемна станица Solomon, во Loging се околу 1800 (барем јас толку ја купив на попуст, а мислам дека сеуште е на попуст), не е нешто скапа, а од прилика толку ќе те чини и да си направиш своја, така да подобро купи ја, кога ќе пресметаш цена на кутија, дршка, толку ќе те фати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #5 on 22.10.2010, Friday, 04:46:23 »
Земи си SL-20 лемна станица Solomon, во Loging се околу 1800 (барем јас толку ја купив на попуст, а мислам дека сеуште е на попуст), не е нешто скапа, а од прилика толку ќе те чини и да си направиш своја, така да подобро купи ја, кога ќе пресметаш цена на кутија, дршка, толку ќе те фати ;).
Eве шема за лемната станица SOLOMON S-20
Code: [Select]
http://217.26.67.168/uploads/1/0/1090042/Sl20.gifПа и не е нешто комплицирана ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: избор на лемилница
« Reply #6 on 22.10.2010, Friday, 04:48:22 »
Еве шема за лемната станица SOLOMON S-20
Code: [Select]
http://217.26.67.168/uploads/1/0/1090042/Sl20.gifПа и не е нешто комплицирана ;D

Па никој не кажа дека е, само мене лично ми беше поедноставно да ја купам него да ја правам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #7 on 22.10.2010, Friday, 04:49:31 »
Еве шема за лемната станица SOLOMON S-20
Code: [Select]
http://217.26.67.168/uploads/1/0/1090042/Sl20.gifПа и не е нешто комплицирана ;D

Па никој не кажа дека е, само мене лично ми беше поедноставно да ја купам него да ја правам ;).
Јас ова одма би го направил,ама ме нервира што не можам асална кутија да најдам  >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: избор на лемилница
« Reply #8 on 22.10.2010, Friday, 04:53:19 »
Јас ова одма би го направил,ама ме нервира што не можам асална кутија да најдам  >:(

Една од причините поради која си ја купив готова ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: избор на лемилница
« Reply #9 on 22.10.2010, Friday, 10:31:52 »
јас си имам леткуми два едниот беше на вујко ми,го купил од Искра и го коштал  4000 денари,бидејќки од што беше стар му пукна штрафот за вадење на врвови па морав нов леткум да земам.Го земав од Логинг марка Велер и тоа пред 3 години го користам и многу сум задоволен,само двапати го имам заменето врвот,а пазете може секој 3 ден лемам!
Инаку идејата на Батка е добра за да си направиш лемна станица од Емитер,јас си направив но не ми работеше!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: избор на лемилница
« Reply #10 on 22.10.2010, Friday, 18:10:57 »
Ја во живот не сум купил врв за леткум, сам си ги правам од дебела бакарна жица ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: избор на лемилница
« Reply #11 on 22.10.2010, Friday, 18:51:56 »
Еве една шема како да направите најпроста регулација на лемилото со само една диода.Прекинувачот е механички и реагира на тежината на самото лемило.Имено под дејство на тежината на лемилото се вклучува колото кое има само една диода.Диодата го намалува напонот кој доаѓа на лемилото и со тоа ја намалува неговата температура.Кога ке се подигне лемилото федерот ја исклучува диодата од колото,кое добива повторно 22оВ. Така се продолжува и векот на лемилото и врвот!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: избор на лемилница
« Reply #12 on 22.10.2010, Friday, 20:03:29 »
Ја во живот не сум купил врв за леткум, сам си ги правам од дебела бакарна жица ;)

Како така од дебела бакарна жица, од неа го правиш грачот? Како што ги прават греачите за подлога под тепих (порано с еродаваа, ама дека многу теписи се случи да се запалат заради лошата изведба, луѓе престанаа да ги купуваат, па престанаа да се продаваат, па поради тоа и тие кои сакаа да имаат мораа рачно да ги прават ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: избор на лемилница
« Reply #13 on 22.10.2010, Friday, 20:07:49 »
Не греачот, врвот :), го правам од дебела бакарна жица 5-6мм, со ковање и со турпија му давам облик на врвот и после го калаисувам и користам, имам еден тон разни врвови од најтенки до подебели, после некое време бакарот на врвот се троши и после пак наново го обликувам и така се додека има бакар ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: избор на лемилница
« Reply #14 on 22.10.2010, Friday, 20:12:23 »
Не греачот, врвот :), го правам од дебела бакарна жица 5-6мм, со ковање и со турпија му давам облик на врвот и после го калаисувам и користам, имам еден тон разни врвови од најтенки до подебели, после некое време бакарот на врвот се троши и после пак наново го обликувам и така се додека има бакар ;D

Ааааааа, знам, и јас така правев, ама кога имав леткум на кој врзвот можев да му го менувам со затегање со шрафче, за поскапите леткуми и лемни станици (како SL-20, иако не е баш скапа, ама пак спаѓа во класата на лемни станици ;)) не може така да се изведе, мора да купуваш посебни врвови дека имаат поебен облик врвовите и на посебен начин се стегаат со леткумот. Можеш да си направиш сам, ама ако имаш дребонг на располагање и профил од бакар, инаку не можеш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."