Author Topic: 2x100w засилувач со излезни транзистори 2SC 5200 - ПОМОШ  (Read 20289 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
првин види дали има некој спој ако си го направил при лемење, па со омметар провери дали е се добро залемено и ако се е добро залемено...пуштај у струја и надевај се да не пукне... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Проверив колеги нецркна ништо ама кога го пуштам нема ништо на излез а откако ке го извадам кабелот од штекер се слуша еден краток звук (како некое гребење, т.е закаснет звук за време од пола секунда)
Го пробав на трафо 2X15 (со мала снага)за да бидам сигурен да не изгорам нешто    :-\
Што може да биде ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е во вакви моменти навистина добро и корисно е да имаш сигнал трасер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Нема тоа колега  :-[ Како да се провери  :o :-[ ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема тоа колега  :-[ Како да се провери  :o :-[ ?

Епа затоа реков дека е корисно да иумаш, ако имаше, немаше да мораме да дубиозиме зошто нешто не работи како што треба :S.

Провери ги напоните на напојување на интегрираните кола, дали на правилно место (павилен пин) доаѓаат напоните, да не случајно си донел напон таму и каде што не треба (како на пример mute пин, ако има колото таков пин, не сум го разгледал datasheet-от), дали е добо врзана масата за сите лемни нместа каде што треба да биде врзана масата, краток спој некаде да не има (овие кола најчесто имаат заштити, така да и да има краток споја некаде, нема да изгорат), дали доаѓа аудио сигналот на влез на колото или некаде има прекин (затоа реков дека сигнал трасер е корисна работа во вакви случаи)... Го немам засилувалчот пред мене, инаку сигурно ќе ми текнеше уште нешто, ама вака :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега бидејќи ми е поминат нетот(лимитот) ке можеш за мене да видиш кај и колку напон треба да добијам  :-\ ? Еве ти линк од клипот како се работи овој засилувач
Code: [Select]
http://www.construyasuvideorockola.com/sonido_e_amp200w.php

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колега бидејќи ми е поминат нетот(лимитот) ке можеш за мене да видиш кај и колку напон треба да добијам  :-\ ? Еве ти линк од клипот како се работи овој засилувач
Code: [Select]
http://www.construyasuvideorockola.com/sonido_e_amp200w.php

Проблемот е што и на мене ми е пројден лимитот ;D ;D ;D.

Ауууууу, моја грешка, не било со интегирани кола, не ја видов шемата на почетокот, sorry, ама дека пишуваше мостен засилувач, па претпоставив дека е со интегриани кола (ете зошто е важно убаво да ги опишувате насловите на темите, за да имаат претстава тие што ќе одговорат и после 10 страни коментари за што станува збор, на пример, добар наслов на темава би бил „2x100w (200w) мост засилувач со излезни транзистори 2SC3280 или 2SC5200“).

Не сум во можност да го видам клипот, како што реков, и јас сум на лимит, ама во принцип, тоа што го реков за сигнал трасерот сеуште важи, ако не, направи еден прост сигнал трасер и следи го аудио сигналот низ колото. Мислам дека batka имаше поставено неколку шемички за сигнал трасери низ форумов, побарај (затоа постои функцијата „Пребарај“ ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Гигават пишаувам сигнал ми излегуваат 100 работи  :) Како да пишам правилно  ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Гигават пишаувам сигнал ми излегуваат 100 работи  :) Како да пишам правилно  ???
You are not good at english :D :D.Eве како треба да пишеш... ;D
Code: [Select]
http://tinyurl.com/368kfpm
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Појма неам како се работи со ова  :-\ ......

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Појма неам како се работи со ова  :-\ ......
Направи некое,па ќе видиш како се работе со него ;D :D.



П.С. Се се учи ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Може на осцлилоскоп во школо некако да го проверам  ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Може на осцлилоскоп во школо некако да го проверам  ???
И те како!Супер е,ако е дво-канален ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мора да е дво канален некој нај глуп може да ти заврши само ти треба сигнал генератор ( се надевам имате на школо )

влезо провери си го каде што иде сигналот, провери дали има некој проблем во засилувачките степени
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги работи појачалото некако мостот го поврзав и сега двата канала работат   ;D ;D ;D ;D
ЈЕССССС  ;D Сега само ладилник на транзисторите да им ставам  :)