Author Topic: 2x100w засилувач со излезни транзистори 2SC 5200 - ПОМОШ  (Read 20287 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колеги да не отварам друга тема ...  ;D :D Го продавам појачалово 2500 денари  :D  ;) Мислам дека цената е фер и реална :)

Епа ќе отвориш и ќе ставиш линк до темава за да се знае за која тема и засилувач станува збор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги да не отварам друга тема ...  ;D :D Го продавам појачалово 2500 денари  :D  ;) Мислам дека цената е фер и реална :)

Епа ќе отвориш и ќе ставиш линк до темава за да се знае за која тема и засилувач станува збор ;).

Сум имал отворено колега  ;D :D Сум заборавил  :D  ;)

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: 2x100w засилувач со излезни транзистори 2SC 5200 - ПОМОШ
« Reply #212 on 15.08.2011, Monday, 07:57:37 (Edited 15.08.2011, Monday, 08:00:55) »
Колеги деловите ми стигнаа  :D Само што немало транзистори TIP 41C па за замена ми ставија BD 243C
Сега пред да почнам да ја работам плочката ме интересира дали е ова соодветна замена и дали распоредот на пинови е ист ?

Tip41C и BD241C се идентични-исти транзистори!!!
Првиот е со Американска ознака (Тексас Инструмент), вториот е по Европска ознака!!
Ова го кажав за понатаму да се знае,....
BD243C народски речено е уште појак!!?
Ова С го дефинира максималниот дозволен напон помеѓу С и Е, и во дадениов случај е: Vceo=100V.
Поздрав
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!