Author Topic: 2x100w засилувач со излезни транзистори 2SC 5200 - ПОМОШ  (Read 20284 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
колеги имам еден мал проблем околу едни два кондензатори на мојава шема    :-
кога го преведував текстов на англиски тие кондензаторите ми ги напиша како монолитски полиестер кондензатори   :-
е сега незнам како да му објаснам на човекот од алфа електорник какви кондензатори да ми стави во порачката , обични полиестер (тие со зелена боја) или некои други се овие  :-   
иначе кондензаторите се со вредност 0,1 uF  ..
И сега колеги знае некој ? Кој знае нека помогне  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чекај, за кој кондензатор станува збор, за тој што е према маса на долниот дел од шемата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
да  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Би требало да биде 0.1uF плaстичен (MKT, MKP) и да има релативно висок работен напон, околу 150V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да како што кажа гига од тој вид нека е, тие се имаат добро покажано во аудио техниката ( МКТ, МКР )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
значи имам видено таков кондензатор ама како да му речам на продавачот  ???
тоа мкт да му го кажам или има некое наше име ?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
ваљда МКТ ќе му кажеш ама дали ќе свати тоа е друга работа :) Исто така многу од продавачите ќе се прават дека не знаат само ако се сигурни дека немаат тоа што го бараш, на пример „па не знам, можда е МКТ“ - знаат да кажат :) )

И пази, има разлика помеѓу МКП и МКТ ;)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И пази, има разлика помеѓу МКП и МКТ ;)

Да да, MKT и MKP не се исти, но било кој од нив би требало да ти сврши работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
ги порачав денес деловите од алфа електроник  ;D
1080 денари комплет без плочка ...
е сега останува само во понеделник да уплатам зашто денес беше касно а утрре банките неработат и во вторник деловите ке ми стигнат  :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги деловите ми стигнаа  :D Само што немало транзистори TIP 41C па за замена ми ставија BD 243C
Сега пред да почнам да ја работам плочката ме интересира дали е ова соодветна замена и дали распоредот на пинови е ист ?

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
види во datasheet море науцисе малце нешто сам не се форум да ти помага

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
видов се снајдов и двата се  NPN SILICON POWER TRANSISTOR и двата се NPN што значи соодветна замена се и распоредот на пинови им е ист  :) ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако и двата се НПН не значи дека се со исти карактеристики, кај виде дека изводите им се исти???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
даташит  ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги да се пофалам ;D Ја направив плочката за појачалото  :) Сега како да ја испитам за да не ја изгорам некој совет  :) ?