Author Topic: 2x100w засилувач со излезни транзистори 2SC 5200 - ПОМОШ  (Read 20225 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
2x100w засилувач со излезни транзистори 2SC 5200 - ПОМОШ
« Opened on 12.10.2010, Tuesday, 17:03:45 (Edited 11.12.2010, Saturday, 16:54:02) »
Значи вака  :) - Најдов многу добар засилувач кој има и пцб и пробан е и све друго ама имам мал проблем  :(
Засилувачот бара напон од 2x46 волти еднонасочен напон, а моево трафо дава еднонасочен напон од 2x30 волти и 2x52 волти...
Значи помошта која ја барам е дали ке може да го пуштам засилувачов на 2x52 волти бидејки 2x30 волти е послаб напон а сакам да извадам максимум од него т.е. дали ке издржи напон од 2x52 волти  ???
еве шема од засилувачот растумачете ја и кој знае нека ми помогне  :'(
Code: [Select]
http://construyasuvideorockola.com/downloads/amp200wHD.pdf
Споено мислење: [time]12 Октомври 2010, 17:43:11[/time]
влатче пушти се на мсн ми требаш за појачалово нешто :(

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Колку вати ти е трафото  ???.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
би требало да можи да се уклучи на повисок напон
ама јас не би препорачувал, поедноставно е да се одмота некоја намотка на трафото за да се добие посаканиот напон одтколку да се игра, пошто не е баш ефтинко појачалопво :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: 2x100w (200w) мост засилувач - ПОМОШ
« Reply #4 on 12.10.2010, Tuesday, 17:57:36 (Edited 12.10.2010, Tuesday, 17:59:53) »
трафото е комплицирано за одмотување  :-\
ама девил јас мислам дека од 46 до 52 волти нема голема разлика  :)
тоа се 6 волти разлика а да речеме пад на напон од 3 волти и  3 волти резерва  ???
транзисторите мислам дека можат да го издржат овој малку поголем напон но дали другите елементи на плочката ке можат  ???
ај те молам рагледај ја шемата и ако можеш нешто да ми помогнеш  :-\ ...

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 2x100w (200w) мост засилувач - ПОМОШ
« Reply #5 on 12.10.2010, Tuesday, 18:02:00 (Edited 12.10.2010, Tuesday, 21:10:12) »
За овој засилувач ти треба трафо 2по33волти 5ампери 400вати, ако сакаш да извадиш максимум од засилувачот  ;).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
другите ќе издржат но внимавај на напонот од кондензаторите да биде за најмалку 10V поголем од напојувањето!!!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Девил на страницата кај појачалото пишува дека ако сакам да извадам подобри перформанси можам да ги заменам транзисторите со 2sc 5200   :)
исто така ми пишува дека можам да работам со овие транзистори и со напон од 5 волти повеќе што значи дека шемата бараше 46 волти и плус уште 5 волти со овие подобри транзистори = 51 волт ке бара со овие 2sc 5200 а моево напојување дава 52 волти што е таман  ( еден волт нека иде за пад на напон 52-51=1 волт пад на напон) ;D
ме разбираш   пиши ми дали може вака  ;) 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А од каде ќе дојде тој 1V пад на напон?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
можеби го смета падот на напонот на диодите од грецот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x100w (200w) мост засилувач - ПОМОШ
« Reply #10 on 13.10.2010, Wednesday, 14:36:42 (Edited 13.10.2010, Wednesday, 14:38:18) »
Па чекај, нели исправен напонот е 52V, како може да се смета и падот на напонот на диодите ако исправен напонот е 52V, веќе е внесен во тие 52V и тој пад на напон ;). Или да не е пресметуван исправениот напон, а не мерен?

Ако сакаш да бидеш сигурен, стави две диоди во серија со напонот за напојување, и на позитивниот и на негативниот напон, што може да издржат барем 6A струја низ нив (ако пожелно би било да ставиш некои кои можат и повеќе да издржат, како на пример 10А) и не би требало да немаш проблеми ако ти е толку страв да не изгорат излезните транзистори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
ама јас ти кажувам дека исправен напонот е 52 волти а шемата за овие подобри транзистори бара 51 волт што значи дека ке биде таман така  :) ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ама јас ти кажувам дека исправен напонот е 52 волти а шемата за овие подобри транзистори бара 51 волт што значи дека ке биде таман така  :) ?

Го мереше исправениот напон или го пресмета со формулата со корен од два (1.41)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
исправениот  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не би требало да им смета 1V, но сепак ако се плашиш направи како што кажа GigaWatt погоре
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!