Author Topic: Проблем со ТВ Vestel 3731T - сам се гаси  (Read 916 times)

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Проблем со ТВ Vestel 3731T - сам се гаси
« Opened on 22.03.2015, Sunday, 14:50:41 (Edited 22.03.2015, Sunday, 17:43:37) »
Проблем со VESTEL 3731T ,телевизорче старо околу 15 тина години.
Пред некое време имаше потешкотија со палењето, за да по недела две почна да се гаси додека работи.
Повторно запали го ,ќе работи може 2-3 минути и пак сам ќе се изгаси.
И веќе воопшто не се пали.
Кога ќе го стисам копчето стенд бај како да пробува да се запали го има оној препознат звук како да сака да се запали и тоа се повторува секоја секунда се додека не го извадам од струја или изгасам од стенд бај.
Го отворив внатре ,барав некој кондензатор сомнителен или ладен лем ама се е во ред на око ,мада го заменив 47 микро 400 волтниот за секој случај ми беше сомнителен ,ама ништо од тоа.
Вака изгледа неговата шасија ,мада отворен ми е не е проблем да направам и оригинални слики од неговата.

Code: [Select]
http://monitor.espec.ws/section1/topic140701.html

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: VESTEL 3731T
« Reply #1 on 22.03.2015, Sunday, 14:55:34 (Edited 22.03.2015, Sunday, 17:47:05) »
Бидејќи си нов член прво прочитај ги равилата на форумов и види како се става линк ( со *вметни код*,односно линкот треба да се кодира!).Сега ке го поправиме,ама пази во иднина на тоа.

Споено мислење: [time]22 Март 2015, 17:19:33[/time]
Еве шема ,провери ги имаш ли сите напојувања па по ред.Знае и опто каплерот да киксне.

Code: [Select]
http://archive.espec.ws/section22/file13734.html

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Најверојатно се кондензатори во секундар и/или во хоризонтален отклонски степен. Овие проблеми обично се решаваат со мерач за капацитивност и ESR метар. Се проверуваат кондензаторите еден по еден и се гледа кои се суви... освен ако некој сервисер, врз база на искуство со оваа шасија, однапред не знае кои кондензатори се сушат први и да пише кои треба да се заменат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: VESTEL 3731T
« Reply #3 on 22.03.2015, Sunday, 19:27:19 »
Бидејќи си нов член прво прочитај ги равилата на форумов и види како се става линк ( со *вметни код*,односно линкот треба да се кодира!).Сега ке го поправиме,ама пази во иднина на тоа.
Повеќе би рекол помалку активен одколку нов, ама во ред ќе го имам ова во предвид во иднина.

Quote
освен ако некој сервисер, врз база на искуство со оваа шасија, однапред не знае кои кондензатори се сушат први и да пише кои треба да се заменат.
Овој начин би бил полесен, ама ако има таков сервисер.  :)

Offline frost5551

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Пробај замени ги елктролитите околу високонапонското трафо.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со ТВ Vestel 3731T - сам се гаси
« Reply #5 on 23.03.2015, Monday, 16:07:29 (Edited 24.03.2015, Tuesday, 01:13:28) »
Quote from: IGOR_MK.
...ама ако има таков сервисер  :)
Цинизмот не води никаде затоа еве го мојот совет  8)

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Проблемот со повеќето членови на Форумов го знаеме - се јавуваат само да им се заврши работа.Сервисирањето не е *плукни залепи* и не секогаш за секој ТВ апарат и квар има некој волшебен *сервисер* кој ке ти *шепне* тајна формула! Сервисирањето е макотрпна работа и ретко кој мајстор си ги кажува *тајните*.Тоа е разбирливо,а ако некој сака да *краде* занает ,нека седне и нека си поработи.Членот доби шема,определени насоки и сега најдобро е куп електролити и систем * одлеми-залеми-пробај*.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Проблем со ТВ Vestel 3731T - сам се гаси
« Reply #7 on 24.03.2015, Tuesday, 01:29:38 (Edited 25.03.2015, Wednesday, 01:45:24) »
Цинизмот не води никаде затоа еве го мојот совет  8)


Нај искрено побарав совет (каде ако не на некој форум) и не гледам што е тука цинизам.

batka ако навистина мислиш како што си напишал ,тогаш можеш комплетно да ја избришеш темава ,исто како да не постоела никогаш.
Се извинувам на членовите на форумов ако некому сум му нанел некоја непријатност со мојава последна тема, во иднина ветувам дека нема да барам никаков совет.
Ви благодарам. :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со ТВ Vestel 3731T - сам се гаси
« Reply #8 on 24.03.2015, Tuesday, 13:06:59 (Edited 25.03.2015, Wednesday, 01:45:58) »
Игор-МК ова не се однесува само конкретно на тебе.По се изгледа се навреди со фактот кога @тома,па и јас кажавме дека ако не те бидува за сервисирање,да го носиш на сервис.Значи,ако си електроничар не значи и да си добар сервисер.Тоа е занает и секој занаетчија не си го продава занаетот,разбирливо тој живее од тоа!