Author Topic: Исклучување на напонот на USB порт  (Read 822 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Ме интересира дали може и ако може, како можам да го исклучам (преку софтверот) напонот што го дава USB приклучокот  (на нај едноставен начин). Или може да се напише програмски код кој сето тоа го прави.
Позз.  :) :) :) :) :) :)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Исклучување на напонот на USB порт
« Reply #1 on 24.09.2010, Friday, 18:02:30 (Edited 25.09.2010, Saturday, 12:26:03) »
Мислам дека не може, оти напонот за USB не го регулира софтвер, туку хардверот во напојувањето, тоа што некои USB уреди се исклучуваат или го намалуваат интензитетот на светење (на пример глувчињата) се прави во самoтo глувче со помош на PWM модулација, а  напонот на USB си останува 5 волти.

Ако сакаш да го исклучиш USB  уредот ќе ти треба некаков микроконтролер кој преку мосфет (или пак преку реле) ќе го исклучува напонот, кога ќе добие команда од софверот за тоа.

Поздрав

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Исклучување на напонот на USB порт
« Reply #2 on 24.09.2010, Friday, 18:26:55 (Edited 24.09.2010, Friday, 18:38:35) »
Напојувањето за УСБ портот иде директно од главното напојување!!Инаку ако сакаш софтверски треба да имаш некој уред,хардверски дел (на крајот од УСБ или пред УСБ) кој што преку софтверот ќе го гаси напојувањето!!Дали преку реле незнам.Но ти кој порт сакаш да го изгасиш(еден или сите)!?
а што ти текна баш ваква идеа!? :-\ :D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Точно е дека првично во спецификациите за USB имаше детал дека ќе може софтверски да се исклучува напојувањето но производителите на матични плочи тоа го отфрлија (изгледа заради економски причини, на секој приклучок ќе требаше да има мосфет), и го заменија со power managenet и т.н. sleep mode - команда која едноставно му кажува на приклулчениот уред да „заспие“. Која е оваа команда и како се користи читај во литературата за APM (Advanced Power Management во делот за USB).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Кај мене на лаптопот еднаш УСБ приклучокот на маусот ми се расипа од многу виткање на кабелот и ми направи краток спој.
Одма виндовсот ми кажа дека е направен краток спој на УСБ портата, ама не се сеќавам добро мислам и дека го исклучи напонот.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Исклучување на напонот на USB порт
« Reply #5 on 25.09.2010, Saturday, 21:02:46 (Edited 25.09.2010, Saturday, 21:05:16) »
Теоретски може да се исклучи и хардверски и софтверски! Прашам само зошто би го сторил тоа?Само да знаеш,софтверски би се исклучиле сите УСБ ,ама 5в би останал на портовите,а хардверски би можел на било кој порт посебно.Друга опција- најди УСБ портови(обично се по 3) кои со кабел се поврзуваат на матичната и се монтираат позади на кукиште,па ако имаш желба за експерименти откачи го +5В преку реле,тајмер или како веке замислуваш!
НАПОМЕНА: Со краток спој на УСБ гори напојување!!!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
...
НАПОМЕНА: Со краток спој на УСБ гори напојување!!!!

Па... зависи кај кого  :D :D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај па ке видиш ;) :D Јас сум пробал многу пати  ;D ;D ;D