Останато > Моделарство

Роботска рака со микроконтролер

(1/4) > >>

SKOLS_OLD:
Овој проект беше подарен на мојот братучед и беше финансиран од вујко ми кој ги купи серво моторите и уште едни делови!!Инаку оваа роботска рака се контролира преку компјутерот,како втор мозок се користи PIC16F628 тој ги контролира серво моторите!Преку РС232 кабел раката комуницира со компјутерот и има посебен софтвер за негова работа!
ПС. немојте ве молам слики да барате дека мрзам да фотографирам,инаку да не испаднам фер ќе замолам братучед ми една слика да фотографира!! ;D ;D

Devil:
а која е таа програмата, дај кажи пошто јас сакам вака моделарство :)
и се интересирам не толку за роботика, ама ова кога е нешто со компјутерот контролирано колку толку ми е интересно, плус оди преку микроконтролер :)

малку офф
јас се интересирам повеќе за авиончиња, хелихоптери и коли РЦ ( моделарство ) отколку роботика :)
посебно за коли, имам во план да направам нешто ама некако немам време
се е смислено направено се имам само ми фали време да седнам да составам нешто :(

SKOLS_OLD:
извинете ја заборавив програмата,еве ја.Но ако сакаш за коли,хеликоптери,авиони,бродови имам планови и шеми!!Исто така пред една година направив и ховеркрафт!!За него имам планови(мој дизајн) ако сакаш ќе ти ги пратам!!
ПС.Администраторите ако го отворат новиот подфорум ќе поставам многу планови и шеми за моделарство!!
Девил И јас така многу ја сакам електрониката,моделарството!!Инаку направи го оној мојон сумо робот!! ;D ;D Па тој поврзи го на далечинско и ете ти количка!! ;D ;)

Devil:
не не јас имам друга идеа, уште ми фали тој рф примо/предавателот
( да најдам да го порачам за фри од негде (или во краен случај сам да го правам )) и да ја составам
има 8 контроли ( копчиња) имам еден стар џојстик ќе го преуредам за моја потреба :)
и ќе биде таман, имам еден стар џип со мотори со се ( без електроника за жал ) ќе го преуредам со некој мал 3-6Аh акумулатор и ќе терам :)

ljup4o:
Јас планирам да правам поботска рака ама со степ мотори и не сум сигурен дали ке испаднит несто  :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version