Author Topic: Електронски семафор  (Read 1838 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Електронски семафор
« Opened on 23.09.2010, Thursday, 08:28:14 (Edited 08.09.2013, Sunday, 19:21:21) »
По кој знае кој пат - електронски семафор,ама овој пат со 555 и 4017 .Интересна шема за натпревари!

Споено мислење: [time]23 Септември 2010, 08:31:37[/time]
Проширена шема со 2 х 4017 и два контра споени семафори! ;D






Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: ЕЛЕКТРОНСКИ СЕМАФОР
« Reply #1 on 24.09.2010, Friday, 00:34:25 »
тој првиот семафор сакав да го правам, ама со сијалици и баш како семафор да изгледа...ама да се средам малце и ке го правам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЕЛЕКТРОНСКИ СЕМАФОР
« Reply #2 on 24.09.2010, Friday, 02:09:46 »
4017 нема да издржи! Ке мора да ставиш транзистори ,ако сакаш  да оди со сијалици.Сега дури и вистинскиве семафори ги прават со ЛЕД.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Електронски семафор
« Reply #3 on 24.09.2010, Friday, 14:38:09 »
4017 нема да издржи! Ке мора да ставиш транзистори ,ако сакаш  да оди со сијалици.Сега дури и вистинскиве семафори ги прават со ЛЕД.

И тоа уште пред 2 или 3 години почнаа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Електронски семафор
« Reply #4 on 24.09.2010, Friday, 17:31:19 »
знам, и јас мислев со транзистори да го правам, и со тиристор или тријак некој...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Електронски семафор
« Reply #5 on 25.09.2010, Saturday, 15:55:20 (Edited 27.09.2010, Monday, 14:48:48) »
Еве вака нешто:




Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Електронски семафор
« Reply #6 on 25.09.2010, Saturday, 16:02:12 »
како таа последната шема што е така сакав да ги правам...а може и со опто пар да ги правам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Електронски семафор
« Reply #7 on 25.09.2010, Saturday, 17:14:18 »
како таа последната шема што е така сакав да ги правам...а може и со опто пар да ги правам...

Може, ама мислам дека во конкретниов случај нема потреба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Електронски семафор
« Reply #8 on 25.09.2010, Saturday, 18:09:41 »
па и тоа што викаш..не го правам со опто пар...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
Одг: Електронски семафор
« Reply #9 on 19.10.2010, Tuesday, 00:03:08 »
семафорот има 25 лед диоди во едно светло а се на се во трите има 75 зна пошто едни со мене шо учат го окршија со железен бокс и ја си ги бројв диодите ако не верувате пробајте и вие аџаџ ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Електронски семафор
« Reply #10 on 19.10.2010, Tuesday, 00:49:29 »
хахахаха...лелеее нездравиии (со извињење...)  :o
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Електронски семафор
« Reply #11 on 19.10.2010, Tuesday, 10:35:51 »
да не мисиш со боксирач го скршиле?Еден другар сакаше да собере тајмер со точак! ;D ;D

Jove

  • Guest
Одг: Електронски семафор
« Reply #12 on 19.10.2010, Tuesday, 23:37:50 »
ахахха  да со боксирач нека буцне во тајмерот и да го спржи струја тука ахахахха тајмерот има 100-150 диоди вамо во кичево ама од тие најголемите незнам како се викаат со напон од 4 волти шо издржуваат

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Електронски семафор
« Reply #13 on 20.10.2010, Wednesday, 09:04:44 »
Како прво тајмерот се наоѓа на висина од 3,2 метри височина и тешко некој да го дофати и да го откачи,второ тој другарот не со боксирач туку со она јажено како каубојцине што скротувале коњи,така сакаше  да  го симне! ;D

Jove

  • Guest
Одг: Електронски семафор
« Reply #14 on 20.10.2010, Wednesday, 21:04:53 »
ахаххахах твојот другар е мозок но дали ке го симне со јажето незнам би требало е сега тајмерот во кичево е под семафорот и е на висина  1 .6 метри а семафорот на 1.8 метри колку мене е семафорот