Author Topic: Транзисторски засилувач (160W)  (Read 2078 times)

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ја имав цртано плочката во протел ама на постариото PC кај што ја имав цртано цркна хардот ја имав испечатено само неможев да ја најдам ај сеа пак ке ја побарам па ке ја прикачам

Post Merge: [time]24 Ноември 2009, 18:33:39[/time]
Најдов нешто само незнам колку ке ти користи



   гоце се е ок ама да дадеше димензии за плочката висина колку ширина колку измери од твојата  фала унапред

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Е на тоа заборавив :) плочката е со димензии:

должина 9,3cm  X  6,3cm ширина

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
А ке го молам пријателот со шемата да ми напиши кој елемент на кои дупки се става и неговите вредности.? знам дека нема да му биди тешко а и ке користи на многумина.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male



На првата слика е прикажан долниот дел од полочката каде што се лемат елементите а на другата слика е даден изгледот од горе како треба да се наместат елементите обележани се сите елементи што неможат да се видат вредноста на отпорниците ке ја распознаеш по бојата.

Битребало да се снајдеш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
само имаш подобра селика од плочкава? или ке треба ние да ја прецртуваме во паинт >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да се скенира можеби на скенер ќе биде многу подобра?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Немам скенер да ја искенирам ке се потрудам да најдам и ка ја закачам наново

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Колку пари вака од око те фати за да го направиш?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
него ова е моно или стерео појачало? Гледам има два излезни транзистоти а не се разбирам па затоа ме интересира.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Засилувачот е во моно изведба за стерео ке требаат две плочки вакви да се напраат.
А деловите без ладилници и напојување се околу 1000 до 1500 ден зависи од кај ке купуваш делови.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
чекај, зар напојувањето е толку евтино па тоа со се деловите да фати само 1000-1500 ден ?
Дали тоа напојување ке ги издржи двете плочки 2 по 160 W ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Напојувањето е најскапо а дали ке ги издржи два канала за стерео изведба зависи од трансфораматорот за стерео изведба трансформаторот треба да биде околу 400 до 500W.
А 1000 до 1500 ден се деловите за еден канал а плус парички требаат за напојување (трансформатор и електролити) и ладилник за излезните транзистори

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Транзисторски засилувач (160W)
« Reply #27 on 17.04.2011, Sunday, 08:14:47 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 14:17:09) »
Форумци, поздрав! ;)
Навистина ова појачалце е добро!!! ;) ;) Направете мала измена - наместо Ценер диодите од 12V ставете Ценер диоди од 15V!. За излезни транзистори ставете уште еден пар 2SC5200/2SA1943 или MJ1003/MJ15004 работата ептем ќе биде завршена!! :) :)
DC-напонот за напојување нека биде Us=+/-(48....52)Vdc, или на секундарот на трафото дa e 2x(35...38)Vac, трафото да не биде со моќност помала од 450VA!! ;)
На излезот од овој засилувач поврзете намотка од лакирана жица со дијаметар од 1mm и пречник на намотката од 10mm (направете 15 намотувања) во неа парално поврзете отпорник од 10оми/3W со овие измени ќе добиете одличен засилувач!
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!