Останато > Моделарство

Мал робот

(1/5) > >>

SKOLS_OLD:
Еве еден интересен "глуп робот" кој само вози нанапред и се контролира преку универзално далечинско од ТВ и тоа дали да врти лево или десно.Нанапред иде сам,има микроконтролер PIC16F87 го имам изработено и само 5 минути го возев,приемник ми даде еден стар мајстор и он ми кажа како да го поврзам!!Пројде многу време незнам дали е расклопен или па треба да видам во мојот подрум!!!Хекс фајл ќе поставам само да го најдам инаку шема имам!!

batka:
Еве што работат во Хрватска

SKOLS_OLD:
а ова го видов на Робомак кој се одржа во месец Мај во салата Борис Трајковски!!
Еве слика од една роботска рака контролирана преку компјутер и преку џоистик,ми беше многу интересна и ете ја сликнав!!



batka:
Десетина Основни школи во РМ добија комплетни училници со опрема за роботика.Затоа  почнете да учите,додека не е касно! ;) :D Ке ви презентирам програмче за работа со ПК кој извршува вклучување,исклучување и регулација на надворешни уреди кој беше дизајниран во соработка со УСАИД. Ама,во друга прилика.

SKOLS_OLD:

--- Quote from: batka on 23.09.2010, Thursday, 08:17:02 ---Десетина Основни школи во РМ добија комплетни училници со опрема за роботика.Затоа  почнете да учите,додека не е касно! ;) :D Ке ви презентирам програмче за работа со ПК кој извршува вклучување,исклучување и регулација на надворешни уреди кој беше дизајниран во соработка со УСАИД. Ама,во друга прилика.

--- End quote ---
Но тоа го нема во средните школи!!Само во основните,а ние што сме од средните како ќе учиме!?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version